Už od doby, kdy se po revoluci otevřely hranice dokořán a Češi měli svobodnou volbu v cestování, roste obliba zahraničních cest, zájezdů i jednodenních výletů za hranice České republiky.
Zatímco dříve převažovaly rodinné dovolené, kdy se kufry sotva vešly do letadla, v posledních několika letech se stalo fenoménem cestování „nalehko“, pouze s příručním zavazadlem. Zajímá vás, proč je tak oblíbené? Jak se cestuje s příručním zavazadlem, co všechno si sbalit na cesty a na co si dát pozor? Na to jsme se zaměřili v našem článku!
Proč cestovat jen s příručním zavazadlem?
Cestovat pouze s příručním zavazadlem přináší svobodu. Svobodu pohybu i mysli. Nemusíte řešit, zda se vám kufr při přepravě neztratí, zda vám ho někdo na odbavovacím pásu neukradne, zda vám ho nerozříznou a nevyrabují… Všechno, co si doma sbalíte na cesty, máte po celou dobu cestování u sebe. Je potřeba samozřejmě dobře promyslet, co si sbalit na cesty, aby vám to nechybělo. Na druhou stranu spoustu věcí, které považujeme za nezbytné, je možné dokoupit na místě pobytu. Ať už je to kosmetika, jídlo nebo oblečení. Navíc když už si jednou cestovatelský balící minimalismus vyzkoušíte, zjistíte, že už nechcete cestovat jinak.
Výhody cestování s příručním zavazadlem:
- Levnější letenky (zvlášť u nízkonákladových společností)
- Není nutné projít odbavovacím systémem zavazadel, takže je možné přijít na letiště o něco později a zamířit rovnou k odletové zóně
- Veškeré věci, se kterými cestujete, máte stále při sobě
- Při přestupech na další letadlo se nezdržujete sháněním odbaveného kufru
- Po přistání nemusíte na svůj kufr čekat a bát se, zda se neztratil, nebo ho někdo nevyraboval
- Cestujete nalehko, snadno a rychle se přesouváte
- Máte perfektní přehled o svých věcech – při balení neřešíte, zda jste něco nezapomněli
Batůžkáři a digitální nomádi
Cestování s příručním zavazadlem využívají především jedinci, kteří cestují sami, nebo s partou přátel. Často nemají cíl své cesty přesně naplánovaný a pohybují se tam, kam je momentální situace zavede. Poznají tak mnohem blíže nejen zemi, kterou navštíví, ale získají i spoustu nových přátel a zážitků. Někteří mají svou cestu promyšlenou alespoň zběžně. Neví sice, kde budou nocovat, ale v místě, kam dorazí, si vždy nějaké to ubytování najdou. Tzv. digitální nomádi ve svém příručním zavazadle vozí i notebook či tablet, na kterém pracují všude, kde najdou připojení k internetu. Jejich plán cesty se tedy mnohokrát staví a plánuje na kvalitním připojení v místě pobytu a příjemném prostředí pro práci (kavárny, coworkingy). Jejich práce jim dává nejen obživu, ale i svobodu a možnost poznávat nové země. Je to ideální způsob, jak získat znalosti, zkušenosti, vybudovat kontakty, a ještě cestovat a poznávat nová místa a kultury.
Vedle toho jsou pak tzv. backpackeři (česky batůžkáři), kteří nejsou svázání v podstatě ničím. Ať už s finančních důvodů nebo pro zábavu, využívají především nízkonákladové způsoby cestovánía ubytování – stopování, couchsurfing či wildcamping. Couchsurfeři, kteří se registrují na cestovatelských sociálních sítích, získávají kontakty na podobně zaměřené lidi. Když pak jedou do nějaké země, snadno zjistí, jestli jsou v místě nějací další couchsurfeři a zda jim poskytnou ubytování. Couchsufring často nezahrnuje jen přespání, ale i zábavu. Tito lidé si navzájem – a zdarma – vyměňují zkušenosti, provedou svého hosta po městě, v němž žijí, ukážou mu, jak se baví, jak se stravují a co je v místě jejich bydliště zajímavého. Couchsurfeři pouze necestují, ale budují vztahy a přátelství.
Cestování pouze s příručním zavazadlem však využívají i lidé, kteří se za digitální nomády ani nízkonákladové cestovatele nepovažují. Za posledních pár let vzniklo spousty letenkových portálů a agregátorů, zaměřených na levné letenky. Sledujete-li je poctivě, jednou za čas je k nalezení opravdový skvost. Můžete se proletět tam i zpátky za hubičku. Tyto levné lety jsou často omezené pouze na příruční zavazadlo a právě proto se trend příručních zavazadel rozšířil i mezi dovolenkáři, kteří si za zavazadlo navíc nechtějí (a u některých společností ani nemohou) připlácet. Nejčastěji jsou tyto levné úlovky využívány na spontánní prodloužené víkendy, ale kdo rád plánuje a sleduje levné lety dlouho dopředu, může levnou letenky vychytat i na předem plánovaný pobyt.
Jak sbalit příruční zavazadlo
Příruční, nebo také palubní zavazadlo musí mít určité rozměry, aby vám bylo na palubu letadla povoleno. Jaké rozměry to jsou, určuje každá letecká společnost zvlášť. Většina nízkonákladových leteckých společností má maximální rozměry 55 x 40 x 20 cm a maximálně 8 kg. Buď je povolen pouze jeden kus, případně si můžete sbalit na palubu ještě malý batůžek či kabelku. Opět záleží na dané letecké společnosti, a tak se vyplatí před odletem pročíst jejich podmínky a pravidla.
Pro přesnější představu přidáváme názornou ukázku doporučených rozměrů některých leteckých společností:
- Ryanair – 40 × 25 × 20 cm
- Wizz Air – 40 × 30 × 20 cm
- easyJet – 56 × 45 × 25 cm
- Norwegian – 55 × 40 × 23 cm + osobní taška
- Volotea – 55 × 40 × 20 cm + osobní taška
- ČSA / Smart Wings – 55 × 45 × 25 cm
- Lufthansa – 55 × 40 × 23 cm + osobní taška
- Air France / KLM – 55 × 35 × 25 cm + osobní taška
- British Airways – 56 × 45 × 25 cm + osobní taška
- Emirates – 55 × 38 × 20 cm + osobní taška
- Qatar Airways – 50 × 37 × 25 cm + osobní taška
Při balení příručního zavazadla se soustřeďte opravdu jen na to nejdůležitější. Promyslete, co můžete nechat doma a co si můžete dokoupit na místě. Do batohu či zavazadla sbalte jen spodní prádlo, ponožky a pár dalších nezbytností. Oblečení nemuchlejte, ani neskládejte klasickým způsobem. Nejjednodušší a také nejúspornější systém je sbalení jednotlivých kusů oblečení do malých rolí. Ty se pak do batohu naskládají mnohem lépe než běžně poskládané oblečení. Oblečení, které se vám do příručního zavazadla už nevejde, můžete obléknout na sebe. Jde jen o krátkou dobu, než projdete odletovou zónou a než budete odbaveni. Jakmile vstoupíte do letadla, můžete si oblečení opět sundat a uložit do prostoru nad hlavou.
Nezapomeňte na hygienické potřeby, ručník a léky, které byste na místě nesehnali. Co se týká kosmetiky, krémů, gelů atd., nezapomínejte na omezení týkající se tekutin na palubě letadla. Nejlepší je koupit si už předem určené cestovní sady, které prodávají běžně v drogerii. Pokud je na cestách vypotřebujete, snadno si na místě koupíte jiné.
Některé věci, jako je kosmetika, notebook, tablet apod. budete muset předložit kontrole. Proto si je uložte tak, aby byly snadno dostupné. Navrch batohu, do postranních kapes atd. Některá příruční zavazadla mají speciální kapsu na notebook, do které se dá snadno vstoupit i zboku. Usnadní vám to tak manipulaci s přístrojem při letištních kontrolách a zároveň bude váš notebook v bezpečí před zloději.
Po ruce budete potřebovat i letenky a cestovní doklady. Ukládejte si je vždy zvlášť od peněženky, mobilu a dalších dokladů. Ideálně do nějaké postranní kapsy, která se dá bezpečně uzavřít zipem. Vyrábí se i bezpečnostní zavazadla a příruční tašky, které mají speciálně řešené zapínání. Zip mají většinou ukrytý pod látkou, takže je obsah kapes pro zloděje hůře dostupný a vy můžete cestovat s větším klidem.
Co v příručním zavazadle mít nesmíte
Jak už jsme zmínili, příruční taška, nebo palubní zavazadlo, které si s sebou ponesete do letadla, má jistá omezení. Ta se netýkají jen váhy a rozměrů, ale také obsahu. Vedle tekutin, gelů a krémů nesmíte přenášet ani kovové předměty, jako jsou např. kolíky od stanů, nože či jiné zbraně, např. plynové bomby.
Tekutiny v palubním zavazadle musí být v obalu o maximálním objemu 100 ml. Pokud si nejste jisti množstvím takových lahviček a nádobek, existuje ještě jedno jednoduché pravidlo. Všechny nádobky s tekutinami, krémy či gely se musí vejít do plastového průhledného sáčku o velikosti 1 litr a rozměrech 20 x 20 cm. Ostatně omezení se týká pouze bezpečnostní kontroly. Až ji budete mít za sebou, můžete si tekutiny dokoupit podle svých potřeb.
Pokud se chystáte na nějakou dobrodružnější výpravu a jste přesvědčeni, že bez nože se neobejdete, opět je potřeba řídit se bezpečnostními pokyny konkrétní letecké společnosti. Na palubu letadla si můžete vzít nůž, jehož čepel není delší než 6 cm a širší více než 1,3 cm. Nesmí mít pojistku či pevnou čepel a nesmí mít tvarovanou rukojeť. I přesto, že váš nůž splní podmínky bezpečnosti, se může stát, že vám ho do letadla prostě nepovolí. Záleží vždy na konkrétní bezpečnostní kontrole a hlavně – na lidech.
Jaké příruční zavazadlo vybrat?
Jak můžete sami vidět, cestovat s příručním zavazadlem může být opravdu jednoduché a velmi pohodlné. Usnadní vám to plno starostí především v odbavovacích zónách na letištích. Aby vám váš palubní batoh či taška dobře sloužil nejen během letu, ale po celou dobu cestování, je potřeba dobře vybírat. Existuje totiž celá řada palubních kufrů a příručních tašek, které můžete využít podle potřeby.
Pokud cestujete na krátkou obchodní schůzku či jednání, nejspíš využijete palubní kufřík na kolečkách a budete spokojeni. Pokud ale plánujete delší cestu, na které budete především chodit, přepravovat se místní dopravou a poznávat krásy a kulturu navštívené země, bude vhodnější pevný a lehký batoh na záda, který se vám dobře ponese, a přitom splní kritéria příručního zavazadla. Jak ho tedy správně vybrat a na co se zaměřit?
Příruční zavazadlo pro backpackery a couchsurfery
U backpackerů a couchsurferů se předpokládá, že budou cestovat skutečně „nalehko“. Jejich příruční zavazadlo nejspíš bude plně funkční, pohodlný a pevný nepromokavý batoh, který vydrží cesty do hor, pralesa i do pouště. Bude muset odolávat různým teplotám, povětrnostním podmínkách a vlhkosti, nebo i dešti či sněhu. Přitom všem by měl být lehký, pohodlný, mít vyztužené ramenní popruhy a odvětrávanou zádovou část.
Toto příruční zavazadlo by mělo splňovat veškerá kritéria daná leteckou společností, ale zároveň být parťákem na cestách, do kterého sbalíte celý svůj dočasný „život“. Mezi naše tipy jednoznačně patří:
- Osprey Farpoint 40
- Deuter Futura 32
- Osprey Kyte 36
Příruční zavazadlo pro digitální nomády
Digitální nomádi mohou mít na své příruční zavazadlo stejné požadavky, jako výše uvedení backpackeři či couchsurfeři, ale při tom mají ještě jednu důležitou podmínku – kapsu na notebook. Digitální nomádství je životní styl a zároveň forma obživy. Tito lidé cestují nejen za poznáním a zábavou, ale zároveň při tom pracují. Notebook proto musí mít neustále při sobě a jejich příruční zavazadlo musí splnit podmínku, aby byl jejich pracovní nástroj v naprostém bezpečí.
Pokud až dosud své vhodné zavazadlo nemáte, vyhledávejte příruční zavazadlo s kapsou na notebook, nejlépe speciálně měkčenou. Dobře čtěte rozměry kapsy, protože každý notebook má jiné rozměry a v kapse by měl být umístěn pevně, aby v ní „nejezdil“ ze strany na stranu, nebo neposkakoval. Takové otřesy by mu určitě neudělaly nejlépe.
Na trhu je řada palubních zavazadel přímo určených pro digitální nomády. Mezi naše favority patří:
- Nomatic 40
- CabinZero Classic
Pro časté cesty za prací
Pokud jezdíte/létáte do zahraničí za prací (konference, školení a jiné zahraniční cesty), budete mít zcela jiné nároky na své příruční zavazadlo, než digitální nomádi či backpackeři. Nejspíš vám postačí brašna na notebook a malý kufr na kolečkách, do kterého poskládáte oblečení i hygienické potřeby. Ideální je pro vás menší kufr s rukojetí, který splňuje podmínky a rozměry palubního zavazadla a na který se dá případně i nasunout taška s notebookem, abyste ji nemuseli vláčet přes rameno. Přece jen notebook se pronese.
Mezi naše favority patří bezpečné a praktické příruční kufry:
- Travelite Cabin 2w S
- SUITSUIT TR-122/3-S Caretta
Takzvané palubní kufry se dnes dají sehnat poměrně snadno. Jsou při tom docela objemné, takže toho docela dost pojmou a měli by vám je bez problémů schválit i v letadle..podle mě lepší, než s sebou tahat nějaké tašky a podobně-
https://www.nastrojan.cz/palubni-zavazadla
Mrkněte na kufry, které jsou opravdu za velmi, velmi snížené ceny. Když jsem narazil na tyhle stránky, tak jsem opravdu čuměl. Kvalitní kufry a i celé sady, jsou slevněné až neuvěřitelně. A docela se divím, že tyhle akce platí i teď v létě…tak nezaváhejte a kupujte, než vyrazíte na dovču-
https://www.ekufr.cz/cestovni-kufry
Tip měsíce: Mexiko
Olinalá: poklad na konci světa
Playa del Carmen
Kolonizační města a zběsilá pravidla mexického silničního provozu
Knižní tipy
ROZHOVOR: Pavel Svoboda o neobjevené Kolumbii
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Nové články
ROZHOVOR: Pavel Svoboda o neobjevené Kolumbii
Bukurešť – pod ochranou Drákuly
ROZHOVOR: Víťa Dostál o Panamericaně, aneb z Aljašky do Ohňové země na kole
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru