Řím: Dolce vita v hlavním městě Itálie

Řím: Dolce vita v hlavním městě Itálie

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Proto by sem alespoň jednou za život měl zavítat každý cestovatel. Hlavní město Itálie se pyšní bohatstvím svých památek podél líně protékající řeky Tibery se svou typickou nazelenalou až zakalenou barvou. Vzhledem k tomu, že v části velkoměsta se nachází městský stát Vatikán, máte jedinečnou možnost navštívit hned dvě země v jediný den.

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Proto by sem alespoň jednou za život měl zavítat každý cestovatel. Hlavní město Itálie se pyšní bohatstvím svých památek podél líně protékající řeky Tibery se svou typickou nazelenalou až zakalenou barvou. Vzhledem k tomu, že v části velkoměsta se nachází městský státVatikán, máte jedinečnou možnost navštívit hned dvě země v jediný den.

Z Prahy do Říma létají pravidelné linky na obě veřejná římská letiště Fiumicino a Ciampino, s výhodou lze využít i nízkorozpočtovou společnost Ryanair, která operuje v Bratislavě. Cestovat lze i autobusovými linkami s komfortními autobusy společností Flixbus, Student Agency nebo Eurolines, pokud si chcete užít přejezd Alp. Centrum města, Vatikán i zahrady Villa Borghese jsou snadno dosažitelné chůzi, případně lze využít hlavní cyklostezky podél řeky Tibery.

Proč dolce vita (česky sladký život)? Neboť každé putování Římem vede do místních taveren, trattorií, pizzerií a zejména pak pasticcerií, což jsou místní cukrárny nabízející typické italské a sicilské laskominy. V žádném případě nesmíte zapomenout ochutnat canolli, sicilskou národní specialitu plněnou sýrem ricotta. Té dokážete jen stěží odolat, podobně jako vyhlášené zmrzlině ve všudepřítomných gelateriích (il gelato je italsky zmrzlina). Doporučuji ochutnat zmrzlinu z řetězce La Romana.

Nejširší nabídku průvodců a map Itálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Putování po stopách UNESCO

Naši římskou pouť začneme jak jinak než v samotném srdci Světového dědictví u Kolosea. Netřeba více popisovat největší římský amfiteátr a rovnou obraťme pozornost k obdélníkovému náměstí ForoRomano. Při pohledu na hemžení turistů není těžké si představit čilý ruch obchodníků i kupců, který zde musel panovat v antických dobách.

Jen obtížně lze volit další kroky úzkými historickými uličkami v centru metropole. Co ulička, to jiná možnost navštívit tu villu, tam palazzo či dojít na nějaké piazza. Cestovatelské dilema dokresluje odpověď mého rodilého průvodce, když se ptám na jméno kostela, kolem kterého procházíme: “V Římě je na tisíce kostelů, fontán, paláců, to si myslíš, že znám jméno každého z nich?”

Pokud chcete zažít Itálii také netradičně a bez davů turistů, vydejte se do hor a navštivte pevnosti z první světové války. Najdete je například poblíž města Trident. Více informací se dočtete v našem Tipu na výlet: Opevněné hory nad italským Tridentem.

Míříme k Vatikánu

Za sebe mohu doporučit zamířit od Kolosea přes Foro Romano směrem k náměstí Piazza Venezia, zde začíná Via del Corso mířící severozápadním směrem od amfiteátru. Jak už samotný název ulice napovídá, korzují zde desítky národností odbočující tu k Palazzo Valentini, tam doleva k Basilica di Santa Maria Sopra Minerva nebo až k samotné filmem proslavené Fontana di Trevi. Najít zde místo ke zhlédnutí do blankytně modré hladiny s impozantní bílou sochou na zadní straně budovy je nadlidský úkon, natož pořízení foto záběru bez turistů. Čtyřikrát jsem zde byla v různé denní i noční časy, snad jedině ve dvě hodiny ráno se náměstí na chvíli vylidnilo. Nezapomeňte si něco přát, až budete házet minci.

Nyní prudce zatočte doleva a směrujte další kroky k Tibeře. Cestou se zastavte před impozantním kruhovým chrámem Pantheonu. Zajímavostí je, že prvně byl zasvěcen všem římským bohům, teprve později se stal symbolem mučedníků. Od Pantheonu pokračujte spletitými uličkami stále na západ směrem k řece. Máte-li chuť, navštivte Museo di Roma na okraji další korzovní ulice Corso Vittorio Emanuele II. Samotná ulice vás zavede přímo k mostu, od kterého už vidíte kruhový hrad Castel Sant’Angelo. Pokud jste zatím nestihli navštívit žádné muzeum a historie Říma vám nesmí uniknout, pak se zastavte na chvíli mezi kruhovými hradbami tohoto bývalého mauzolea.

Pociťujete, že historií jste přímo nabytí ze samotného centra? Pak skromně pokloňte hlavu s trochou víry ve Vatikánu. Od hradu Sant’Angelo je to k Bazilice Svatého Petra doslova co by kamenem dohodil. Na návštěvu baziliky si do batohu přibalte šátek, kterým zahálíte lokty i kolena. Měla jsem asi dvojité štěstí, ve frontě skrze kontrolní brány jsem zde nečekala ani pět minut a můj skromný šátek stěží zakrývající letní šaty na ramínka nikoho nepobuřoval. Na náhodu raději nespoléhejte a navštivte Vatikán koncem léta, kdy zde nebývají úmorné čekací fronty.

Řím nejsou jenom stavby a památky

Hlavní město je proslavené svými památkami, za kterými sem míří převážná většina turistů. Chcete-li ale načerpat trochu sil v zeleni parků či si odpočinout od hluku velkoměsta a zběsilého fotografování a křiku ostatních návštěvníků Říma, pak mám pro vás hned dva římské tipy na oddech.

Prvním z nich jsou zahrady s umělým jezerem u Villa Doria Pamphilj. Komplex se rozkládá na pravém břehu Tibery a je ohraničen ulicemi Via Aurelia Antica, Via Leone XIII a Via Vittelia. Klid zde narušuje jen nečekaný hvizd papoušků, kteří jsou volně chováni v místních zahradách. Ticho rozčísne náraz vlny o břeh prudkým pohybem kačen a vodních želv líně se převalujících v jezírku. Samotná vila se pyšní oslnivě bílou barvou a před vstupem se nachází rozlohou menší zatravněné bludiště. Zbude-li vám chvilka, sejděte od vily dolů na východ a miřte směrem zpátky k řece, k centru. Brzy se ocitnete ve staré části města nazývané Trastevere (česky Zatibeří). Nachází se zde velké množství pouličních krámků, malých restaurací i trattorií s chutnými delikatesemi. Svou pouť ukončete na náměstí před Basilica di Santa Maria, nejstarším činným poutním chrámem.

Blíže k centru, severním směrem dále od Fontana di Trevi je druhý známy zahradní komplex Říma. Ve svahu kolem Villa Borghese se rozkládají cyklostezky, kde se prohání i turisté na vozítku segway, kteří obdivují výhled z Passeggiata del Picio zpět na Piazza del Popolo. Zde končí již dříve zmiňovaná Via del Corso. Milovníci nákupů módy zbystřete, právě podél ulice Via del Corso bude vaše peněženka v ohrožení díky lákavým výlohám světoznámých obchodních řetězců typu Armani, Gucci, Louis Vuitton.

Kráčíme za hradby metropole

Kdo chce poznat Řím vskutku důkladně, měl by se vydat i za jeho hradby a prozkoumat provincii Lazio zblízka. Vyberte si slunný den, pronajměte kolo a po cyklostezkách okolo Tibery se vydejte na průzkum jižní části města. V blízkosti železničního nádraží Ostienseodbočte doleva a za chvíli se vynoříte u Parco della Caffarella, kde začíná kdysi neslavnější římská silnice Via Appia Antica. Její stavba započala už ve 3.století př.n.l., ale několikrát byla zničena. Dnes zažívá svoji novodobou renesanci a její spletitou historii zachycuje místní muzeum. I přes kočičí hlavy je cesta průjezdná na kole a svlažit rozpálenou kůži můžete v nesčetně fontánkách, které ji lemují.

Pokud poletíte zpátky z letiště Fiumicino, vyhraďte si pět hodin na procházku v nedalekém dlouho pohřbeném městě Ostia Antica. Zbytky starobylé vesničky se nacházejí přibližně 23 km od vnějších hranic metropole a dostanete se sem pohodlně po hlavní silnici zapůjčeným autem. Vstupné v roce 2016 bylo 8 euro. Pokud jste však student historie, pak máte vstupné zdarma. Až se dostatečně unavíte procházkou mezi zdmi antických domů, zbytků masivních chrámů a vynadíváte z poměrně zachovalého amfiteátru, využijte blízkost Tyrhénského moře a zchlaďte rozpálenou pokožku od žáru jižního slunce.

Zkušenosti čtenářů

don944

My jsme se narychlo s přítelkyní rozhodli, že bychom chtěli zažít vyjímečný Silvestr, a tak zamíříme právě do Říma. Na https://jacestovatel.cz/media/kam-zajit-v-rime-a-co-videt-za-pamatky jsem si už našli jaké památky si určitě nesmíme nechat ujít, ale nemáme moc představu kam se zajít bavit. Někdo nějaký tip?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí