Tuaregové jsou hrdí a svobodní saharští kočovníci. Autor článku s nimi strávil několik týdnů. Přečtěte si, co je pro Tuaregy typické, na jakém území žijí, proč jim tuarežský kříž slouží také jako cestovní pas a co mají společného s křesťanstvím.
Když si vzpomenu na dva roky cestování po Africe, vybaví se mi hlad a žízeň. Většina území subsaharské Afriky je pro gurmána stezkou odvahy. Někdy není co jíst, jindy to nemá žádnou chuť a odporně to páchne nebo je to polosyrové maso neznámého původu, ze kterého lze snadno chytit nebezpečnou chorobu.
Když jsme před několika lety s přítelkyní Michaelou cestovali stopem a pěšky napříč celou Afrikou, často jsme slýchali varování o té či oné oblasti, kde nás bez místního doprovodu určitě zabijí nebo přinejmenším okradou a zmlátí. Příliš jsme na tato varování nedbali, což se nám mělo dosti vymstít…
Při cestách Afrikou se nám zalíbilo ve vnitrozemním státě Mali. Měli jsme zde štěstí zůčastnit se tradiční svatby kmene Bambarů, který tvoří celou třetinu obyvatel Mali a je tak nejpočetnější. V jeho svatebním obřadě se prolíná křesťanství, islám a animismus. Dřevění bůžkové, pestré barvy, tetování kolem úst a zlaté kruhy v uších i nosech, tak vypadá bambarská svatba. Prohlédněte si fotoreportáž z této barevné a magické události!
Už jen měsíc zbývá do odjezdu na nejdražší, nejkomplikovanější a určitě nejbláznivější cestu, jakou jsme kdy podnikli. Staneme se jednou z mála českých a slovenských posádek bláznivého závodu bláznivých aut bláznivou trasou, na kterou se letos vydá více než dvě stě posádek, většinou Maďarů.
Jednou z výprav podniknutých dávným králem Mali byla plavba do Ameriky. Tedy tak to dnes tvrdí skupina maliských vědců.