Toruň

Toruň

Vznik jednoho z nejkrásnějších polských měst mají na svědomí křižáci a po staletí se zde střetávaly – v pozitivním i negativním slova smyslu – vlivy německé i polské. V 19. století se stala z Toruně díky poloze na pomezí pruského a ruského záboru obrovská pevnost, jejíž prvky jsou dodnes zachovány jak ve městě, tak i v jejím blízkém okolí.

Prim ale vždy hrál obchod na Visle, což naznačují všudypřítomné špejchary se svojí typickou architekturou.  Toruň byla členem hanzy a náleží teritoriálně do Pomořanska, ačkoliv k Baltu je to odsud ještě dobré dvě hodiny autem – to vše díky vodnímu spojení mezi Krakovem, Varšavou a dalšími vnitrozemskými městy na Visle s Gdaňskem a baltskými přístavy.

Centrum je pěkně koncentrované kolem Staroměstského rynku, jehož prostředek krášlí cihlová radnice. Na podobnou červenou cihlu narazíte všude v okolí, včetně rodného domu jednoho z nejznámějších evropských astronomů – Mikuláše Koperníka. Uvnitř asi nejznámější budovy v Toruni se nachází muzeum, ve kterém pochopíte mnohé ze života autora tehdy revoluční a také kacířské myšlenky o heliocentrismu – nezapomeňme, že před touto teorií byla považována za centrum vesmíru Země a ne Slunce.

Druhým symbolem města je perník, podobně jako u nás v Pardubicích. Najdete zde dvě perníková muzea a jeden pivovar s perníkovým pivem jménem Jan Olbracht podle polského krále, který v Toruni skonal. Obchodů s perníkem je zde dostatek a jen na ulici Szeroka jich najdete několik. Mimochodem proslavený toruňský perník značky Kopernik koupíte v Polsku na každé benzínce – zkuste třeba uszatki, flisaczki nebo srdíčka s různými příchutěmi.

Dochované městské hradby ukrývají Křivou věž, která se na 15 metrů výšky vychyluje o metr a půl! V okolí je dostatek různorodých restaurací a lze si sednout i u některého z barů přímo u Visly. Nedaleko řeky také najdete zbytky křižáckého hradu, ve kterém se během turistické sezóny koná mnoho turistických akcí. Mladí cestovatelé ocení pohled na fasádu dětského divadla Baj Pomorski, která vypadá jako obrovský domeček pro panenky.

Milovníci současné architektury by se měli vydat ke kulturně-kongresovému centru Jordanki z roku 2015, ve které sídlí Toruňský symfonický orchestr.

Nejširší nabídku průvodců a map Polska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

TIP: Fanoušci militarií by neměli vynechat buď „Muzeum twierdzy Toruń“ nedaleko centra (www.muzeum.torun.pl) anebo Fort IV na předměstí, kde lze dokonce přespat v bývalých kasárnách (www.fort.torun.pl).

PARKING:

  • Plac św. Katarzyny 15 (5 PLN/hod., karta/cash),
  • Pod mostem (Bulwar Filadelfijski 11, 6 PLN/hod., karta/cash)

RESTAURACE:

  • Karczma Spichrz (ul.Mostowa 1, specility:  myslivecká a staropolská kuchyně),
  • Małgośka Bar Mleczny (ul. Szczytna 10/12, speciality: klasická polská kuchyně a la lidová jídelna),
  • Pierogarnia Stary Młyn (Rynek Staromiejski 10, speciality: 25 typů pirohů na slano i na sladko)

MUZEA: Muzeum Żywego Piernika (ul. Rabiańska 9, www.muzeumpiernika.pl)

Článek byl zpracován ve spolupráci s  Polskou turistickou organizací

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí