7 tipů na letní dovolenou: Poznejte významné evropské ostrovy a souostroví!

7 tipů na letní dovolenou: Poznejte významné evropské ostrovy a souostroví!

Nemáte ještě plány na léto? Za dobrodružstvím není potřeba létat přes půl zeměkoule, někdy čeká za rohem. Poznejte například evropské ostrovy!

1. Azorské ostrovy

Azorské ostrovy jsou souostroví a zámořské autonomní území Portugalska v Atlantském oceánu. Patří do oblasti Makaronézie a leží přibližně 1500 km od Lisabonu. Na ostrovech leží dvě lokality zapsané na seznamu UNESCO – město Angra do Heroísmo a vinařská krajina na ostrově Pico.

Do té doby neobydlené ostrovy obsadili v roce 1453 Portugalci, byly známé ale již dříve. Souostroví je tvořeno devíti obydlenými ostrovy – největší je São Miguel, následuje Pico, Terceira, São Jorge, Faial, Flores, Santa María, Graciosa, Corvo. Ostrovy jsou sopečného původu a jsou součástí Středoatlantského hřbetu – včetně podmořské části jsou vysoké 4000 metrů, pobřeží je strmé. Poměrně často se zde vyskytují zemětřesení. Nejvyšší hora Ponta do Pico je zároveň i nejvyšší horou celého Portugalska. Inspirujte se například 7 tipy, co na Azorských ostrovech nevynechat!

Další z bezejmenných zbytků kráterů i s jezírkem. Po souostroví jich je nepočítaně, Azorské ostrovy

2. Kanárské ostrovy

Pokud jste milovníky jara, na Kanárských ostrovech budete po celý rok jako v ráji. V zimě teploty neklesají pod 18 °C, a proto zejména Evropané rádi tráví nevlídné měsíce na tomto atlantském souostroví. V letním období sice teploty šplhají přes třicítku, ale díky všudy přítomným kopcům stačí k ochlazení pouze změna nadmořské výšky. Dominanta největšího vrcholu souostroví a zároveň nejvyšší vrchol Španělska, hora Pico del Teide, se tyčí do úctyhodné výšky 3718 m.

Sedm malých ostrovů nabízí tolik odlišných míst! Tenerife a Gran Canaria patří mezi nejnavštěvovanější ostrovy, známé svými pobřežními letovisky s přeplněnými plážemi a hlučně se bavícími turisty. Stačí ale odjet pouze pár kilometrů od pobřeží a téměř ihned krajině začnou dominovat klidné vesničky, pralesy a vyhaslé sopky. Prahnete-li vyloženě po samotě, zamiřte na nejmenší z ostrovů El Hierro.

Je málo známé a tudíž nejpřirozenější. Drsná krajina, vítr, ještěrky a rybářské vesnice jsou ideální kombinací pro ty, kteří potřebují skutečně zastavit a odpočinout. Fuerteventuru proslavily její nekonečné písčité pláže a je doslova rájem pro milovníky vodních sportů. Údajně na tomto ostrově žije více koz než lidí. Lávová pole, sopečné kužely a architektura Césara Manriqua jsou stěžejním lákadlem ostrova Lanzarote.

La Palma je proslulá svojí nedotčenou přírodou a je nestrmějším ostrovem na světě. Místní špičková observatoř je jedno z nejlepších míst pro pozorování hvězd na světě. Zdánlivě nepřístupná La Gomera je proslulá svým padajícím kamením, nesjízdnými cestami i novodobými hippies. Kryštof Kolumbus na La Gomeře naposledy doplnil zásoby jídla, než se vypravil objevit Ameriku.

3. Kypr

Velký ostrov Kypr nabízí zážitky nejen při koupání na plážích a poznávání historie, ale také při trecích v místních horách. Nachází se ve Středozemním moři asi 80 km jižně od Turecka. Bývalá britská kolonie získala nezávislost v roce 1960. Od roku 1974 je ostrov po turecké invazi rozdělen na dvě části. V severní části byla vyhlášena Severokyperská turecká republika, kterou však dosud uznalo jen Turecko. V jižní části se nachází Kyperká republika, člen EU. Obě části jsou odděleny tzv. Zelenou linií, která je střežena jednotkami OSN. Hlavní město Nikósie je rozděleno Zelenou linií od roku 1974. V současné době jsou severní i jižní část ostrova bezpečné. Prozkoumejte Severní Kypr třeba na kole!

4. Madeira

Madeiře se také přezdívá ostrov věčného jara. Krásné hory a rozmanitá příroda leží díky dobrému leteckému spojení doslova na dosah ruky. Ač jsou břehy ostrova omývány studeným Atlantickým oceánem, zasahuje zde Severoatlantský proud, který vytváří unikátní klima mírného podnebí. Přes léto je tu příjemných 25 °C a v zimě průměrná denní teplota neklesne pod 17 °C. To činí ostrov vhodný k návštěvě v kteroukoliv roční dobu.

Roku 1425 založil objevitel ostrova Madeira Joae Gongales Zarco na jeho jižním cípu malou osadu a nazval ji Funchal, podle fenyklu (portugalsky funcho), který se zde hojně vyskytoval. Jaké je to tam dnes? Poznejte funchalské uličky a malebnou tržnici na vlastní kůži.

Nejširší nabídku průvodců a map Madeiry (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Madeira je svoji charakteristikou, polohou a podnebím přímo předurčena adrenalinovým sportům. Dobrá dopravní dostupnost ze střední Evropy dovoluje celoročně zažívat aktivity, které jsou typické spíše pro exotičtější destinace. Užijtete si zde jízdu na horských kolech, trailový běh, canyoning, potápění, paragliding, surfování a nebo tzv. coastering – kombinaci plavání, skalního lezení, canyoningu, skákání z útesů a potápění. Prohlédněte si také fotoreportáž z Madeiry od Martina Loewa, která tento ráj v Atlantiku, ostrov květin a věčného jara či zelenou perlu, jak se Madeiře mnohdy přezdívá, ilustruje.

5. Mallorca

Mallorka je nejen ostrov plný přírodních a architektonických krás, je to i místo s bohatou a zajímavou historií. Jednou z otázkami obklopených kapitol mallorské minulosti je přítomnost prehistorické talayotské kultury, která po sobě na Mallorce a sousední Menorce zanechala množství kamenných staveb. Jedním z míst, kde lze na Mallorce na pozůstatky talayotských staveb narazit, je areál starého panského statku Son Real nacházející se u pobřeží Alcudijského zálivu jen dva kilometry od turistického letoviska Can Picafort. Son Real je nejen považován za jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť Baleárských ostrovů, ale je i zářnou ukázkou tradičního života na tzv.“possessions“.

Dalším z míst, která si nenechte ujít, je výlet na poloostrov Formentor zařezávající se hluboko do Středozemního moře. Je jedním z nejzajímavějších přírodních skvostů Mallorky a podle některých názorů i jedním z nejkrásnějších míst světa. Jen osm set metrů západně od turisticky oblíbené Mallorky vyrůstá z moře skalnatý ostrov Sa Dragonera. Jméno si ostrov vysloužil zřejmě po svých nejstarších obyvatelích, malých ještěrkách Lilfordových, které místní lidé nazývají dragones neboli draci.

6. Malta

Maltské souostroví leží ve Středozemním moři, asi 95 km jižně od Sicílie. Tato bývalá britská kolonie s dlouhou a bohatou minulostí získala nezávislost v roce 1964. Sestává ze tří obydlených ostrovů: Malta je největší a má mimořádně velkou hustotu obyvatel. Mnohem menší je Gozo a na maličkém ostrově Comino se nachází jediný hotel a lidé zde žijí pouze v sezóně. Na Gozu stojí za návštěvu jeskynní systém, neolitický chrám Temple of Ggantija a historické město Victorie. Na Cominu si nenechte ujít potápění v Blue Lagoon.

7. Sardinie

Ostrov Sardinie leží ve Středozemním moři a patří pod Itálii. Za zážitky sem míří horozelci, milovníci treků, historie i odpočinku na pláži. Ostrov je hornatý a jeho pobřeží členité. Jedna z nejkrásnějších oblastí je v okolí záliv Golfo di Orosei a Národního parku Golfo di Orosei e del Genntargentu. V Národní parku Golfo di Orosei e del Gennargentu leží také nejvyšší hora Sardínie Punta La Marmora. Měří 1834 metrů a výstup nahoru je opravdu nenáročný, ale výhledy stojí za to.

Pokud rádi na cestách poznáváte také města, inspirujte se tipy, která místa nevynechat. Navštivte největší města Cagliari a Sassari, malebné Alghero nebo půvabné menší Castelsardo a barevnou vesnici Bosa. Na poznání celého ostrova si vyhraďte přibližně dva týdny – inspirujte se třeba v článku 10denní okruh Sardinií!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: