Zelená i voňavá La Palma

<strong>Zelená i voňavá La Palma</strong>

Návštěvou jediného ostrova si lze splnit celou řadu cestovatelských snů. Na malém území se nachází písečné pláže i strmé útesy, banánové plantáže, palmové háje, kopce porostlé voňavými vavříny či jedlými kaštany, rozsáhlé vinice, hluboké kaňony, vodopády, řada ostrých a majestátných hřebenů hor i aktivní vulkány.

Počasí je v každé části ostrova zcela odlišné. Středomořské příjemné podnebí tak při pohybu na ostrově může vystřídat tropický déšť, africká sucha nebo severské mrazy na hřebenech. La Isla Verde (zelený ostrov), jak se La Palmě říká, přesně odpovídá skutečnosti.

Santa Cruz de La Palma, hlavní město ostrova, bude tím prvním, co zde navštívíte. Právě sem putují všechny trajekty i letadla mířící na ostrov. Nečekejte žádné velkoměsto, ale krásné historické městečko s 16 tisíci obyvateli. Z dob počátků budování města zde můžete nalézt pozůstatky opevnění proti pirátům, hrad Santa Catalina a řadu domů s dřevěnými balkóny, bohatě zdobenými květinami. Černou písečnou městskou pláž, která se tu nachází přímo u historického centra, lze využít nejen k běhání, ale i ke koupání. Voda je tu sice trošku chladná (jedná se přece jen o oceán), zato klidná a čistá.

Ostrov voňavý

K cestování patří bezesporu místní jídlo a nápoje. Téměř v každém městě se můžete uvelebit v řadě stylových restaurací s místními i světovými specialitami. Z tradičních jídel určitě vyzkoušejte nasládlou kaštanovou polévku, skopové maso, pečeného králíka, výborné kozí i ovčí sýry, mořské ryby na různé způsoby či místní paprikové mojo rojo nebo koriandrové mojo verde – omáčky, které jsou podávané s pečivem před každým jídlem. Milovníci vína tu možná najdou to svoje nejoblíbenější. Řada malých vinařství tu vyrábí vína tradičním způsobem, kdy se šťáva z hroznů lisuje pomocí sešlapávání bosýma nohama. Taková vína mají i díky unikátnímu podnebí a sopečnému podloží jedinečnou a výbornou chuť.

Na La Palmě se pěstují kanárské banány. Ty jsou malé, s množstvím černých skvrn, ale neuvěřitelně sladké a chutné. Dále tu můžete nalézt plantáže s tabákem či cukrovou třtinou. Jedna z přeživších destiláren tu ze třtiny vyrábí jantarově hnědý rum, po sudech vonící whiskey a řadu dalších delikátních lihovin. Na ostrově je také řada míst se solnými pánvemi, kde se z mořské vody odpařováním získává sůl, kterou pak místní mixují s kořením všech barev, vůní a chutí. Nechybí ani slaďoučký med, který tu z pestré flóry produkují místní početná včelstva. Všechny tyto produkty můžete koupit na tradičních tržištích v hlavním městě i druhém největším městě Los Llanos de Aridane.

Ostrov zelený

Středu ostrova La Palma kdysi vévodila obří sopka, která se zhruba před půl milionem let pod svojí vlastní vahou zhroutila a vytvořila tak rozlehlou kalderu nesoucí jméno Caldera de Taburiente. Její dno je v současnosti pokryté sytě zelenými lesy, které tvoří borovice kanárská. Jedná se o endemický druh borovice, která si poradí nejen s místním vrtošivým počasím, ale i s četnými požáry. Po ohoření větví je strom schopen aktivovat nové pupeny na svém kmeni a během pár měsíců větve zcela obnovit.

Kaldera je kolem dokola tvořena strmou hradbou hor. Většina vrcholů, včetně toho nejvyššího (Roque de los Muchachos, 2426 m n. m.), jsou pozůstatkem původní sopky. Některé jsou tvořeny sopkami mladšími. Dohromady se jedná o pestrou směsici oku lahodících geologických celků, které tvoří unikátní krajinu. Celá kaldera byla vyhlášena národním parkem a lze ji navštívit pěšky po mnohých turistických trasách. Pokud se tam vydáte, připravte si kvalitní turistickou výbavu a v případě noclehu i předchozí registraci v informačním centru národního parku.

Další možností, jak si lze užít nejvyšší vrcholy ostrova, je jejich přímá návštěva. Na výběr máte těžší variantu ve formě vysokohorského výšlapu turistickou stezkou GR 131, která začíná u moře na nejjižnějším cípu ostrova a stoupá až na ty nejvyšší hřebeny. Tou lehčí možností je vyjet autem až na parkoviště pár výškových metrů pod hlavní vrchol. Odtud dohlédnete na většinu vrcholků a míst na La Palmě, ale i na další ostrovy, především na dominantní Tenerife, kterému se svými 3715 metry vévodí hora Pico del Teide. Doporučuji sejít kousek po hřebeni a užívat si pohledy přes příkré svahy do hlubin obří kaldery. Nad výhledy se budete zaručeně rozplývat stejně tak jako oblaka, přicházející z údolí.

Ostrov vědecký

Proč až těsně pod nejvyšší vrchol vede udržovaná asfaltová silnice? Jejím hlavním účelem není návštěva tohoto úchvatného hřebenu, ale přítomnost řady evropských astronomických observatoří. Právě tady na vrcholcích La Palmy se nachází ideální podmínky pro astronomická pozorování. Je zde minimální světelné znečištění, téměř neustále jasná obloha a díky odlehlosti Kanárských ostrovů i velmi nízké rádiové rušení. Právě z těchto důvodů zde už od 80. let minulého století vzniká největší observatoř severní polokoule.

Na okolních kopečcích jsou rozesety kopule nejrůznějších velikostí i tvarů. K vidění je tu největší jednolitý zrcadlový dalekohled světa, unikátní Newtonův teleskop nebo nejnovější soustava Čerenkovových dalekohledů, které nemají kopule, což umožňuje přímo spatřit soustavu stovek zrcadel, která tuto sestavu tvoří. Areál není nijak uzavřený, proto je snadné se k mnohým stavbám dostat velmi blízko. Jediným omezením je noční uzavírání silnice vedoucí mezi observatořemi z důvodu možného narušování vědeckých pozorování. Zajímáte-li se o astronomii anebo geologii či přírodu obecně, určitě nevynechejte návštěvu informačního centra, nacházejícího se v blízkosti observatoře. Tam se velice zdařilou a moderní formou dozvíte vše potřebné.


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE, který dává nejlepší inspiraci pro opravdové a náročné cestovatele. 12 exotických i evropských destinací v každém čísle, praktické a velmi konkrétní tipy co vidět a zažít, autentické fotky známých cestovatelů, reportérů a fotografů, v každém vydání 2 velké rozhovory s cestovatelskými osobnostmi. Kup si předplatné (309,- za rok) a získej k němu i opakovaně využitelný slevový kupón na outdoorové vybavení včetně 500 korun na boty od firmy S-run nebo předplatné časopisů Svět outdooru, Svět běhu, a Pádler.

Ostrov bohémský

Díky sopečnému původu ostrova jsou místní útesy plné puklin, proláklin a jeskyní. Toho využívali už původní obyvatelé, kteří zprvu v jeskyních nejen bydleli, ale měli tu i chlévy pro zvířata či sklady potravin. Řada těchto jeskyní je dodnes obývána stoupenci hnutí hippies či jinými lidmi, vedoucími bohémský život. Některé z jeskyní jsou však zakonzervovány a stále prozkoumávány archeology. Dosud se tu našla celá řada prastarého nádobí a nástrojů, z nichž se poskládal ucelený přehled toho, jak tu lidé v minulosti žili a hospodařili. Za návštěvu stojí určitě muzeum a výstava autentických předmětů Parque Arqueológico de El Tendal.

Ostrov živý

Důkazem toho, že je La Palma ostrovem mladým, je i stále probíhající sopečná aktivita. Na podzim roku 2021 se na jihozápadě ostrova z pohoří Cumbre Vieja začala vylévat láva, která si našla dráhu až k mořskému pobřeží. Cestou se příliš nezaobírala tím, co všechno spálí, pohltí a přikryje, a tak o své domovy a pozemky přišly stovky lidí. Naštěstí se dařilo chránit to nejdůležitější – lidské životy. Když se přírodní živel uklidnil, zbyla tu jen spálená země. Místní lidé se ale k celé události staví s hlavou vztyčenou, a jakmile to situace dovolila, začali ihned pracovat na prokopání přerušeného silničního spojení i na zabezpečení celé oblasti. Některá místa jsou a mohou být stále velmi žhavá, a to i po dobu několika desítek let. Navíc se tu mohou stále objevovat některé nebezpečné plyny. Zasaženým oblastem tedy nebude už nikdy možné vrátit původní charakter či účel. Co se s územím zalitým lávou stane v budoucnu, lze vidět všude kolem. Vždyť právě takto vznikal každý ze všech Kanárských ostrovů.

Důvodů, proč navštívit La Palmu, je snad tolik, že stačí už jen vybrat termín, sbalit si plavky, trekové hůlky a vyrazit. Teploty tu jsou téměř po celý rok skoro stejné, kolem 23 °C, ale nejlepším obdobím pro návštěvu je určitě podzim. Ať už sem přiletíte letadlem na mezinárodní letiště anebo připlujete trajektem z ostrova Tenerife, nejlepším způsobem jak procestovat ostrov je zapůjčeným automobilem. Můžete pak zavítat do všech koutů tohoto překrásného malého zeleného ráje.

Nejširší nabídku průvodců a map La Palmy (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: