Lodž

Lodž

Historie „polského Manchesteru“ nemá v oblasti střední Evropy obdoby. Z nevelké obce s několika sty domorodci se během průmyslového 19. století stala textilní velmoc s více než půlmilionem obyvatel.

Lidské hemžení na pomezí ruského a pruského záboru sem přivedlo lidi mnoha konfesí a jazyků (včetně Čechů), z nichž nejvíce vynikly polská, židovská, ruská a německá kultura. Vznik továren na zpracování textilu a s ním souvisejících dělnických sídlišť a magnátských rezidencí byl dokonce natolik rychlý, že v Lodži nestihlo vzniknout centrální náměstí, takže jeho roli převzala jedna z nejdelších pěších zón v Evropě – ulice Piotrkowska.

V posledních desetiletích vzniklo ve městě mnoho galerií a uměleckých ateliérů, které navíc doplňuje nebanální historie zdejší slavné poválečné filmové školy. Pokud nemáte moc času, vydejte se do Manufaktury, která je hybridním projektem obchodního a kulturního centra města s obrovským parkingem a mimo jiné nemalou nabídkou gastronomie. Do zmíněné Piotrkowské ulice je to odsud nedaleko, a na pěší zóně potkáte sochy některých zdejších velikánů a rozhodně si nenechte ujít pasáž plnou tisíců střípků zrcadel v čp. 3 anebo hipsterské místečko pro kafe či nákup pod názvem OFF Piotrkowska v čp. 140. Všechno ostatní mezi těmito čísly popisnými pěkně ilustruje srdce města rozevláté do jedné ulice.

Nejširší nabídku průvodců a map Polsko (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH
  • TIP: Součástí místní ZOO je nejmodernější zoologický počin v Evropě – sofistikovaný pavilon Orientarium s podmořským tunelem a jedinými orangutany sumaterskými v Polsku (https://orientarium.lodz.pl, parking Atlas Arena, pak 15 min. pěšky).
  • PARKING: Manufaktura (ul. Drewnowska, zdarma)
  • RESTAURACE: Piwnica Łódzka (ul. Sienkiewicza 67, speciality: kuchyň 4 lodžských kultur), Imber (ul. Piotrkowska 43, speciality: pokrmy na základě lodžských židovských receptů), Pierogarnia Stary Młyn (ul. Piotrkowska 37, speciality: pirohy a klasická polská kuchyně)
  • MUZEA: EC1 Miasto Kultury (Targowa 1, https://ec1lodz.pl – expozice pro děti: Centrum Nauki i Kultury, Ulica Żywiołów)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí