7 míst, které nevynechat při návštěvě ostrova São Miguel na Azorách

7 míst, které nevynechat při návštěvě ostrova São Miguel na Azorách

Chystáte se na Azorské ostrovy? Pokud se zastavíte na ostrově São Miguel, nenechte si ujít tyto aktivity!

Ticho čeří nárazy příboje Atlantiku na rozeklané skalnaté pobřeží. Tu a tam se nad vlnami objeví ocas velryby. Ve vzduchu čpí pach sirovodíku. Kol kolem bujná zelená tráva, kde se pasoucí krávy střídají s květy hortenzií, kam jen oko dohlédne. Tak to je ve zkratce krása Azorského souostroví, které se nachází cca na třetině cesty z Portugalska na východní pobřeží USA.

Všech 9 ostrovů tohoto portugalského souostroví stojí za návštěvu a vychutnání si zdejší oázy klidu, neboť na davy turistů tady nenarazíte. Dneska se ale vydáme na průzkum pouze toho největšího z nich. Společně se podíváme na 7 míst ostrova São Miguel. Většina návštěvníků Azor začíná právě tady, neboť do “hlavního města” Ponta Delgada míří nejvíce leteckých spojů.

1. Procházka kolem dokola Lagoa Azul a Lagoa Verde

Na západním výběžku ostrova se nachází oblast, kterou nesmíte minout. Modré a zelené oko, jak se někdy jezerům Lagoa Azul (modré) a Lagoa Verde (zelené) přezdívá, jsou pozůstatky po sopečné činnosti. Po výbuchu sopky tady zůstala tzv. kaldera aneb okrouhlá sníženina v terénu, kde se může a nemusí nacházet jezera.

Mimochodem, ke zmiňovaným jezerům se dochovala legenda o nenaplněné lásce pasáčka a princezny. Údajně z jejich slz při posledním loučení vznikla ona jezera, která poukazují na barvu očí obou tajných milenců.

Autem zajedete na dno kaldery do vesnice Sete Cidades, kde si odpočinete v místní restauraci nebo na šlapadlech vyrazíte do středu jezer. Poté zamiřte po hlavní silnici dále na západ. V momentě, kdy vyjedete kráter po úbočí nahoru, stanete u zbytky rozsáhlého komplexu hotelu. Ačkoliv je rozpadlý, turisté se směle prohánějí jeho útrobami. Vylézt se dá až na samotnou střechu, odkud se vám otevře úchvatný pohled zpět na Sete Cidades.

Máte-li čas, projděte se po prašné cestě (přezdívané silniční rally dakar) kolem dokola úbočí obou jezer. Procházka je nenáročná a určitě nevynechejte nejslavnější vyhlídku Boca do Inferno.

2. Autem po vyhlídkách São Miguel

Kolem dokola celého ostrova vede kvalitní hlavní silnice. Roadtrip se dá zvládnout za jediný den, ale já vám doporučuji si cestu rozložit na dva dny. Ať máte dostatek času na kochání se.

Podél celé trasy se nachází řada vyhlídek, kterým se v portugalštině říká miradouro. Místní se o tyto “plácky” velice dobře starají. Všude najdete záchod, elektrické grily, místo k zaparkování a často i udržované zahrady. Mně nejvíce učarovala vyhlídka Miradouro de Santa Iría, která se nachází na severu ostrova západním směrem od vesnice Capelas. Hlavní silnice vede kolem několika malých černých plážích, ale Atlantik je dosti chladný ke koupání. Místo plavání se naopak můžete projít po místních vlnolamech a protáhnout tak nohy po dlouhé jízdě.

3. Na velrybářskou výpravu

Kolem Azor pravidelně táhne velké množství různých druhů velryb a delfínů. Právě velrybářská výprava je jednou z azorských atrakcí, kterou vynechá jen málokterý turista. Velrybářské společnosti sídlí v Ponta Delgadě, odkud také vyplouvají lodě, parníky nebo rychlé čluny na Atlantik

Je jen na vás, kterou společnost si vyberete. Všechny vám budou slibovat 100% spokojenost. Pozor, nemluví o 100% pravděpodobnost, že zahlédnete velrybí ocas. I my jsme si zaplatili jednu vyjížďku se společností Moby Dick, která vás přijde na 35 euro za osobu. Projížďka na malé lodi s kajutou trvala přibližně 5 hodin a dojeli jsme až k východnímu cípu ostrova São Miguel. Bohužel na velryby jsme štěstí neměli, ukázali se nám pouze delfíni. Ostatně hlavním obdobím tahu velryb je jaro a my jsme tady byli v letní sezóně.

Nejširší nabídku průvodců a map Azorských ostrovů (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

4. Objevení “azorského Jurského parku”

Pokud jste fanoušci vědeckofantastického filmu režiséra Stevena Spielberga, pak vám zalesněná úbočí vyhaslých kráterů přenesou do samotného srdce Jurského parku. Alespoň ve vaší představivosti.

Tuto oblast nenajdete na TripAdvisoru a my jsme ji taky objevili jen čirou náhodou, resp. zblouděním. Vydejte se po souběžné silničce k té, která vede z města Ribeira Grande na Lagoa di Fogo. Po chvíli uvidíte směrovky na Estacado Lombardos. Nebojte se toho, že silnice se po chvíli změní ve zpevněnou cestu a nakonec zůstanou pouze dlažební kostky přerušované hlínou.

Sjedete z příkrého srázu na dno údolí, kudy se vlní řeka. Zaparkovat se dá na plácku u rozbořeného kamenného domu. Turistickou cestu, ostatně jako na celých Azorách, tady nehledejte. Je pouze na vás, jak se v “Jurském parku” budete pohybovat, a zda-li najdete cestičku k vodopádu, který jde vidět ze srázu na silnici.

Autorka článku Hanča Šormová má Evropu pořádně procestovanou. Pokud se chystáte do Itálie, přečtěte si její tipy v průvodci Florencií a nebo průvodci po Římě.

5. Za lázněmi do Furnas

Třetí z kalder na São Miguel se nachází na jihovýchodě ostrova u města Furnas. Tu obklopuje stejnojmenné jezero. Ve středu městečka vás překvapí řada vyvěrajících pramenů s minerální vodou (některé se opravdu nedaly polknout) a nesčetně mnoha malými kalderami, které stále dýmí. Na některých z nich vám místní připraví praženou kukuřici nebo rovnou celý oběd.

Na okraji města se rozkládá skryté wellness na horkých pramenech řeky. Hledejte na TripAdvisoru název Poca Da Dona Baija. Hodnocení wellnessu je opravdu vysoké a já se pod to mohu jen podepsat. Za pouhé 4 eura tady můžete strávit lenošný den hned v několika přírodních horkých jezírkách, kde se před sluníčkem schováte pod palmy.

Až si odpočinete a prohřejete tělo, zamiřte k Lagoa das Furnas. Na východním břehu jezera se nachází další oblast plná malých dýmajících kalder. Vstup je zdarma, zaplatíte pouze parkovné (necelé euro). Opět si povšimněte cedulek na některých krátercích, jež poukazují na jména restaurací, která tu vaří hostům oběd. Neochutnali jsme.

6. Za ohňovým jezerem Lagoa di Fogo

Při exkurzích jezer na ostrově nejde minout ani to ohňové. Jestliže vyjedete východním směrem z Ponta Delgady do středu ostrova, tak po chvilkovém šplhání serpentin se vám otevře výhled na Lagoa di FogoOhňové jezero. Nachází se ve výšce 700 metrů nad mořem v přírodní rezervaci pohoří Água de Pau. Za dobré viditelnosti odsud dohlédnete až na moře.

Zaparkujte na kraji silnice jako zbytek turistů. Parkovací plochy tady totiž nenajdete. Vyšlapanou stezkou můžete zamířit dolů k vodě, vykoupat se nebo ho rovnou obejít. Ze břehu jezera můžete sledovat zajímavý úkaz na hladině – plovoucí kameny. Inu, vyvřelina pemza má řadu dutinek a díky tomu jsou tyto kameny nadnášeny vodou.

Cestou z Ribeira Grande na Lagoa di Fogo po výše zmiňované silnici se přibližně v půlce serpentin zastavte u Caldeira Velha. Za pouhá 2 eura se vykoupete v horkých pramenech, osvěžíte pod vodopádem a prohlédnete si endemické druhy Azor v tamní malé botanické zahradě.

7. Do města Ponta Delgada

Pokud jste milovníci kultury, musím vás zklamat. Té se na Azorských ostrovech příliš nenabažíte. Přesto vás zvu na krátkou návštěvu města Ponta Delgada, správního města souostroví. Azorské ostrovy jsou autonomní oblastí Portugalska.

Většina domů města bylo vystavěno ve stejných barvách – fasáda s černým sopečným čedičem a bílou omítkou. Ta dominuje ostatně všem stavbám na ostrově včetně kostelů a kapliček. Ve městě se nachází i univerzita a bývalá vojenská pevnost. Dnes už svému účelu neslouží, ale v útrobách mohutných zdí objevíte vojenské muzeum.

Ponta Delgada rozhodně nepatří k žádným přímořským letoviskům. Hotely se vyskytují jen na straně k moři, ale nejedná se o žádné přebujelé a nazdobené stavby. Bazén je tady pouze jediný, a to nedaleko společností, které organizují zábavu na moři. V jeho okolí se rovněž dobře najíte v některém z místních podniků. Ceny nejsou nikterak ruinující. Například za 14 euro dostanete dva plátky tuňáka, přílohu i s pitím.

Pokud máte k dispozici více než jeden týden na objevování Azorských ostrovů, pak se vydejte i na Terceiru, Pico nebo Santu Mariu. Ovšem musíte letecky, na lodi byste strávili více jak den času. Naplánujte si svou letní sezónu v tomto turisty často opomíjeném ráji a objevte na vlastní oči výše zmíněných 7 míst! Které je vaším favoritem?

Zkušenosti čtenářů

Martin

Výběr míst dobrý, taky se nám na všech líbilo a část z nich máme i v naší fotogalerii z Azor.
Jen mě překvapuje zmíněná možnost obejít Lagoa do Fogo – to jsme zkoušeli a přišlo mi to bez šance. Kudy ta cesta vede, pokud tedy vede?

Lagoa di Fogo

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí