Pohostinná Svanetie na skialpech

Pohostinná Svanetie na skialpech

Kamenné věže středověké Ušguli ožívají i v zimě, kdy kolem nich procházíme s lyžemi na ramenou a těšíme se do útulného hotýlku na gruzínskou specialitku a víno. Po náročném výstupu s nádhernými výhledy na kavkazské štíty, nadšení z toho nejlepšího prašanu a volnosti pohybu v horách nesvázaných pravidly, s atmosférou exotiky a gruzínské pohostinnosti.

Ideální lyžařská sezóna zde probíhá na přelomu února a března. V březnu už je delší den a na sluníčku se příjemně zahřejete. Úžasnou výhodou v současné době je, že je možné letět z České republiky přímým letem až do gruzínského města Kutaisi. Doprava na místo tedy trvá skoro kratší čas než cesta do Alp. Z Kutaisi obnáší cesta do hor autem přibližně 6 hodin. Vede malebnou krajinou, začíná v subtropické oblasti a pokračuje kaňonem podél řeky až do centra Svanetie, do městečka Mestia. 

Gruzínská Svanetie láká na panenské lyžařské svahy ukryté v samém srdci Velkého Kavkazu. Ve stínu majestátních hor nabízejí zdejší svahy panoramatické výstupy na skialpinistických lyžích i sjezdy v nekonečném prašanu. Oblast leží na hraničním hřebenu mezi Ruskem a Gruzií, jižně od pětitisícové monumentální horské hradby. Za dobré viditelnosti je odsud možné spatřit i Elbrus, nejvyšší horu Kavkazu. Nejvyšší horou hřebenu a celé Gruzie je pětitisícovka Šchara s majestátní stěnou Tezengi. K ní i dalším velikánům se na skialpinistických túrách lze dostat do bezprostřední blízkosti. 

Mestia a lyžařský areál Tetnuldi

Oblast byla velmi dlouho těžko přístupná, silnici do jejího nitra vybudovali až v 80. letech minulého století, a tak si stále zachovává svůj specifický ráz. V poslední době je to ale velmi oblíbená turistická destinace pro trávení léta i na zimy. Nachází se zde i jeden ze tří nejvýznamnějších lyžařských areálů v Gruzii – Tetnuldi, a na své si tedy mohou přijít i vyznavači klasického sjezdového lyžování. Zánovní lyžařské středisko pod stejnojmennou ledovou pyramidou Tetnuldi (4858 m) je ideálním prostředím pro aklimatizaci. Můžete zde absolvovat několik sjezdů a výstupů s dopomocí místních lanovek i první skialpovou túru.

Během túr je možné dostat se na řadu vrcholů a horských sedel, z nichž některé ještě ani nemají ani jméno. Jsou zde téměř neomezené možnosti a konkrétní trasy je nejlepší domluvit vždy podle aktuální situace, kvality sněhu, počasí a lavinového nebezpečí ideálně s horskými vůdci až na místě. Jedna z nejhezčích túr, na kterou se nastupuje v městečku Mestia, vede z vesničky Mazeri na ledovec pod horou Ushba. Krásné jsou také zalesněné svahy pod horou Tetnuldi, které jsou dostupné i z lyžařského areálu Tetnuldi. Ti, kteří chtějí pojmout túru více odpočinkově, mohou tedy využít i výjezd lanovkou z lyžařského centra a ušetřit část nastoupených výškových metrů. 

Trasy běžných výprav se pohybují ve výškovém rozmezí 2 až 3 tisíce metrů nad mořem. Pohyb v horách je zde poměrně bezpečný, protože pohoří je značně členité. Vzhledem k dostatku sněhu a vyšší nadmořské výšce je možné užít si ve vrcholových partiích dostatek prašanu téměř celou sezónu. Nástupy na jednotlivé túry jsou často pohodlně dosažitelné autem nebo přímo z ubytování na místě. Nic tedy nebrání tomu, již od začátku ukrajovat výškové metry a užívat si výlet, není potřeba se bát žádných dlouhých nástupů. 

Na své si tedy mohou přijít i vyznavači klasického sjezdového lyžování.

Tip na výlet od děvčat z Winter Carrots

Přímo z lyžařského střediska Tetnuldi se dá sjet do dvou vesniček Adishi (východně od střediska) a Zabeshi (západně od střediska). Ve vesnicích máte možnost potkat se s místními, kteří žijí celou zimu odstřižení od civilizace. Neexistují zde žádné noblesní restaurace ani hotely, místní vás však rádi ubytují u sebe doma i vám uvaří. Nakouknout do jednoho ze starých kamenných domů, přímo do obýváku jedné z rodin, dát si s nimi chačapuri a čaj, to je opravdu zážitek. Pokud Vám však těsně před výletem nenasněží, počítejte s tím, že se projdete po výkalech krav, koní i prasátek. 

Zasněžené Ušguli

Ve stínu majestátních hor v čele s nejvyšší horou Gruzie Šcharou (5201 m) a monumentální pětitisícovou stěnou Bezengi se krčí odlehlá středověká vesnice Ušguli. Leží ve 2200 metrech nad mořem a je nejvýše položenou trvale obydlenou vesnice vesnicí „v Evropě“ – Gruzínci se totiž cítí být nejvíce Evropané. Její dominantou jsou vysoké opevněné věže postavené už ve středověku. V mimořádném počtu a dobrém stavu se dochovaly dodnes a vesnice je zapsaná do seznamu Seznamu kulturního dědictví UNESCO. 

Ušguli se v posledních letech dostává do hledáčku skialpinistů a dobrodruhů z celého světa a nám se stane romantickou základnou pro skialpinistické túry v jejím bezprostředním okolí. Severní svahy zde nabízejí překrásné lyžování v nekonečném prašanu, ty jižní úchvatné panoramatické výstupy. Z Ušguli vedou také túry na bezpočetné vrcholy a sedla v okolí, převýšení se pohybuje v průměru mezi 1000–1400 metry. V průběhu týdne, který je zde možné plnohodnotně strávit, tak budete mít možnost stanout několikrát na vrcholu třítisícových vrcholů či horských hřbetů.

Zájezdy do více jak 80 zemí světa. CK Adventura – děláme co nás baví! Specialista na aktivní dovolenou. Cyklo a poznávací zajezdy po světě! 

Gruzínská pohostinnost vám učaruje 

Kromě nádherné přírody a hor je Gruzie velmi zajímavá také kulturně. Gruzínci jsou velmi pohostinní, mají skvělou kuchyni i tradiční domácí víno. Každý den se stoly prohýbají pod mísami pečeného baklažánu, chačapuri plněného ovčím sýrem, chinkali se směsí masa i cibule, salátů z čerstvé zeleniny a různých druhů domácích sladkostí. Za ochutnávku stojí i pověstné víno z Kachetie nebo místní vynikající koňak.

Ve vesnicích máte možnost potkat se s místními, kteří žijí celou zimu odstřižení od civilizace.

Během cestování po Svanetii objevíte i oblasti, které na vás dýchnou atmosférou, jako byste byli Alpách, kde se ale čas zastavil přes sto padesáti lety. Servis v horských vesničkách je ovšem srovnatelný se standardem, na který jsme zvyklí ze současné Evropy.  Dobrodružství začíná už při příjezdu do autem. Silničky vedou po úbočích hor a po dnech kaňonů, Gruzínci jsou na tyto podmínky zvyklí, nás Středoevropany mohou překvapit. 

TIP: Na závěr cesty si vydechněte v malém, ale příjemném městě Kutaisi, které se rozprostírá již v subtropech na svazích nad řekou Rioni. Má nejkrásnější gruzínskou katedrálu, stylové bohémské restaurace a velkou městskou tržnici.

Časopis TRAVEL LIFE je časopisem jen o cestování. Vychází čtyřikrát ročně a je určený pro náročné cestovatele. Tvořen je autentickými texty a autorskými fotografiemi známých cestovatelů, reportérů a fotografů. Mapuje vždy 12 destinací a jejich unikátní místa a zážitky, přináší praktické tipy co vidět a zažít. Předplaťte si časopis TRAVEL LIFE na rok za 196,- Kč.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí