Cestování milujeme! Ale právě doprava má na svědomí velké procento znečišťování ovzduší a životního prostředí vůbec, a je proto velmi důležité dobře zvážit, jaké dopravní prostředky budeme k přepravě a cestování využívat.
Mainstreamová média nám neustále předkládají tragické obrázky havarovaných letadel, výpovědi svědků teroristických útoků a nekončící epidemie eboly či ptačí chřipky. I sebezkušenější cestovatel má pak občas problém ubránit se před cestou černým myšlenkám a nesmyslným strachům.
Nezáleží na tom, jak moc nízký je váš rozpočet. V Nepálu seženete za pár korun dárky a suvenýry pro celou rodinu a všechny známé, pokud máte dost místa v batohu.
Zapomeňte na tvrzení, že Dánsko je pro nás moc drahé. Stačí si cestu dobře naplánovat, zamluvit si ubytování dopředu nebo využívat autobusové dopravy, aby vám vystačil rozpočet jako na cestu do Itálie nebo Německa. Začněte v Kodani, pokračujte do Aarhus, národního parku Thy nebo na křídové útesy Møns Klint.
Stejně jako jsem se dlouhou dobu bránil přechodu z „běžného“ mobilu na smartphone, jsem se také dlouhou dobu bránil nějakému řešení nabíjení elektroniky na cestách, protože mě přece stačí zapnout telefon jednou za den, napsat domů, že žiju a takhle vydržím klidně měsíc. Jenže to bývávalo, mobil na cestách využívám na stále víc věcí a letos jsem už „vyměknul“ úplně. Pořídil jsem si solární panel a powerbanku od Goal Zero a zase vyrazil do světa. No a ruku na srdce, asi už krok zpátky dělat nebudu, je to fakt pohoda.
Život a cestování v obytné dodávce je snem mnoha cestovatelů a nejen jich. Tento alternativní životní styl se stává čím dál víc atraktivnější i pro širší veřejnost. Kdo by si nechtěl vyzkoušet tu volnost brázdit si světem pojízdným domovem a spát, kde se mu zrovna zachce?
Filtrace vody na cestách je jednou z věcí, které jsem řešil docela dlouho. Vždy bylo něco, co daný filtr nebo filtrační systém znevýhodňovalo a vlastně jsem dlouhou dobu necestoval vybavený tak, jak bych si představoval. Tohle změnil až příchod filtrační lahve S3 od výrobce Sawyer, ale asi si to pojďme říct postupně.
Cestovat a poznávat svět je koníčkem mnohých, někteří s ním začínají, jiní se už mnoho let řadí mezi zkušené matadory. Ať už patříte do té či oné skupiny, vždy přijde vhod nějaká inspirace nebo rada na cesty. Jen málokdo byl všude a všechno zná. A kde hledat zaručené tipy a zkušenosti od druhých?
foto: Pixabay Charakter letecké dopravy se v posledních letech zcela mění. Na trh nastoupily nízkonákladové letecké společnosti, ceny letenek jsou stále tlačeny dolů a létání se stává dostupné prakticky pro každého. Levné letenky se na nás hrnou ze všech stran a často se člověk ani nemůže rozhodnout, kam dříve. Jak ale celý tento fenomén vlastně ovlivňuje cestování a přístup turistů k objevování? Zkusili jsme se na toto téma podívat více do hloublky.
Cestovatele Honzu Brotánka už od mládí lákaly dálky, dětství prožil kousek od Plzně, pak vyrazil na první velkou cestu a ta se mu stala i osudovou, do Jižní Ameriky se zamiloval.
Je léto a člověk by nejraději objel celý svět, někdy tomu ale brání obrovský batoh plný nepotřebných věci.
“Další hejl,” určitě běží hlavou rikšáři, který ke mně spěchá a nabízí svezení z mumbajského letiště do Bandry za 800 rupií. “First time in India?” vyzvídá se silným přízvukem Rajeshe Koothrappaliho. Nějak podobně začíná každá cesta po Indii.
Kniha Travel Jobs Petra Nováka a Matouše Vinše je plná rad i odkazů na skvělé kurzy. Digitální nomádství sice otevírá svět, ale je za ním i spousty dřiny a probdělých nocí.
Chystáte se do Barmy? V aktualizovaném článku vám nastíníme přehledy cen a informaci, na kolik vás to tak vyjde.
Malý Saša se narodil v březnu 2016 a od té doby procestoval víc koutů světa, než většina z nás. Kolik toho stihl, než se naučil pořádně chodit?