Štětín

Štětín

Je Štětín přímořským městem? Ano i ne. Bílé baltské pláže tady sice nenajdete, ale Odra se za jedním z mostů v centru mávnutím kouzelného proutku mění v vnitrozemské mořské vody, které mají svá pravidla především v lodní dopravě.

Tento „bývalý československý Hong-Kong“ – část přístavu nám totiž až do roku 1956 patřila – je totiž námořním přístavem, i když za slanou vodou to budete mít ještě minimálně hodinu autem.

Pokud máte na návštěvu jen chvilku, prohlídněte si především monumentální Chrabrého terasy, ze kterých je fantastický výhled na oba břehy Odry včetně vtipně upravených „dźwigozaurů“, tedy bývalých nákladních jeřábů na protilehlém ostrově, jež jsou v noci magicky osvětlené. Nově vytvořená náplavka je plná barů, laviček a umění, nabízí skvělý relax a dojedete sem samozřejmě i lodí. Odsud za chvilku pěšky dojdete k Zámku pomořanských knížat, podzámčí pak tvoří zbytky Starého města doplněné o novou architekturu – tahle část Štětína padla za oběť spojeneckým kobercovým náletům během války. Připomeňme si ještě pro úplnost, že až do roku 1945 patřilo město Německu, takže občasné německé nápisy na památkách nejsou náhodné, ale originální. Půvab Senného rynku podtrhuje monumentální gotická Staroměstská radnice, v jejichž útrobách se ukrývá minipivovar Wyszak hodný návštěvy a degustace.

Milovníci současné architektury by měli nasměrovat své kroky ke zcela novátorské budově filharmonie z roku 2014, za kterou získalo barcelonské Estudio Barozzi Veiga mnoho ocenění. Zvlněný prostor před filharmonií (Plac Solidarności) ukrývá Centrum dialogu Przełomy zabývající se moderní historií Polska. Na kafe si pak skočte do krásně zrekonstruované Královské brány v rohu náměstí, jež je pozůstatkem městského opevnění. Z místních specialit zkuste slavný „szczeciński paprykarz“ anebo plněné taštičky „paszteciki“, které nemají s paštikou nic společného.

A pokud máte všeho dost, odpočiňte si buď v parku Jasne Błonie anebo na Centrálním hřbitově, který je třetí největší v Evropě a patří k největším na světě. Vedou tudy dokonce dvě didaktické stezky.

Nejnovějším přírůstkem na mapě atrakcí je Mořské centrum vědy otevřené 27.5.2023! Veškeré informace k tomuto projektu najdete na https://centrumnauki.eu

Nejširší nabídku průvodců a map Polska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

  • TIP: Poznejte Štětín z Odry včetně Štětínských Benátek – romantického industriálního zákoutí, jež je dostupné pouze z lodi. Detaily hodinových plaveb na www.statek.pl a http://msjoanna.pl/
  • PARKING: ul. Wały Chrobrego nebo ul. Korsarzy 2 (cena cca 4 PLN/hod, platba kartou)
  • RESTAURACE: Spiżarnia Szczecińska (ul. plac Hołdu Pruskiego 8, speciality: paprykarz szczeciński a pirohy s husím masem), Restauracja na Kuncu Korytarza (ul. Korsarzy 34, specialita: sledě podávané na 15 způsobů)
  • MUZEA: Morskie Centrum Nauki (ul. Nad Duńczycą 1, https://centrumnauki.eu, nově otevřeno!), Muzeum Techniki i Komunikacji (ul. Niemierzyńska 18A, https://muzeumtechniki.eu)

Článek byl zpracován ve spolupráci s  Polskou turistickou organizací

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí