10 důvodů, proč byste měli navštívit Batumi a okolí

10 důvodů, proč byste měli navštívit Batumi a okolí

Perla Černého moře láká návštěvníky svou bohatou historií, fascinující architekturou a půvabnou atmosférou. Toto přístavní město Gruzie spojuje starobylou kulturu s moderním šarmem, nabízí rozmanité zážitky a fascinující místa k prozkoumání. Pokud plánujete svou cestu do této destinace, nahlédněte do našeho průvodce po 10 nejlepších místech v Batumi, které vás zaručeně okouzlí a nadchnou.

1. Jeden z nejdelších přímořských bulvárů na světě

Přímořský bulvár je jednou z nejvýznamnějších památek Batumi. Je nedílnou součástí dějin, městského života a tradic. Bulvár již více než sto let spojuje návštěvníky města a jeho rodáky. Zahrnuje sedmikilometrovou procházku, promenádu, 4 historické aleje, cyklostezky a více než 40 tisíc stromů. Na bulváru je také mnoho bungalovů, kaváren, restaurací, obchodů, dětských atrakcí a různých barevných či tančících fontán.

2. Jedna z nejbohatších botanických zahrad na světě

Batumská botanická zahrada nemá ve světě obdoby v tom smyslu, že se zde vyskytují rostlinné druhy ze zcela odlišných klimatických a krajinných pásem. Najdete tady 9 klimatických pásem a i přesto se v této kouzelné zahradě daří jak kanárské palmě, tak japonské sakuře.

3. Neuvěřitelná kombinace mořských a horských letovisek

Ajara je místem, kde se snoubí moře, hory a zajímavé tradice. V nadmořské výšce 1 500-2 200 m n. m. se nacházejí letoviska, která jsou určena pro všechna čtyři roční období a nabízejí turistům romantickou dovolenou s nádhernou krajinou. Jehličnaté lesy v horských střediscích Ajary mají zvláštní ionizaci vzduchu a vyznačují se užitečnými léčivými účinky.

4. Rozmanitost kulturních a historických památek

Návštěvu Batumi byste měli začít především procházkou jeho ulicemi a prohlídkou architektury z 19. – 20. století. V tomto městě budete moci navštívit také kultovní stavby všech hlavních náboženských vyznání (pravoslaví, katolicismus, islám, judaismus). Vzhledem k dávné historii Batumi a Ajary obecně, se zde nachází mnoho různých architektonických památek.

Ajara se před staletími aktivně podílela na obnově Gruzie. Svědčí o tom pozůstatky hradů, církevních staveb a kamenných klenutých mostů. Protože je tento region pohraniční, byla zde poptávka po výstavbě opevnění a dalších obranných staveb, jako třeba pevnost Gonio-Apsaros (jedno z nejstarších míst Gruzie), pevnosti Petra a Khikhani. Poté, co se Batumi stalo přístavním městem, se v něm rozmnožily zejména architektonicky bohaté stavby, jako je kostel Narození Panny Marie (bývalý katolický kostel), kolonády na přímořském bulváru, nebo Letní divadlo.

Staré město se vyznačovalo především dvou- a třípatrovými budovami, zároveň se od sebe jednotlivé budovy architektonicky velmi lišily, což činilo vzhled města zajímavějším. Stejný trend lze pozorovat i v moderní batumské architektuře.

10 důvodů, proč byste měli navštívit Batumi a okolí. Zdroj: GoBatumi

5. Charakteristické pokrmy a vína ajarijské kuchyně

Výrazné tradice gruzínské kuchyně a hostiny jsou jedním z důvodů, které lákají turisty.
Ajarijská kuchyně je nedílnou součástí tradiční gruzínské kuchyně, ale zároveň je ovlivněna kulturním vlivem asijské i evropské kuchyně. V jídelníčku hornaté Ajary převažují mléčné výrobky, u pobřeží si zase nemůžeme představit jídlo bez Ajarijského Khachapuri, které se od ostatních druhů liší především svou originální formou. Důležitou roli hrají také sladkosti. Vinařství je v Ajaře odedávna dobře rozvinuté a dochovalo se až 50 odrůd révy s různou zralostí a barvou.

10 důvodů, proč byste měli navštívit Batumi a okolí. Zdroj: GoBatumi

6. Spousta možností relaxace a zábavy

Ajara je místo, kde můžete vidět v podstatě všechno. Chcete strávit dovolenou s rodinou a klidnou dovolenou u moře, nebo dáváte přednost dobrodružství s přáteli? Plánujete výlet do hornaté Ajary s batohy a stany, nebo vyhledáváte pohodlí moderních hotelů? – všechny typy rekreantů v Ajaře najdou požadované prostředí.

Nejširší nabídku průvodců a map Gruzie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

7. Nejkrásnější západy slunce na světě

Pokud patříte mezi milovníky západů slunce, můžete zvážit pobyt na molu v Batumi. Je dobré si vychutnat okamžik pojídáním mořských plodů a studených nápojů a přitom sledovat, jak slunce mizí. Slunce zapadající do Černého moře vytváří ty nejnepředstavitelnější barvy a nečekané výhledy, ať už jste na vrcholu hory, nebo na pobřeží Černého moře.

8. Krásné chráněné oblasti světového významu

Bohatství přírody Ajary dokládají chráněná území v této oblasti a množství přírodních rezervací. Národní park Mtirala, chráněná území Kobuleti, rezervace Kintrishi nebo národní park Machakhela jsou nejlepšími místy pro milovníky turistiky. Tři ze čtyř těchto národních parků jsou dokonce zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.

10 důvodů, proč byste měli navštívit Batumi a okolí. Zdroj: GoBatumi

9. Nejlepší rozvíjející se evropská turistická destinace

Batumi získala na World Travel Awards 2022 ocenění „Nejlepší rozvíjející se evropská turistická destinace Evropy roku 2019, 2022 a 2023“ a „Přední čtyřsezónní destinace Evropy 2023“. „S novými hotely, které se otevírají každý den, asijskými a evropskými fúzními restauracemi, střešními bary na vrcholcích těch nejúžasnějších budov, nezávislými obchody, návrháři, stylisty a výjimečným nočním životem je Batumi mnohem víc než vaše Nejlepší skryté klenoty v Evropě; vyniká jako jedno z nejlepších městských prázdnin v Evropě,“ uvádí web European Best Destination.

10. Nepřeberné množství muzeí

V gruzínském regionu Ajara je několik zajímavých muzeí a galerií, které můžete navštívit. Sbírka státního muzea Ajara Khariton Akhvlediani zahrnuje starořecký černě glazovaný kráter. Krátery byly mísy používané k míchání vína a vody, které pocházejí z antického období a jsou poměrně vzácné.

Návštěvníci se mohou vydat také po stopách světoznámých bratrů Nobelových. Koncem 19. století investovali bratři Nobelové v Batumi do obchodu s ropou. Z budovy, kde pracovali, se později stalo Technologické muzeum bratří Nobelů.

Batumské archeologické muzeum představuje několik artefaktů nalezených při vykopávkách, mezi nimiž nechybí poklad z Gonia, unikátní bronzové, skleněné a keramické vzorky. Milovníci výtvarného umění by měli navštívit Batumské muzeum umění, kde jsou vystaveny obrazy velkých gruzínských malířů včetně Pirosmaniho a Gudiashviliho. Přímo ve městě Batumi se potom nachází několik zajímavých galerií, které stojí za návštěvu. V různých výstavních prostorách najdete pouliční, moderní a experimentální umělecká díla gruzínských i zahraničních umělců.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: