Tyrolsko, sportovní ráj ve stínu alpských velikánů

Tyrolsko, sportovní ráj ve stínu alpských velikánů

Mocná kulisa hor, rozsáhlé pastviny, průzračná jezera i drsné ledovce. Tyrolsko je směsicí přírodních krás, pohostinnosti i ideálních podmínek pro sportování. Dovolená, kterou si užije každý. Nadšený turista, sportovec i rodina s dětmi.

Napříč všemi pěti regiony Tyrolska: Außerfernu, Oberlandu, Unterlandu, Innsbrucku a Východního Tyrolska se táhne impozantní horské pásmo, které v sobě skrývá nespočet možností, jak si užít alpskou přírodu. Vychutnat si výhledy na vrcholky hor i zažít dobrodružství při sportovních výkonech. Můžete si užít túry mezi alpskými vrcholy na Orlí stezce, divoké peřeje nebo si nechat odpočinout znavené tělo při koupání v jezeře Achensee.

Achensee – aktivní odpočinek u jezera

Devět kilometrů dlouhé a 133 metrů hluboké jezero Achensee je největším tyrolským jezerem. Táhne se jako fjord mezi pohořími Rofan a Karwendel. Jeho východní břeh láká milovníky horské turistiky, cyklistiky, lezení, surfování, plachtění, koupání i slunění… Snad žádné jiné místo v Alpách nenabízí tak ideální podmínky pro spojení horských dobrodružství s vodní zábavou u jezera.

S více než padesáti různorodými sporty, které tento region nabízí návštěvníkům, je tak skvělým místem, kde mohou dovolenou trávit rodiny s dětmi, ale i sportovní nadšenci nebo třeba milovníci odpočinku a slunění se u vody. Čím dál tím větší oblibě se v současné době těší i lezení po ferratách. Okolí jezera Achensee nabízí ideální podmínky jak pro začátečníky, tak i pokročilé lezce. První lezecké krůčky si můžete vyzkoušet třeba mezi korunami stromů v lesním lanovém centru. Zdokonalovat se na zajištěných ferratových cestách. A nakonec se pustit i do náročnějších lezeckých výstupů.

Innsbruck – tyrolská historie na dosah

Hlavní město Tyrolska v sobě snoubí historickou tradici regionu s nádechem moderny. Na jednom místě se setkává 800 let staré historické jádro města, společně s moderními architektonickými skvosty. Obklopen horami už z daleka návštěvníky vítá 2657 zářících pozlacených měděných plátů tzv. Zlaté střechy („Goldenes Dachl“), kterou nechal vystavět císař Maximilián I.

Středověkému dědictví i tyrolské tradici zůstal starý Innsbruck věrný. Kromě Zlaté střechy upoutá pozornost ve středu města i nádherná ulice Maria-Theresien-Straße a císařský zámek Hofburg. Neotřelý výhled na město si užijete ze skokanského můstku Bergisel nebo z lanovky Hungerburgbahn, ze které se vám naskytne nádherný výhled z 2000 metrů vysoké hory Seegrube, odkud pohled na panoramata Innsbruku budou nezapomenutelným zážitkem.

Moderní impuls a život do města vlévají zajímavé akce a festivaly jako je Innsbrucké taneční léto („Tanzsommer Innsbruck“), Festival staré hudby („Festwochen der Alten Musik“), Mezinárodní filmový festival Innsbruck („Internationale Film Festival Innsbruck“) či mezinárodní festival současné hudby ve Schwazu Klangspuren Schwaz.

Alpbachtal Seenland – vodní ráj to na pohled

V prázdninová lokalitě Alpbachtal Seenland se už na první pohled mění ráz Tyrolska. Strmé skály nahradí kopečky, dominantou se stávají sluncem zalité pastviny. Oblast jezer Ferienregion Alpbachtal se nachází v srdci Tyrolska mezi skalnatým pohořím Rofan a Kitzbühelskými Alpami. V jeden den tak můžete dobývat alpské vrcholy na jedné z 900 kilometrů značených stezek i relaxovat v jezerech.

Ne nadarmo je tato oblast nazývána „vanou Tyrolska“, voda v některých jezerech je skutečně teplá skoro jako ve vaně. Třeba v jezeru Reintalersee se v létě voda ohřeje až na 25 stupňů. Dobrodružnější povahy ocení divoké potoky a soutěsky. Bizardní svět mocných hor můžete poznávat na přírodních soutěskách Tiefenbachklamm, Kaiserklamm nebo Kundler Klamm.

TIP: S Alpbachtal Seenland Card můžete využít spousty výhod. Třeba bezplatné jízdné na pět letních lanovek v údolí Alpbachtal a Wildschönau, bezplatné cestování autobusem regiobus, vstupy na koupaliště u nejteplejších tyrolských jezer, vstupy do různých muzeí a mnoho dalšího. I když vám počasí nebude úplně přát, můžete se s kartou vydat do vodního světa WAVE ve městě Wörgl, které nabízí kromě několika bazénů také první dvouloopingovou klouzačku na světě.

Oblast Alpbachtal Seenland není jen vodním rájem, ale na své si přijdou i milovníci dobrého jídla. V místních hostincích najdete tu pravou tyrolskou kuchyni. Mezi tyrolské speciality patří dozajista sýr Alpbachtaler Heumilchkäse, který se vyrábí z mléka od krav, jež spásají jen horskou alpskou trávu a bylinky. Mezi další delikatesy patří i Brandenberger Prügeltorte, sladká pochoutka, která se dvě hodiny pomalu propéká na špízu nad otevřeným ohněm. Hříchem by bylo také neochutnat doušek křišťálového piva „Kristallbier“ z místního pivovaru Alpbacher Brauerei a nebo si dát po vydatném obědě štamprli místního šnapsu.

V oblasti v pohoří Rofan najdete i nejvíce fotografované jezero Tyrolska – Zireiner See, jež leží v nadmořské výšce 1800 m obklopené horskými loukami.

Dokonce i údajně nejkrásnější vesničku Rakouska najdete právě v oblasti Alpbachtal Seenland. Je jí tyrolská vesnička Alpbach ležící na slunečné plošině údolí Alpbachu. Podařilo se zde zachovat původní tyrolský stavební styl, který nenarušují žádné moderní stavby. Najednou se tak ocitnete v úplně jiném světě, ve světě jako z pohádky.

Osttirol  – Po stopách orla mezi horskými masivy

Stejný pocit, jako mají majestátní orli vznášející se na obloze, můžete zažít i na Orlí stezce, dálkové trase vedoucí napříč Východním Tyrolskem. Většina etap vede v nadmořské výšce mezi 2000 a 2500 metry nad mořem, což turistům slibuje dech beroucí panoramatické výhledy na alpské štíty. Průměrná etapa má přibližně 10 kilometrů a její zvládnutí zabere přibližně pět hodin, nemusíte však spěchat. Kdykoliv lze sejít do údolí, trasu si zkrátit a užít si trochu z toho, co tyrolská pohostinnost a alpské vesničky nabízejí.

Můžete se vydat i po stopách alpinské historie. Vrátit se tak do doby, kdy alpští pionýři brázdili stezky mezi horskými masivy. Přenocovat na chatách, kde i oni spávali. Užít si však můžete trochu více komfortu. Dříve jednoduchá stavení vystřídaly pohodlné horské chaty jako je třeba Stüdlhütte.

Nejširší nabídku průvodců a map Rakouska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Kitzbühelské Alpy – země kamzíků

Na jedné straně vápencové masivy Wilder Kaiser, na opačné zase národní park Vysoké Taury. Pomyslnou hradbu uzavírají s travnatými kopečky Kitzbühelské Alpy a obklopují tak údolí Brixental, Hohe Salve, PillerseeTal a St. Johann in Tirol. Najdete tady více než 2.900 kilometrů turistických tras. V zázemí a možnostech pro vysokohorskou turistiku, by tak Kitzbühelské Alpy jen těžko hledaly konkurenci. Společně s kouzelnými tyrolskými vesničkami tvoří perfektní místo pro procházky po rozkvetlých pastvinách s výhledy na smaragdově zelené panoramata.

Kolem „města kamzíků“, Kitzbühelu, najdete také 25 tematických turistických tras, na kterých kromě přírodních krás můžete poznávat i kulturní, historické a kulinářské zajímavosti kraje. Na přilehlé travnaté vrcholky se můžete nechat vyvézt i lanovkami a pozorovat tak z výšky malebná údolí i příkré horolezecké stěny. Za návštěvu určitě stojí přírodní chráněná oblast údolí Kaiserbachtal, soutěska Griesbachklamm, Wildseeloder, Schafsiedel s třemi horskými jezery a také skalní labyrint Teufelsgasse. Zchladit se po putování horami můžete třeba v jezeře Schwarzsee (Černé jezero), které k vodním radovánkám přímo vybízí.

Region Imst – ráj pro horolezce

Kromě adrenalinu a sportovního vyžití nabízí oblast kolem Imstu i dávku uměleckého a kulturního potěšení. Umění vaření tyrolského piva poodhalíte v zámeckém pivovaru Starkenberg, do světa horníků proniknete v Gurgtalu a fašankové noci zažijete v Imstu a v Nasserethu.

Samotný region Imst je protkán hustou sítí turistických stezek, a to v celkové délce 360 kilometrů. Je tak ideálním výchozím bodem pro výlety do okolí. Přímo z centra města vede třeba soutěska Růžová zahrada – Rosengartenschlucht, která je vhodná i pro putování s dětmi.

Region kolem Imstu je však především rájem pro horolezce. Svůj um si mohou vyzkoušet ve více než dvanácti lezeckých zahradách, na pěti zajištěných horolezeckých trasách i ve dvou boulderingových oblastech.

Tyrolsko je ideálním místem pro trávení letní dovolené. Během jednoho dne můžete smočit unavená chodidla po horské túře v největším tyrolskémjezeře Achensee. Nebo zažít trochu adrenalinu při raftingu na divoké vodě ve východním Tyrolsku (Osttirol). I milovníci vysokohorské turistiky si přijdou na své. Celým Tyrolskem se totiž táhne horský masiv, který nabízí nepřeberné množství značených stezek i zajištěných ferratových cest. Dech beroucí pohledy na malebná údolí nabízí Orlí stezka, na které budete moci pocítit i dotek alpinské historie. Je na vás, zda dáte přednost pohodě a odpočinku, nebo adrenalinu a sportovním výkonům. Důležité je jedno. Abyste si užili horské léto v Tyrolsku. Další informace o Tyrolsku najdete na webových stránkách www.tyrolsko.cz.

Zkušenosti čtenářů

Honza

Dobrý den, mam takový dotaz. Co má společného Orlí hnízdo s regionem Imst? Pokud si dobře pamatuji tak orlí hnízdo není ani v Rakousku a od Imstu je minimálně 200km daleko. Prosím opravte mě pokud se pletu.

Katka
Honza:

Hezký den,
kolegyně se asi přehlédla.

Zdenda

Do Rakouska nejezdím ze zásady kvůli chování místních policistů. Schválně si vybírají české řidiče a dusí je za nepatrné přestupky, které naopak domácím tolerují. Země s takovým přístupem k návštěvníkům si mne nezaslouží a kašlu jim na jejich krásy. Ve Švýcarsku se tak nechovají a je tam stejně hezky, ne-li krásněji.

Michal

Tak do jižního Tyrolska jezdíme pravidelně na Kronplatz. Lyžovačka asi nejlepší v Evropě. Omrkněte webkamery Kronplatz a uvidíte, že už i teď tam je trochu sněhu. Na tu bídu si myslím to bude jedno z míst kde ještě půjde pořádně lyžovat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí