Jak na stopování – 10 tipů od Slávka Krále

Jak na stopování – 10 tipů od Slávka Krále

Na stopování není nic náročného, každý, kdo už někdy stopoval, vám potvrdí, že nejtěžší je ten první krok. Dojít na kraj silnice, natáhnout ruku a se zdviženým palcem čekat, co se bude dít. Dvakrát jsem objel svět stopem a držím český rekord v nejdelší vzdálenosti ujeté autostopem.

Stopování je pro mě životní styl a neskutečně mě to baví. Stopnul jsem si přes 5000 aut a pokaždé to byl zážitek. Z toho třikrát to byl zážitek negativní, né-li špatný. O co šlo, jak to dopadlo a jak se toho vyvarovat jsem se rozpovídal v přednášce na Cestoklub.cz, na kterou se můžete zdarma podívat. 

Teď už k jednotlivým bodům, které jsou podle mě základ a stopování vám rozhodně ulehčí:

1) Nesmrdět

Asi to nejdůležitější pravidlo. Udělej vše pro to, aby se řidič těšil na to vzít dalšího stopaře. Ne aby se modlil, ať už jste v cíli a nechtěl ten zážitek už nikdy opakovat.

2) Červený kraťasy a česká vlajka

Červený kraťasy jsou vidět na velkou vzdálenost a česká vlajka upoutává pozornost. Nejlíp naše vlajka funguje tam, kde vůbec netuší, kde je Česká republika. Nutká je to zastavit a zeptat se: “Co tady sakra děláš?”

Při stopování nikdy nevíš, koho potkáš

3) Hitchwiki a mapy

Hitchwiki je wikipedie pro stopaře a jsou tam zpracovaná i všechna velká města světa. Dále si stáhni mapy do offlinu, ať už google mapy, mapy.cz (nejlepší na světě) nebo triposo. Ideálně měj v telefonu dvě, kdyby jedna přestala fungovat. Podle mapy města a velikosti silnic (ulice, silnice 1.třídy, dálnice) a směru kam potřebuješ jet, poznáš kde ve městě se dá stopovat. Okraj města bývá klíčový.

4) Mapy kde se dá stopovat

Nejhůř se stopuje ve Španělsku, Portugalsku, Brazílii, Argentině a Itálii. Nejlépe naopak na ostrovech, Havaj, Island, Japonsko, Taiwan, Nový Zéland nebo Čína (to je taky takový ostrov).

Zdroj obrázku

5) Kamiony 

Pomalá jízda na dlouhé vzdálenosti pro jednoho. Kamioňáci už moc neberou a málokdy vezmou dva lidi. Existuje ale česká facebooková skupina, kde jízdu můžeš poptat: “kinderkamionaci” 

6) Stání na benzínkách

Škemrání na benzínkách je znatelně rychlejší než klasický stop, vezmou tě ale i lidé co by tě normálně nevzali a atmosféra v autě nemusí být nejlepší. True stopař stojí za benzínkou.

7) Pravidla kolem světa

Všude na světě je zakázáno stopovat na dálnicích. Afrika, Střední a Jižní Amerika až na výjimky dálnice nemá. Stopovat na dálnicích není moc dobrý nápad – ohrožuješ nejen sám sebe, ale i řidiče. V USA je 5 států kde se stopovat nesmí vůbec, policisté to ale neřeší. Má zkušenost s policisty kolem celého světa je převážně kladná a kluci uniformovaní byli převážně nápomocní.

8) Stopařské závody

Mistrovství České republiky v autostopu – 12 posádek soutěží na trase po Evropě, která je dlouhá přes 5000 km. Po cestě plní několik stanovených úkolů. Akce má mimo zábavu také dobročinný přesah. Jednotlivé týmy sdílejí své příspěvky a lidé přispívají formou DMS na dobrou věc.

X-Challenge – pořádá dobrodružné akce a výzvy, díky kterým vznikají příběhy na celý život. Chceš zjistit, co všechno dokážeš? Procestovat Evropu bez peněz za 10 dní a přitom si stopnout letadlo, pozvat milionáře na pivo nebo si najít práci? Ujít během 6 dní aspoň 100 km pěšky a do toho pomoct starostovi, upéct buchty s místní hospodyní nebo mít projev v obecním rozhlasu? Zdolat sedm nejvyšších vrcholů Česka během 99 dní a vykoupat se v ledovém potoce? 

Slávkovi vyšla kniha – seženeš ji tady!

9) Jak si zapamatovat jméno řidiče

Hned jak se seznámíte, musíš si jeho jméno spojit se jménem které znáš. Já mám například kamaráda, který se jmenuje Michal Psohlavec, ale říkáme mu Psík. Když si stopnu někoho, kdo se jmenuje Michael, tak si v hlavě řeknu “jéé, to je jak Psík”. Když vystupuju z auta, vzpomenu si na Psíka a řeknu: “Děkuji, Michaeli.”

10) Stopování se psem

Stopování se psem je rychlejší než stopování bez psa. Ale bohužel jen někde. Češi jsou pejskaři a pejsky milují. V zahraničí, převážně tedy v Asii, to tak bohužel není a stopování se psem je tu značně pomalejší. Což nevadí, o to zajímavější lidi potkáš.

Slávek s Corey

O ty nejpeprnější historky jsme se podělil v přednášce “Autostop kolem světa” na cestoklub.cz.
Ps.: Kód “SLAVEK” ti dá slevu na Cestoklub. Měsíční předplatné tě tak vyjde pouze na 149,-

Do Cestoklubu vstupuje celý svět. Profíci i nováčci zde sdílejí své cestovní příběhy, zkušenosti i sny. Nyní jich tu je již přes padesát a jejich přednášky zavedou posluchače na pět ze šesti kontinentů.
Počty stále rostou a každý týden zveřejňujeme tři až čtyři nová vyprávění, celkem jich tu máme k devadesáti. Cestoklub – svět na jednom místě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: