Galapágy na lodi: Jurský park uprostřed Pacifiku

Galapágy na lodi: Jurský park uprostřed Pacifiku

Galapágy jsou bezpochyby jedny z nejkrásnějších ostrovů světa, na tom se shodne většina cestovatelů, která měla to štěstí tohle ekvádorské souostroví navštívit.

Galapágy leží uprostřed Pacifiku, přesně na rovníku a daleko od jihoamerického kontinentu. Izolovanost souostroví zde pomohla přírodě ke vzniku mnoha druhů rostlin a živočichů, které nenajdeme nikde jinde na světě. Dvě desítky sopečných ostrovů tvoří jeden velký národní park a doslova a do písmene také živou laboratoř, kde můžeme pozorovat evoluci jedinečných druhů, např. obřích želv nebo leguánů.

Pro poznávání Galapág je podle mých zkušeností nejlepší komfortní katamarán, představující plovoucí hotel s veškerým zázemím. Stabilní loď vás bezpečně dopraví mezi jednotlivými ostrovy a na nepřístupná místa v divočině, kam se jinak nedostanete.

Na jachtě mezi ostrovy

Jachtaři Galapágy znají jako jednu z tradičních zastávek při plavbách kolem světa. Pro oceánské mořeplavce to bývá první kus země, který spatří po vyplutí z Panamského průplavu a kdo odtud pokračuje dále napříč Pacifikem, pro toho to je na dlouhé týdny poslední civilizace. Pro poznávání Galapág můžete využít některou z komerčních jachet, které mají patřičná povolení k plavbě a kotvení v rezervaci.

Na Galapágy jsem cestoval již podruhé, tentokrát jsem zvolil osmidenní plavbu komfortním katamaránem. Stabilní motorová jachta pro 16 pasažérů mě dopravila na panenská místa v divočině, kde jsme fotografovali a poznávali zdejší přírodu. Několikrát denně jsme vyráželi na výpravy na ostrovy, prozkoumávali pobřeží z motorových člunů nebo z kajaků, šnorchlovali mezi želvami, tučňáky a lachtany a koupali se v čistém a teplém moři.

Skvělé šnorchlování i výpravy do nitra sopečných ostrovů

Po příletu na ostrov Baltra se spolu s dalšími patnácti cestovateli naloďujeme na komfortní katamarán. Loď má klimatizované kajuty, prostornou jídelnu, bar a vyvýšenou pozorovací palubu. Kromě kapitána se o nás následující týden bude starat dalších osm lidí, včetně průvodce a biologa. Vyplouváme navečer a z vyhlídkové paluby sledujeme rovníkové slunce, zapadající za siluetu jednoho z ostrovů.

Program během naší plavby představuje pestrá nabídka aktivit – výlety po pobřeží i do vnitrozemí ostrovů, plavby nafukovacími čluny, šnorchlování, koupání, nebo pádlování na kajaku.

Následujícího rána se vyloďujeme na nafukovacích člunech u lávového pobřeží ostrova Santiago. Jdeme s naší průvodkyní na výlet přes lávové pole do vnitrozemí ostrova. Angelika tu žije třicet let a Galapágy zná dokonale. Díky ní se dozvídáme spoustu informací o zvířatech, geologii i ochraně přírody.

Zvířata se na Galapágách nebojí, můžete je tu pozorovat a fotit opravdu doslova z několika centimetrů. Jedno z pravidel parku ale zní nepřibližovat se ke zvířatům na méně, než dva metry, s čímž mám často potíže: ptáci posedávají na větvích hned vedle cesty, lachtany musíte doslova překračovat a obrovské želvy jsou tak pomalé, že by byla škoda neudělat si nějaký ten portrét či detail. Před západem slunce vyrážíme na vyhlídkový bod na ostrově Bartolomé, z jehož vrcholu se nabízí nádherný výhled na divokou vulkanickou krajinu a okolní ostrovy.

V ráji ptáků a lachtanů

Plán plavby je nabitý a dobře propracovaný – mezi jednotlivými ostrovy přeplouváme většinou v noci, takže šetříme čas a zatímco spíme, náš katamarán si to razí k dalšímu nádhernému kotvišti.

Můžeme si tak dovolit navštívit velmi izolovaný ostrov Genovesa, který je doslova rájem nejrůznějších druhů ptáků. Ráno kotvíme v nádherné uzavřené Darwin Bay, která kdysi vznikla zatopením sopečného kráteru. Ze skalnatých útesů nás pozorují terejové a rybáci a stovky dalších opeřenců krouží po obloze nad námi.

Když se vyšplháme po útesech nahoru, připadám si jako v zoologické zahradě – divocí ptáci tu hnízdí doslova všude, na zemi i na větvích stromů a vůbec se nás nebojí. Chlupatá mláďata fregatek a terejů bezmocně roztahují křídla a trénují tak létací svaly, zatímco jejich rodiče v klidu přihlížejí. Zvířata na Galapágách totiž nikdy nebyla lovena (kromě želv) a tedy neznají strach z člověka.

Odpoledne se jedu se projet po zátoce na mořském kajaku. Objevuji malou lagunu u pobřeží, ve které si hraje několik malých lachtanů. Je to jakási lachtaní školka, ve které mláďata trénují plavání, jedno honí druhé, občas se lehce kousnou do kožichu a evidentně si užívají vodního prostředí. Pomalu mezi nimi pádluji v mělké vodě a pak se vracím na katamarán, je totiž čas večeře!

Nejširší nabídku průvodců a map Ekvádoru (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Koupání s lachtany a tučňáky

V říjnu je sice voda Pacifiku chladnější, i tak ale strávíme spoustu času ve vodě i pod vodou. Můžeme využít neoprenový oblek a šnorchlovací vybavení, které je nám k dispozici. Život pod vodou je na Galapágách neméně úchvatný než život na souši – ať už jsou to lávové štěrbiny s vyhřívajícími se žraloky nebo pobřeží s lovícími tučňáky. Pozoruji „pasoucí se“ leguány, rejnoky, hejna ryb i pestré korálové zahrady.

Nejvíc mě ale dostalo koupání se zvědavými lachtany, kteří kolem nás při šnorchlování proplouvají v těsné blízkosti a svádějí k hrátkám pod vodou. Když naši skupinu poctili svou přítomností dva mladí hraví lachtani, protáhlo se šnorchlování do té míry, že jsme úplně zapomněli na čas, a máme jsme tak zůstali bez oběda!

Kolem ostrova Isabela

Každá plavba po Galapágách je jiná, každá loď má jinou trasu a jiný plán navštívených míst. Já jsem zvolil trasu kolem západních ostrovů, které mě lákaly svou velikostí i unikátním prostředím aktivní sopečné činnosti. Po celou dobu plavby vidím jen několik málo dalších lodí a na souši jsme povětšinou v naší malé skupince sami. Ve druhé polovině týdne míříme do nejvzdálenějšího koutu Galapág, kterým je západní pobřeží ostrova Isabela a ostrov Fernandina.

Jedním z vrcholných zážitků z této oblasti je koupání v „čistící stanici želv“, které připlouvají k ostrovu Isabela, aby si od drobných rybek a krevet nechali očistit své krunýře. Desítky želv se vznášejí v mělké zátoce a vůbec mi nevěnují pozornost, když kolem nich proplouvám v těsné blízkosti.

Na dalším ostrově pozoruji stovky mořských leguánů, kteří se tu vyhřívají na slunci a nastavují slunečním paprskům svá černá těla, prochladlá po dlouhém pobytu ve vodě. Tito až metr dlouzí galapážští endemité vypadají skutečně prehistoricky a impozantně.

Předposlední den vyrážíme ke kráteru sopky Sierra Negra, který je považován za druhý největší kráter na světě. Kráter o průměru 10 km leží ve výšce 1100 m a téměř k jeho hraně vyjedeme náklaďáčkem, zvaným „chiva“. Od parkoviště stoupáme asi hodinu, než se dostaneme ke hraně kráteru a můžeme obdivovat úchvatný pohled na lávová pole hluboko pod námi.

Praktické informace

Počasí a kdy jet

Galapágy můžete navštívit celoročně a neuděláte chybu. Rozlišujeme dvě sezony: červen – prosinec (tzv. období sucha), kdy panuje slunečné počasí a voda v moři je chladnější (22–25°C). V této době vane pravidelný jihovýchodní pasát. Naproti tomu teplé období (prosinec – květen) se vyznačuje občasnými přeháňkami a teplejším mořem vhodným ke šnorchlování (25 – 28°C). Aktivita zvířat se sice během roku druh od druhu mění, ale podle znalců zde není „hluché“ nebo vysloveně špatné období. Kdo chce vidět endemické albatrosy galapážské (hnízdí jen na ostrově Española), musí se sem vydat mezi dubnem a prosincem.

Ochrana přírody a turistika

Galapágy jsou od roku 1934 národním parkem a přísnou přírodní rezervací, od r. 1978 jsou na seznamu UNESCO. Pohyb návštěvníků po ostrovech je kontrolován; pohyb je možný jen ve vytyčených lokalitách, skupina může mít maximálně 16 osob a musí být doprovázena licencovaným průvodcem. Počet návštěvníků ostrovů je regulován kapacitou lodí a hotýlků, ročně ostrovy navštíví cca 250 000 návštěvníků.

Ceny

Pobyt na Galapágách není levný – kromě letenky (jen přelet z Quito stojí cca 12.000 Kč) každý návštěvník platí poplatek za vstup do národního parku 100 UDS a vyřízení pobytové taxy 20 USD. Pobyt na jachtě stojí od cca 4.000 Kč/den a kromě samotné plavby zahrnuje plnou penzi, znalého průvodce, veškeré výlety, půjčení kajaků a šnorchlovacího vybavení.

Organizace plavby

Komfortní lodě s klimatizovanými kajutami mají kapacitu většinou 16 osob a jsou vedeny zkušenou posádkou včetně kuchaře, průvodce a biologa. Dle zájmu lze zvolit různě dlouhý program – většina plaveb je dlouhá 4 – 14 dní, optimum je 8 dní; každý den je naplánováno několik vylodění, případně další aktivity: vyzkoušíte šnorchlování, potápění nebo mořský kajaking.

Zkušenosti čtenářů

Jenda

Pěkný článek. Pochopil jsem to dobře, že je teda celkem jedno, jakou trasu si vyberu ? Všude uvidím něco pěkného. A pokud tedy nechci vidět jeden určitý druh, který žije jen na jediném ostrově, mohu jet kamkoli.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí