Sardinská města, která nevynechat: Alghero, Cagliari, Sassari a malebná Bosa a Castelsardo

Sardinská města, která nevynechat: Alghero, Cagliari, Sassari a malebná Bosa a Castelsardo

Na Sardinii si pobyt užijí milovníci přírody i historie. Pokud rádi na cestách poznáváte také města, inspirujte se tipy, která místa nevynechat. Pokud máte vlastní tip na některé místo, malebnou zapadlou vesničku nebo městěčko, kam stojí za to se vypravit, budeme rádi, když se podělíte v komentářích.

Alghero

Algheru se nachází mezinárodní letiště, proto je možné, že svou cestu začnete právě tam. Patří mezi nejkrásnější sardinská města. V letní sezóně sem bohužel míří davy turistů (i proto, že leží na Korálové riviéře, kde jsou krásné pláže), ideální doba na jeho prohlídku je tedy PŘED nebo PO sezóně. Za prohlídku určitě stojí centro storico (historické centrum obehnané opevněním). Gotické stavby, kostely a náměstíčka jsou propojeny sítí úzkých uliček. Přes den si tu určitě dejte zmrzlinu a posaďte se s ní u hradeb s výhledem na moře. V podvečer zamiřte do některého z barů, restaurací nebo kavárniček v historickém centru a dejte si skvělé jídlo z ryb nebo mořských plodů.

Nenechte si ujít procházku po městském opevnění a spletitými uličkami dojděte až ke gotickému kostelu Duomo di Santa Maria. Z jeho osmiboké zvonice „Campanile“ je na celé město úžasný výhled. Jen pár kilometrů od Alghera leží mys Capo Caccia, který je součástí parku Parco Naturale Regionale di Porto Conte. Na mys se dostanete z města nejlépe buď zapůjčeným autem anebo lodí. Zde můžete navštívit populární jeskyni Grotta di Nettuno.

Cagliari

Cagliari je největší město Sardinie. Rozkládá se na několika vápencových pahorcích a nejhezčí pohled na něj je prý z moře. Ale ani výhled z města na Zátoku Andělů (Golfo degli Angeli) není špatný. Cagliari založili Féničané a dnes zde leží jedno z nejvýznamnějších fénických pohřebiští – Tuvixeddu. Pokud vás historie zajímá, nejvýznamnější nálezy si můžete prohlédnout v místním archeologickém muzeu.

Další místa, která stojí za vidění, jsou katedrála Panny Marie a Bazilika Bonaria. Město má typickou italskou atmosféru, proto neváhejte usednout na některou ze zahrádek na dobrou kávu a kochat se pouličním ruchem. Za vidění (a zážitek) stojí také místní trh. Pokud si budete chtít odpočinout, zajděte se podívat do zdejší botanické zahrady nebo parku Monte Urpinu. Vedle Cagliari leží solná pole Santa Gilla a Molentargius. Zde kromě jiného ptactva můžete pozorovat několik kolonií plameňáků.

Nejširší nabídku průvodců a map Sardinie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Sassari

Sassari je druhým největším městem Sardinie. Založili ho prý ve středověku uprchlíci z Porto Torres na místě prastaré osady. Dnes je příjemným univerzitním městem plným života. Najdete zde tradiční historické jádro s uzoučkými uličkami, zapomenutými náměstíčky, kostelíky i starobylými paláci, i novější část s širokými ulicemi osázenými palmami. Jeho centrum tvoří velká náměstí Piazza ItaliaPiazza Cavallino. Poblíž stojí Palazzo della ProvinziaJustiční palác z roku 1939. Milovníci historie zde mohou navštívit také Archeologické muzeum nebo Etnografické muzeum G. Sanna, kde najdou plno historických skvostů.

Projděte se po třídě Corso Vittorio Emanuele až k náměstí Piazza San Antonio ke zbytkům staveb ze 4. století a sloupu Colonna di Sant’Antonio. Za vidění stojí také barokní kostel San Nicola s gotickým interiérem, románský kostel S. Maria di Betlemme nebo bazilika Santa Trinita di Saccargia, která leží kousek za městem.

Pokud se chystáte na Sardinii, vyhraďte si na to ideálně alespoň 10 dnů až dva týdny. Inspirovat se můžete například v našem článku Desetidenní okruh Sardinií: To nejdůležitější z celé země.

Castelsardo

Na návštěvu městečka Castesardo vám bude stačit jeden den. Nenechte si ho ale ujít, jedná se prý o nejhezčí městečko severu. Bylo založeno už ve 12. století a dodnes se nad městem tyčí zřícenina pevnosti Doria pojmenované po zakládajícím rodu. Za hezkého počasí odtud dohlédnete až na sousední ostrov Korsika. Historické centrum je půvabné, a pokud sem zamíříte 2. srpna, stihnete tradiční oslavy svátku Madonna degli Angeli. Hned za městem leží Roccina dell’elefate – skála ve tvaru slona, kvůli které sem míří plno turistů.

Castelsardo leží na pobřežní oblasti Costa Paradiso. Ta je známá svým bohatým podmořským životem a průzračnou vodou, a proto je cílem mnoha potápěčů. Pokud byste se zde chtěli koupat, vyberte si některou z pláží, která je přístupná pouze lodí po vodě, nebo zamiřte na populární Li Cossi, tvořenou tím nejjemnějším bílým pískem.

Bosa

Městečko Bosa patří také k jedněm z nejmalebnějších na Sardinii. V dávných dobách byla Bosa významným sardinským městem. Dodnes se zde zachovaly zbytky antických monumentů a nad městem se tyčí zřícenina hradu Castello di Serravalle. Nejhezčí je procházka starým centrem mezi barevnými domky a odpočinek na nábřeží ve stínu palem. Za vidění stojí také kostel San Pietro Extra Muros, který je nejstarší na Sardinii.

Poblíž leží letovisko Bosa Marina, kam se v sezóně jezdí za koupáním a potápěním. Na prohlídku Bosy vám bude stačit necelý den, zbytek můžete strávit buď u moře anebo se projít v okolních kopcích.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí