Přestavba dodávky: 1) Jak si vybrat svou dodávku a čím začít?

Přestavba dodávky: 1) Jak si vybrat svou dodávku a čím začít?

Dům na kolech. Svoboda, nezávislost, spontánnost. Vybírat si jen ty nejhezčí místa na spaní a probouzet se s ještě hezčím výhledem. Ať už na život, nebo jenom na pár týdnů v roce, mít svůj obytný vůz je sen mnoha z nás. Jak na to?

Společně s Naruby.vans jsme pro vás připravili seriál o přestavbě dodávky od A do Z. V prvním díle se dozvíte, na co si dát pozor při výběru, jak vybírat a nad jakými možnostmi vybavení uvažovat.

Jak velkou a za kolik?

První a asi nejdůležitější je fakt, kolik peněz si za pořízení dodávky můžeme dovolit utratit? Z toho vlastně vyplývá úplně všechno. Na druhou stranu můžeme slevit ze stáří auta a koupit si něco staršího, ale většího. V každém případě je dobré, že dodávky jsou určené pro vození nákladu a jsou koncipovány tak, aby dlouho vydržely, protože se počítá s velkým nájezdem kilometrů.

Abychom se mohli dobře orientovat ve všech těch inzerátech a nabídkách je dobré si ujasnit, jak se dodávky a jejich velikosti pojmenovávají. Velikost je vždy složena z délky L a výšky H. Nejmenší dodávka je pak L1H1 a největší L4H3. Z toho nám pak vyplývá i velikost, ale neznamená to, že každá dodávka od různého výrobce ve velikosti např. L4H3 je stejně veliká. 

V neposlední řadě je zapotřebí vybrat dodávku s tonáží odpovídající našemu řidičskému oprávnění. Většina dodávek je do 3,5t a na tuto kategorii je dostačující oprávnění skupiny B. Nápovědou nám může být zdvojená zadní náprava, která bývá u dodávek do 7t. Na takové bychom už potřebovali řidičské oprávnění skupiny C.

Jaké máme s dodávkou plány?

Když jsme si ujasnili velikost, řekneme si, co s dodávkou chceme dělat, kam nejčastěji pojedeme. Budeme se toulat po evropských městech, chtít posedět v baru na rušné ulici a pak skočit rovnou do postele, nebo raději hledáme “obydlí” se vším všudy na vegetění někde na pláži nebo v horách i několik dní v kuse? Jsme mladý pár, který chce strávit nekonečně dlouhý čas venku nebo rodina s dítětem, která je zvyklá si lebedit doma pod střechou?

Jakmile si ujasníme účel a budeme vědět, kolik máme financí na pořízení samotné dodávky, stačí už jen najít tu pravou. Pro dodávku si můžeme zajet do zahraničí, hledat se dá na serveru Mobile.de, nebo využít českých autobazarů, které takové dodávky vozí a jejich cena bude o něco vyšší, ale budeme mít dodávku na českých RZ a s platnou technickou kontrolou.

K návodu na to, jak svojí přestavbu zlegalizovat, se dostaneme podrobněji v dalších dílech.

Interiér obytné dodávky

Interiér dodávky

Další úkol nás čeká hned po pořízení dodávky a to správně si rozvrhnout, jak chceme aby náš domov na kolech vypadal. Nejčastějším řešením je velká postel vzadu ve dveřích, kdy se nám kdykoliv před spaním nebo hned po probuzení poštěstí parádní výhled přímo z postele. Samotné umístění nám i umožní, vzhledem k tomu, že postel je většinou ve výšce pod okny, 80-100 cm velký úložný prostor pod postelí, ideálně i pro kola. Taky bychom neměli opomenout na stůl a sezení. V každém případě, pokud budeme chtít dodávku oficiálně zapsat do TP, stůl a vaření je jednou z podmínek.

Pro první návrh po zaměření celé dodávky je fajn program SketchUp, je zdarma a umožní nám pohled ze všech stran včetně reálných rozměrů. Následně je i skvělým zdrojovým souborem pro výrobu vizualizací přes sofistikovanější programy.

Co bychom určitě měli mít, abychom mohli odpovědně cestovat a nedělat špatné jméno všem vanlife cestovatelům, je toaleta. My doporučujeme kompostovatelnou separační, která nám dá volnost a nebudete potřebovat kanalizaci na likvidaci chemického konvenčního záchodu. Sprcha je parádní věc, ale vzhledem k objemu nádrží, které lze do dodávky instalovat, počítejte s tím, že to nebude na žádnou velkou koupel. Celkem snadno se dá zastavit, všude v Evropě, běžné na sprchu někde na stellplatzu nebo v kempu. Samozřejmě u menších dodávek to ani úplně není možné, ale my jsme do malých aut pro malou a sprchu venkovní, kdy se pomocí zástěny můžete opláchnout, ale nejedná se o zimní verzi. Vodu je celkem jednoduché si obstarat a pokud se omezíme na užitkovou, tak můžeme nabrat kdekoliv, tudíž i menší nádrž o objemu 10-15l se do malé dodávky vejde. 

Jakmile budeme mít jasno v účelu a rozmístění můžeme si začít myslet na vychytávky, které je dneska možné do obytňáku dát.

Elektrika a systém dobíjení a spotřeby

Co je asi nejdůležitější promyslet, je elektrika a celý systém dobíjení, spotřeby. Dnešní technologie a za pomoci solárních panelů, můžete být 100% off-grid, chladit nebo mrazit potraviny a přitom nepotřebovat připojení k běžné elektrické síti. Aby to fungovalo, je zapotřebí mít solární panely, MPPT kontroler, invertér, baterii (ideálně trakční) a spoustu kabelů. Také je potřeba si spočítat a říct, kolik toho budete v autě nabíjet, aby nám panely stačily dobít spotřebovanou energii za jeden den. My v každém případě doporučujeme celý systém doplnit nabíječkou a tím si pojistit, pokud nebude dlouho svítit a my budeme už úplně bez energie, že se někde po drátu dobijeme. 

Všechno jde, když se chce

Jakmile budeme mít jasno v účelu a rozmístění můžeme si začít myslet na vychytávky, které je dneska možné do obytňáku dát. Je libo troubu? Může být… Potravinovou skříň v kuchyňské lince nebo střešní terasu? Všechno je možné a jen stačí se toho nebát… Všechno jde, když se chce. My jsme si naším seriálem o přestavbě obytné dodávky připravili všechny momenty a důležité věci, které je zapotřebí neopomenout a zamyslet se nad nimi předem. Jakékoliv další dodělávky budou vždy komplikací a budou stát víc peněz. V dalších dílech se budeme věnovat samostatně.

V práci dali výpověď a začali brázdit svět v obytné dodávce. Se čtyřmi dětmi. Toužíte po něčem podobném? Sledujte NARUBY.vans!

A na co se můžete těšit v dalších dílech?

  • Hrubá stavba – odhlučnění, zateplení, okna, průchodky karoserií, obklady stěn a stropu, rozvody vody, elektrorozvody 
  • Nábytek, truhlářské práce – postel, kuchyně, skříňky, sedačka
  • Zařizovací předměty – lednička, trouba, dřez, sporák, kamna
  • Topení, voda, plyn
  • Montáž elektrosystému, solární panely, invertér, baterky, ovládání
  • Matrace, čalounění a design
  • Tipy na první výlety s CamperGuru

Zkušenosti čtenářů

pastelka

trakcni bat. uz je pass…vaha a rozmer omezuje..doporucuji LiFePo 😉

Víťa Válka

Mě se ta koncepce i dodávka fakt moc líbí. A když jsem viděl jak hezky může kompostovací toaleta vypadat, bylo by žůžo bájo ji vidět rovnou ve všech sériových obytkách. To jako fakt chci 🙂 Hustá práce!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: