Máte rádi jaro? Kanáry jsou tu pro vás

Máte rádi jaro? Kanáry jsou tu pro vás

Pokud jste milovníky jara, na Kanárských ostrovech budete po celý rok jako v ráji. V zimě teploty neklesají pod 18 °C, a proto zejména Evropané rádi tráví nevlídné měsíce na tomto atlantském souostroví.

V letním období sice teploty šplhají přes třicítku, ale díky všudy přítomným kopcům stačí k ochlazení pouze změna nadmořské výšky. Dominanta největšího ostrova souostroví a zároveň nejvyšší vrchol Španělska, hora El Teide, se tyčí do úctyhodné výšky 3718 m.

Sedm ostrovů jak sedm světadílů

Sedm malých ostrovů a tolik odlišných míst. Na své si zaručeně přijdou příznivci aktivní dovolené i plážoví povaleči. Jestli si nedokážete nebo nechcete vybrat pouze jediný ostrov, poměrně snadno se mezi nimi dá přejíždět lodí. I přestože La Palma je často označována jako nejkrásnější z ostrovů, není možné žádný z nich označit za ten nej.

Tenerife a Gran Canaria patří mezi nejnavštěvovanější ostrovy, známé svými pobřežními letovisky s přeplněnými plážemi a hlučně se bavícími turisty. Jízda autem po letoviscích je jen pro silné nátury. Všudypřítomné jednosměrky vytváří z úzkých ulic měst nerozluštitelný labyrint, ve kterém davy lidí mají vždy absolutní přednost. Ti šťastlivci, kterým se nakonec podaří dojet do cíle, aniž by jeli v protisměru, či si nevezli někoho na kapotě, většinou nenajdou místo k parkování. Nevyhledáváte-li bary a casina, či Vás děsí němečtí důchodci a opilí teenageři ze Skandinávie, stačí odjet pouze pár kilometrů od pobřeží. Téměř ihned krajině začnou dominovat klidné vesničky, pralesy a vyhaslé sopky. Naštěstí se mnoho turistů neodváží vzdálit na dohled od svých all inclusive hotelů a liduprázdnou krajinu není těžké najít ani na nejrušnějších ostrovech.

Prahnete-li vyloženě po samotě, zamiřte na nejmenší z ostrovů El Hierro. Je málo známé a tudíž nejpřirozenější. Drsná krajina, vítr, ještěrky a rybářské vesnice jsou ideální kombinací pro ty, kteří potřebují skutečně zastavit a odpočinout. Fuerteventuru proslavily její nekonečné písčité pláže a je doslova rájem pro milovníky vodních sportů. Údajně na tomto ostrově žije více koz než lidí. Lávová pole, sopečné kužely a architektura Césara Manriqua jsou stěžejním lákadlem ostrova Lanzarote. La Palma je proslulá svojí nedotčenou přírodou a je nestrmějším ostrovem na světě. Poslední sopečný výbuch zde byl v roce 1971. Paradoxně její výhodou je absence pláží, tudíž přijatelné množství turistů. Místní observatoř se špičkovým vybavením je považována za jedno z nejvhodnějších míst k pozorování hvězd na světě. Zdánlivě nepřístupná La Gomera je proslulá svým padajícím kamením, nesjízdnými cestami i novodobými Hippies. Kryštof Kolumbus na La Gomeře naposledy doplnil zásoby jídla, než se vypravil objevit Ameriku.

Nudit se nebudete ani na nejznámějších ostrovech. Jízda na velbloudech v písečných dunách, historické památky či hotely a bary pro gaye, to je Gran Canaria. Zájemcům o vysokohorskou turistiku učaruje Tenerife, největší ostrov celého souostroví. Zde je téměř povinností navštívit Pico del Teide. Pokud se Vám nechce pěšky, je možné nechat se vyvézt lanovkou. Při hezkém počasí se zaručeně pokocháte výhledem na okolní ostrovy. Na zdolání posledních 100 m je nutné mít vyřízené povolení. Vrchol může denně zdolat pouze 100 turistů, proto rezervujte výstup prostřednictvím webu s dostatečným předstihem. Vrchol je oplocený a hlídají ho strážci, kteří opravdu nemají smysl pro smlouvání.

Trocha historie

Ostrovy vznikly před 30 miliony let činností zemské kůry. Jsou nejvyššími vrcholky sopečného pásma, které se ukrývá pod hladinou Atlantiku. Dnešní podobu získaly díky sopečným erupcím. Obyvatelé se potýkají s nedostatkem pitné vody, protože na ostrovech nejsou žádné řeky. Přesné datum objevení není známé. Původní obyvatelstvo zde nebylo, jako první na ostrovech žili Guančové a jejich výskyt je dodnes tématem k diskuzi. V současné době se vědci shodují vesměs na tom, že pocházeli ze severní Afriky. Tenerifská univerzita zastává hypotézu, že se jednalo o skupiny obyvatel, které Římané vystěhovávali při dobývání Afriky. Kdyby se opravdu jednalo o vnitrozemce, vysvětlovalo by to fakt, že ačkoliv žili na ostrově, neuměli se plavit. Kanárské ostrovy pravděpodobně nedostaly název podle opeřených jmenovců, kteří na ostrově žijí. Upustíme-li od všemožných bájí, nejpravděpodobnější je přenesení názvu z afrického kmene.

Ve 14. století začali ostrovy prozkoumávat Italové a v roce 1341 byly ostrovy poprvé zakresleny v mapách známého světa. Od té doby se na ostrovech vystřídalo mnoho Evropanů a s většími či menšími úspěchy se snažilo souostroví dobýt. Na konci 15. století se to nakonec podařilo Španělům. Mnoho Guančů během bojů přišlo o život či bylo prodáno do otroctví. V 16. století ostrovy zaznamenaly velký příliv obyvatel z Evropy. Z Kanárských ostrovů se ve velkém také emigrovalo do Jižní Ameriky, hlavně po druhé světové válce. Od roku 1982 jsou ostrovy autonomní oblastí Španělska a jsou rozděleny na dvě provincie – Grand Canaria a Tenerife. Některé skupiny obyvatel se dnes snaží o definitivní odtržení od Španělska. Objevující se nápisy „Španělé, jděte domů“, vystihují zdejší náladu. Vláda se téměř denně potýká s imigranty plujícími z Afriky a někdy dochází k paradoxním situacím, kdy k pláži plné bohatých turistů dopluje loď dehydrovaných Afričanů.

Kanářané jsou si dobře vědomi, že turistický ruch je pro ně důležitý. I přesto si od turistů drží lehký odstup. Vesměs nemluví anglicky (dokonce ani vysokoškolsky vzdělaní lidé), pokud ano, mají opravdu specifickou výslovnost. I přestože Vám nerozumí, snaží se pomoci máchajícíma rukama a křikem. Mimo jiné i k dopravním pravidlům přistupují poměrně laxně. Při odbočování není moc zvykem používat blinkr, čím prudší zatáčka, tím rychleji se do ní vjíždí. Impulzivita je snad vrozená. Nápis SE VENDE (Na prodej) je běžně nastříkán sprejem na nové fasádě. Do prastarých vavřínů se informační cedulky zatloukají hřebíky. Velmi výstižná je také trojúhelníková dopravní značka upozorňující na děti. Zatímco u nás si děti vyobrazené na značce ukázněně vykračují, na ostrovech jsou na značce v běhu. Kanárské děti jsou králové domácností. Ženy už tak hýčkány nejsou. Přestože se situace zlepšila, každoročně jich zde zemře několik na zranění, která jim způsobí jejich partneři.

Co na Ostrovech ochutnat a vyzkoušet?

Světově proslulá pochoutka je kanárská omáčka mojo. Je pálivá a má mnoho variací. Na Kanárských ostrovech se podává naprosto ke všemu. V místní kuchyni logicky převládají ryby, a jelikož oceán je na dosah, téměř vždy jsou zárukou kvality. Na ostrovech se ve velkém pěstují kozy, aniž se nadějete, máte je na talíři. Většina místních sýrů je taktéž kozích. Jestliže Vás představa pojídání koz a kozích výrobků děsí, dávejte si pozor na slovíčko cabra či cabrito (koza, kůzle). Mezi oblíbené pochoutky patří přesolené vrásčité brambory, které se vaří ve slupce. Místní obyvatelé je doslova obalí v soli a s chutí si je namočí do jedné, či několika mojos. Za ochutnání stojí určitě i kaktusová marmeláda, palmový med a sůl z La Gomery.

S pěstováním banánů jsou na ostrově více či méně spjati všichni. Kanářany v současné době ovšem dost trápí zvýšení poplatku za vodu. Jestli se na ostrovech postaví rozsáhlá golfová hřiště, o kterých se uvažuje, vzroste cena vody kvůli nutnosti zavlažování a v tom případě jejich pěstování přestane být výhodné. Z banánů místní vyrábí vše od kosmetiky až po banánovou kořalku Cobanu.

Na ostrovech se můžete setkat se světovým unikátem, pískanou řečí. Jazyk se nazývá Silbo a má asi 4000 pískaných slov. Žádná jiná pískaná řeč na světě není tak propracovaná. Ze začátku není snadné uvěřit, že nejde o ptačí řeč. Prastarý pískaný jazyk Gomeřané začali používat jako dorozumívací kód. Vzhledem k náročnému terénu si ušetřili zapískáním signálu spoustu energie. El silbo gomera nakonec nezahubily ani moderní komunikační technologie. Nyní je jednou z nejzajímavějších zdejších kulturních památek a nově se povinně vyučuje ve školách. Uvažuje se také o zřízení „silbo škol“ pro dospělé a turisty.

Vesnice Las Rosas na ostrově La Gomera a její Restaurante Las Rosas stojí za návštěvu. Jídlo za moc nestojí, ale můžete tady slyšet pravé silbo gomero.

Nezáleží, kdy Kanárské ostrovy navštívíte, ani jaký druh zábavy preferujete. V každém případě se budete vracet spokojeni, opálení a dokonce ani Vaše peněženka nemusí být prázdná.

CK KUDRNABrněnská outdoorová cestovní kancelář CK KUDRNA mimo jiné pořádá také spoustu zájezdů na Kanárské ostrovy. Můžete vystoupat na nejvyšší horu Tenerife i celých Ostrovů Pico del Teide, přejet Lanzarote na kolech nebo trekovat na Gran Canarii.

Autorem fotografií je Stanislav Šťáva.

Zkušenosti čtenářů

KamSsa1

Když jsem si o Kanárských ostrovech četla na https://jacestovatel.cz/media/kam-na-kanarske-ostrovy-a-jak-se-tam-leti tak mě naprosto uhranuly. Od té doby se snažím našetřit na cestu tam a vypadá to, že letos se mi to opravdu povede a konečně tu dovolenou zrealizuji ! 🙂 Moc se těším až tu krásu uvidím na vlastní oči.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: