Pavel Trojan a Barbara Herza


Články autora

Polské vánoční trhy kousek za českými hranicemi
Aktuality

Polské vánoční trhy kousek za českými hranicemi

Vánoční trhy – polsky Jarmarki Bożonarodzeniowe – opět brzy zavítají do mnoha polských měst. Jejich obliba vyplývá především z jedinečné sváteční atmosféry, kdy se všichni chceme během nákupní a uklízecí horečky na chvilku zastavit. Návštěva trhů ale není jen skvělou příležitostí k ochutnání regionálních specialit či nákupu originálních dárků, ale také nezapomenutelný kulturní zážitek a příležitost poznání místních tradic. Vánoční atmosféra Polska a místní trhy vás okouzlí krásnou výzdobou a zajímavým sortimentem. Z mnoha trhů v Polsku, které stojí za to vidět, jsme vybrali tři, které se nacházejí relativně blízko českých hranic – ve Vratislavi, v Katovicích a v Krakově.

Sametový víkend v polském Trojměstí
Aktuality

Sametový víkend v polském Trojměstí

V roce 1980 vzniklo v gdaňských loděnicích hnutí Solidarita, což je takový pěkný oslí můstek k tomu, abychom prodloužený sametový víkend 17. – 19. 11. 2023 strávili právě v Trojměstí.

Bydhošť
Města

Bydhošť

Ačkoliv od sebe leží Toruň a Bydhošť pouhých 50 kilometrů, tahle geograficky blízká města si snad paradoxně nemohou být vzdálenější ve všech jiných směrech.

Lodž
Města

Lodž

Historie „polského Manchesteru“ nemá v oblasti střední Evropy obdoby. Z nevelké obce s několika sty domorodci se během průmyslového 19. století stala textilní velmoc s více než půlmilionem obyvatel.

Štětín
Města

Štětín

Je Štětín přímořským městem? Ano i ne. Bílé baltské pláže tady sice nenajdete, ale Odra se za jedním z mostů v centru mávnutím kouzelného proutku mění v vnitrozemské mořské vody, které mají svá pravidla především v lodní dopravě.

Toruň
Města

Toruň

Vznik jednoho z nejkrásnějších polských měst mají na svědomí křižáci a po staletí se zde střetávaly – v pozitivním i negativním slova smyslu – vlivy německé i polské. V 19. století se stala z Toruně díky poloze na pomezí pruského a ruského záboru obrovská pevnost, jejíž prvky jsou dodnes zachovány jak ve městě, tak i v jejím blízkém okolí.

Hurá k Baltu! – Poznaň
Kulturní památka

Hurá k Baltu! – Poznaň

Počínaje 25.5. vám postupně během 6 týdnů představíme společně s Polskou turistickou organizací 6 zajímavých měst, ležících přímo u tras z Čech a Moravy k baltským plážím. Odpočiňte si během cesty na pár hodin v krásných historických kulisách, ochutnejte místní speciality, udělejte si krátkou procházku nebo skočte do některého ze zajímavých muzeí. Náš severní soused určitě stojí za bližší poznání.