KUBA – svět, který není pro všechny

KUBA – svět, který není pro všechny

Když se řekne exotická dovolená, napadne nás mnoho zemí a jednou z nich je i Kuba. Ta se však natolik liší od ostatních (přinejmenším tedy od těch karibských), že i „resortové“ doslova vytáhne za zdi zlaté klece. Kouzlo spočívá nejen v autech ze 60. let, v rumu či v doutnících, ale především v jinakosti a osobitosti denního života na ostrově, který může být pro leckoho až šokující.

Když jsem se před 18 léty zamilovala do Kuby, neměla jsem o ní ani páru. A už vůbec jsem nevěděla (a do dnes nevím), proč zrovna tento ostrov. Bylo to jakési neviditelné pouto, na které jsem však dalších 10 let zapomněla. Před 8 léty se opět vkradla do mého života a zůstala až do teď.

Jinakost, kterou vidíme na každém kroku, byla pro mě zprvu po stránce kulturní i mentální těžko stravitelná, ale po čase i oživlé muzeum mi začalo připadat „normální“. To však neznamená, že mě ba denně, nedokáže něco přinejmenším a kulantně řečeno zaskočit.

To, co je samozřejmé

Život ve vyspělých zemích má své plusy, ale také mínusy. Jedním z nich je konzum, neustálý stres a tlak. Žijeme až v neskutečném dostatku a možnostech, a i tak si dokážeme stěžovat. Můžeme tak vidět sklenici na půl plnou nebo na půl prázdnou. A na Kubě to platí dvojnásob.

„Maquinas“ aneb to co jezdí se používá jako veřejná doprava, jen ty jízdní řády chybí
„Maquinas“ aneb to co jezdí se používá jako veřejná doprava, jen ty jízdní řády chybí

To, co je pro nás samozřejmé, jako je internet, ale i elektřina, voda, jídlo ba toaletní papír, je na ostrově (často) výsada. Okouzlující fakt však zůstává, že i když není všeho pod dostatkem, tak i tak se dá spokojeně žít. Jsou samozřejmě tací, kteří budou neustále brečet, ale jsou i ti, kteří s pokorou jdou ku předu. A co víc, ani na minutu nepomyslí na to, že by chtěli vycestovat.

Nejširší nabídku průvodců a map Kuby (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Není pro otrlé, ale pro pokorné

Bezesporu Kuba není zemí pro všechny i v případě dovolené. A to i když se zavřete do resortu (zvláště tedy v posledních pár létech).

Nedostatek vody, „apagón“, tedy výpadky (vypínání) elektřiny na denní bázi, prakticky neexistující internet, pouze sezonní jídlo, veřejná doprava bez jízdního řádu, toaletní papír za 6 dolarů, záchody, které nesplachují a sprcha v podobě kbelíku s vodou, je něco, co si buď zamilujete nebo řeknete nikdy víc. Avšak pokud máte mysl i srdce otevřené, země Vám to mnohonásobně oplatí. Přinejmenším si odnesete mnoho nevšedních zážitků a možná i uvědomění toho, co je v životě opravdu důležité.

Koňské povozy najdete nejen na vesnici, ale i ve městech, ba na dálnici
Koňské povozy najdete nejen na vesnici, ale i ve městech, ba na dálnici

Díky Bohu za neexistující internet

Nikdy jsem se v Česku necítila úplně doma. Mám mnoho energie, jsem až moc vřelá, vysmátá a spíš hledám řešení než problém. I když mám technologie ráda, uvědomuji si, že naše závislost na telefonech je něco, co doslova zabíjí vztahy. Na Kubě někdo dobře poznamenal: „Telefon s internetem sbližuje ty, co jsou daleko a oddaluje ty, co jsou blízko.“

Láska a lidskost bez hranic a bez ohledu na věk
Láska a lidskost bez hranic a bez ohledu na věk

A právě lidské vztahy jsou to, čeho si na ostrově cením ze všeho nejvíc. Rodina, přátelé, ale i sousedé drží pospolu. Setkávají se nejen u nedělní tabule, ale i během týdne, jen tak. Neznají věkový rozdíl. Od nejmenších dětí až po nejstaršího člena rodiny společně fungují, vaří, tančí, povídají si. Jsou k sobě velmi vřelí, a to jak slovem, tak dotekem. Láska a náklonnost visí ve vzduchu, jako horké počasí. Jejich horkokrevnost se nezapře, a tak se dokáží poslat… víte kam, ale je to jen výbuch vášně a pak jako vlna v moři se ztratí a jede se dál.

Na závěr tedy musím konstatovat, že mi Kuba ukradla celé mé srdce. Ti, co to mají stejně nebo ti z Vás, co jste zvědaví, jak na ostrově vypadají všední dny, sledujte na Facebooku stránku Che-Cubana.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: