Poznejte památky UNESCO z cyklistického sedla

Poznejte památky UNESCO z cyklistického sedla

Chcete si užít parádní výlet na trekingovém kole a zároveň na sebe nechat působit historii? Vydejte se po stopách památek UNESCO, kterých je v Česku už celkem šestnáct. My jsme vybrali tři z nich, které vám představíme blíže.

Z Českého Krumlova do Holašovic

Dvacet čtyři kilometrů dlouhá trasa spojuje jihočeské památky UNESCO Český Krumlov a Holašovice. Obě města mají výletníkům co nabídnout. V Českém Krumlově se nachází stejnojmenný zámek, který je dominantou druhého nejrozsáhlejšího zámeckého areálu v České republice, v Holašovicích na vás čeká zase ucelený památkový soubor 120 budov postavených ve stylu selského baroka.

Samotná trasa je součástí husté sítě cyklostezek lemujících chráněnou krajinnou oblast Blanský les. Pokud si chcete výlet o něco prodloužit, na rozcestí U Modrého obrazu odbočte na trasu vedoucí na Kleť, nejvyšší vrchol Blanského lesa. Najdete tam nejstarší rozhlednu v Čechách, pocházející z roku 1825, a observatoř, která nabízí prohlídky pro veřejnost a pozorování nebeských těles.

Křížem krážem Lednicko-valtickým areálem

Lednicko-valtický areál se na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO skví už od roku 1996 a je tak naším dalším tipem na výlet. Ideálním dopravním prostředkem po celém areálu je trekingové kolo, z jehož sedla můžete obdivovat malebnou krajinu, rozlehlé vinice a nezaměnitelnou lidovou architekturu.

Největším kulturním lákadlem je bezpochyby zámek Lednice, který rozhodně stojí za návštěvu. Jakmile si toto impozantní letní sídlo rodu Lichtenštejnů prohlédnete, sedněte na kolo a přesuňte se do městečka Valtice. I tam na vás čeká zámek, v jehož sklepních prostorách se nachází celoročně otevřená veřejná degustační expozice nejlepších sta vín České republiky.

Na Zelenou horu a za sochami Michala Olšiaka

Žďár nad Sázavou se může pyšnit mnoha kulturními a historickými památkami. Většina turistů však vyráží za jediným cílem a tím je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tato unikátní památka, postavená ve slohu barokní gotiky, byla v roce 1994 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Po prohlídce poutního kostela je nejvyšší čas nasadit cyklistickou helmu a vydat se prozkoumat asi patnáctikilometrovou trasu, která začíná v Hamrech nad Sázavou. Okruh vás provede okolím obce a po cestě vám představí hned několik zajímavostí, mezi nimiž se vyjímají výtvory sochaře Olšiaka, technická památka Šlakhamr nebo místo zvané Konec světa.

Nepotřebujete nového parťáka do terénu?

Než si začnete plánovat cyklovýlet po památkách UNESCO, ujistěte se, že je vaše trekingové kolo v perfektním stavu. Zvlášť pokud se jedná o vaši první jarní vyjížďku, zkontrolujte rám kola, brzdy a řetěz, nahustěte pláště kol a nezapomeňte znovu nastavit řídítka a sedlo.

Při kontrole jízdního kola možná zjistíte, že je nejvyšší čas vyměnit ho za nové. V tom případě na nic nečekejte a prohlédněte si ta nejlépe hodnocená trekingová kola na Heurece. Porovnejte mezi sebou nabídky několika e-shopů a vyberte si kolo, které přesně splňuje vaše požadavky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: