HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

USA


POSLEDNÍ DISKUSE

Jak se tančí s vlky v Minnesotě

Jak se tančí s vlky v Minnesotě

Americký středozápad sužují extrémní mrazy. Rtuť teploměru se propadá čtyřicet stupňů pod nulu a jezera i vodní toky jsou spoutané příkrovem ledu. Vlci se blíží ... Nastal ten nejvhodnější čas na fotografickou reportáž Petra Slavíka z Minnesoty.V lesích leží vysoká vrstva sněhu. Doba, kdy obyvatelé divočiny velmi těžce shánějí potravu. Na výstavním exempláři světle šedého vlka ale žádné strádání vidět není. Jeho mohutné tělo se v běhu propadá po břicho do čerstvého sněhu. Drobná vlčice mu projevuje podřízenost olizováním. Má černé špičky uší a oči jako podmalované kajálem. Vlčí kráska se jmenuje Max. Patří do smečky vlků, kteří jsou připravováni pro filmování a fotografování. Kráčíme po sněhové pláni uprostřed Minnesotských lesů. Kolem nás se volně pohybují čtyři vlci. Začíná sněžit. Mám pocit, že se někde musí objevit Jack London.

Práce se zvířaty, kterým se říká „wildlife models", ale není vždy tak idylická. Někdy se vlkům zalíbí batoh s foto technikou, jindy se servou o pouzdro od stativu. Pokud chcete vytvářet atraktivní snímky, musíte se snížit do úrovně očí fotografovaného objektu. Pokud je tímto objektem šelma, snižujete se svojí výškou i  svou autoritu. Když s vámi pak vlk, zakousnutý do vašeho předloktí, cloumá ze strany na stranu, snadno poznáte, co je to za tanec.

Samice vlka lesního

Na světě žije jediný druh vlka, a to vlk šedý (obecný), který je podle domoviny, velikosti, barvy a mnoha dalších ukazatelů rozdělován do několika poddruhů. Původním obyvatelem rovin Minnesoty je vlk prériový (Canis lupus nubilus), který byl zcela vyhuben. Na fotografii je samice vlka lesního (Canis lupus lycaon).

Hrozba dominantního samce je pro podřízenou samici jasně čitelná

Hrozba dominantního samce je pro podřízenou samici jasně čitelná. K masu kořisti se jako první dostává alfa pár. Vlci loví ve smečkách. Během pronásledování kořisti dokonale spolupracují a využívají vlastností jednotlivých členů.
Lidstvo má na vlky dva různé pohledy. Vlk hlupák - který, vystupuje v pohádkách nebo vlk démon - který je ztělesněním zla. Ve skutečnosti se jedná o velmi plaché a inteligentní zvíře.

Sníh hnaný po pláni silným větrem vytváří kolem mladé vlčice bílý oblak


Tuhé zimy severu Spojených států nutí zvířata, která se neukládají k zimnímu spánku, k neustálému shánění potravy. Sníh hnaný po pláni silným větrem vytváří kolem mladé vlčice bílý oblak.

Vlk arktický

Vlk arktický obývá velmi nehostinná místa, kde se teploty pohybují kolem padesáti pod nulou. Kratší uši i čenich a hustá bílá srst jej chrání před zimou. Dospělý jedinec vlka arktického může dosáhnout hmotnosti až padesáti kilogramů. Vyšší hmotnost mu umožňuje udržet tělesné teplo v extrémních podmínkách.

Rys kanadský si troufne i na kořist několikrát větší

Rys kanadský je typickým představitelem severských lesů. Velké měkké tlapy slouží rysovi při pohybu hlubokým sněhem podobně jako sněžnice. Přestože rys kanadský dosahuje maximální hmotnosti kolem patnácti kilogramů, troufne si i na kořist několikrát větší.

Liška obecná

Liška obecná se vyskytuje v mnoha barevných odstínech. Zvíře na fotografii je nádherným exemplářem svého druhu. Trochu jakoby přiběhla z některé pohádky pana Lady.

Puma

Puma je velmi přizpůsobivá kočkovitá šelma. Žije od jehličnatých lesů a vysokých hor přes pouště až po deštný prales. Její žlutohnědá srst může dosahovat různých odstínů podle biotopu, v kterém žije. Puma, někdy nazývaná též kuguár nebo horský lev může dosahovat váhy  kolem sta kilogramů. I přes svou velikost je řazena do podčeledi malých koček. Její kořist je velmi rozmanitá. Od myší až po losa nebo některé z hospodářských zvířat. O zvucích vydávaných touto šelmou se vyprávějí historky. Prý její volání může připomínat dětský pláč nebo lidský vřískot.   

Další nádherné fotografie můžete shlédnout na http://petrslavik.cz/


24.02.2009, Petr Slavík


Diskuse


iva
iva
Nádherné fotky! :)
24. 02. 2009, 04:55:39
tomáš
tomáš
Pěkně jsi to popsal Peťo, ale že tam byla zima, palce u nohou necejtim ještě teď... :o) Fotky jsou parádní a těším se na velkoformátové.... Tomáš
24. 02. 2009, 15:28:30
Krása....taky bych jednou chtěla zažít...
24. 02. 2009, 20:52:47

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Cesta je cíl.

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

Sponzorováno