Expedice na Pik revoluce je zachráněna

Expedice na Pik revoluce je zachráněna

Expedice na Pik revoluce, nejvyšší horou Jazgulenského hřbetu v Pamíru, byla vzhledem k aktuální politické situaci v Kyrgyzstánu v ohrožení. Nakonec se ji však podařilo zachránit.

Pik revoluce leží sice v Tádžikistánu, přesto je k němu nejkratší cesta z Kyrgyzstánu. Původní plán naší expedice byl tedy takový, že se dopravíme do Kyrgyzského Oše, odkud zbytek cesty absolvujeme po zemi. Podle našich informací by cesta autem nemělo zabrat víc než jeden až dva dny. Násilí, které v Kyrgyzstánu propuklo, nám udělalo velký škrt přes rozpočet. Centrem násilných střetů mezi Kyrgyzy a Uzbeky se stalo právě město Oš. První zprávy mluvily o dvou stovkách mrtvých a zhruba desetinásobku raněných. Tyto informace ale pocházely z doby, kdy se do oblasti nikdo nebyl schopen dostat. Později se ukázalo, že mrtvých jsou snad dvě tisícovky!

Osud expedice byl na vážkách, sehnat na poslední chvíli letenky do jiné destinace, navíc v příhodném termínu (protože jsme v pasech už měli Tádžická víza) se jevilo jako téměř nemožné. A k tomu jakékoli jiné cílové místo znamená podstatně delší pozemní přesun a o to méně času pro vlastní výstup.

Na tomto místě se sluší poděkovat všem, kdo se zasloužili o to, že se expedice i za takových podmínek uskuteční. Je to v první řadě letecká společnost Rossiya Airlines, která nám vyšla maximálně vstříc a flexibilně našla a rezervovala nový let a bezplatně nám na něj změnila letenky. Dále musíme poděkovat paní Tatjáně Sizové (agentura Moravia Contact), která užila svého vlivu a (pokolikáté už?) pomohla dobré věci. Paní Sizová je andělem strážným mnoha výprav východním směrem. A „last but not least“ – poděkování patří Expedičnímu fondu, který našim prostřednictvím velkoryse nabídl letecké společnosti propagaci v případě úspěšného přebukování letenek.

Expedice se uskuteční v mírně posunutém termínu (o pouhé čtyři dny!) a místo do Kyrgyzského Oše poletíme do hlavního města Tádžikistánu Dušanbe. Znamená to pro nás, že musíme po zemi projet téměř celým Tádžikistánem, abychom se dostali do severní části země, kde začíná náš hlavní úkol – přístup pod horu a samotný výstup. Na hory nám tak zbude o několik dní méně času, než jsme původně předpokládali. Pozemní doprava v Tádžikistánu je pomalá a nespolehlivá, zůstává tu proto před námi velká neznámá, kterou asi (doufejme že k naší spokojenosti) vyřešíme až v Dušanbe.

Původně pětičlenný tým se rozšířil minulý týden o dalšího člena – je jím Štěpán Linha. Z organizačních důvodů poletí ale do Dušanbe s jinou leteckou společností a sejdeme se až na místě.

Startujeme tedy 8. července. Držte nám palce!

Další informace o expedici na Pik revoluce najdete na našem expedičním webu (http://revoluce.tym.cz/) a na Facebooku (http://www.facebook.com/pages/Expedice-Revoluce/310576606534).

Partneři EF 6

HedvabnouStezku.cz založili cestovatelé pro cestovatele, o velkých horách píšeme na Velehory.cz. Své zážitky cest můžete sdílet s přáteli také v Klubech cestovatelů. Nejlepší outdoorové filmy pak uvidíte na festivalu Expediční kamera možná i ve vašem městě. Nejširší výběr map a knih najdete v našem eshopu. Z příjmů z těchto aktivit podporujeme Expediční fond – i vy můžete přihlásit svůj projekt.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí