Tiché ostrůvky thajského Andamanského pobřeží Ko Libong, Ko Muk, Ko Kradan a Ko Ngai

Tiché ostrůvky thajského Andamanského pobřeží Ko Libong, Ko Muk, Ko Kradan a Ko Ngai

Bílý písek pláží přechází do moře jemné tyrkysové barvy, která postupně, odstín po odstínu tmavne, až za korálovým útesem přejde do syté, temně modré. Ještě dál obzor lemuje hradba všelijakých tvarů skalních věží, v nichž se skrývají jeskyně a laguny. Maličké ostrůvky obývá několik menších resortů a husté lesy.

Přestože tu můžete strávit čas aktivně na mořském kajaku, většinou tu cestovatelé hledají spíše odpočinek a klid – ve dvojicích i s rodinami. Rozhodně to nejsou místa hlučných večírků jako jiné thajské ostrovy, ale i tady je samozřejmě možné posedět a užít si teplý tropický večer s nápojem v ruce. Večery zde jsou klidné, tiché a intimní – stejně tak jako ostrovy samotné.

Největší ostrov Ko Libong měří na šířku i na délku necelých devět kilometrů, menší Ko Muk měří lehce přes čtyři kilometry a neosídlené Ko Ngai i Ko Kradan jenom lehce přes tři kilometry. Všechny ostrovy leží zcela nebo částečně v národních parcích, ostrovKo Ngai v Národním parku Mu Ko Lanta, ostrovy Ko Kradan, Ko Muk a Ko Libong v Národním parku Chao Mai, který se rozkládá také na pevnině. Na ostrově Ko Libong vede několik kilometrů silnic a nezpevněných cest a jsou zde dvě vesnice, vsi ostrova Ko Muk spojují cesty pro motorky a na ostrovech Ko Kradan a Ko Ngai vede jenom několik pěších stezek a pěšin.

Na ostrovy se dostanete několika způsoby. V nejvyšší sezonu jsou v provozu turistické lodě na trase z ostrovů Ko Phi Phi a Ko Lanta dál na jih na Ko Lipe. Z pevniny jezdí na ostrovy lodě z několika přístavů, hlavním vstupním místem na ostrov Ko Ngai je přístav Pak Meng, na Ko Kradan a Ko Muk jezdí lodě z přístavu Kuangtungku. Mezi těmito ostrovy už žádné pravidelné lodě nejezdí, ale na každém z ostrovů si lze najmout místní lodníky, kteří vás dovezou na okolní ostrovy nebo za šnorchlováním. Na Ko Libong jezdí lodě z přístavu Haad Yao. Do všech přístavů se dostanete minibusy nebo taxíkem z autobusového nádraží v Trangu.

KO LIBONG

Cestu po jižní části Andamanského pobřeží začněte na největším a nejjižnějším z ostrovů této skupiny, na ostrově Ko Libong. Podobně jako mnoho ostatních zdejších ostrovů jej ve směru od severu na jih tvoří skalnatá část, zatímco východní část ostrova je plochá, nížinná a porostlá rozsáhlým hustým a velmi starým mangrovovým lesem.

Mangrovové lesy domovem dugongů

Se zdejším mělkým mořem a porostem mangrove souvisí další jedinečnost ostrova – díky živinám z mangrovových lesů a bahnitému dnu se zde daří mořské trávě, kterou vyhledávají až třímetroví ohrožení mořští savci, dugongové. Jsou to velmi plachá zvířata a ocitnout se uprostřed jejich stáda je fantastický zážitek. Celí se nad hladinu téměř nevynořují, ale každých několik minut vystrčí čenich, aby se hlasitě nadechli. Za pozorováním dugongů se zde pořádají výlety, sledovat je ale můžete také z pozorovací věže na jižním pobřeží a z jednoho z pobřežních kopců. Za přílivu to v mangrovovém lese působí, jako byste proplouvali zaplavenou džunglí, přičemž se nad vámi klene zelená střecha korun mangrove.

Vesnice a pláže Ko Libongu

Zhruba uprostřed severního pobřeží ostrova leží přístav Ban Phrao, kam jezdí lodě z mola Haad Yao na pevnině. Další rybářská vesnice Ban Ba Tu Pu Pe se nachází na jižním pobřeží a Baan Lang Khao na západě. Mezi vesnicemi vede několik úzkých silnic a nezpevněných cest, které je možné projet na motorce. Cestou spatříte skutečně tradiční život neturistického thajského ostrova. Podobně jako většina thajského pobřeží je i Ko Libong převážně muslimský, a je tedy dobré se zde vhodně obléci.

Na východní části severního pobřeží se rozkládá téměř tři kilometry dlouhá, nádherná pláž s jemným bílým pískem a možností ubytování v resortu poblíž přístavu. Téměř všechny ostatní resorty se nacházejí na pláži Haad Lhang Kao na západním pobřeží, kde je také malá vesnice Ban Lhang Kao s několika místními restauracemi a obchody. Pláž je tu relativně mělká a velmi blízko břehu začínají rozsáhlé porosty korálů, což je fantastické pro šnorchlování, na druhou stranu se tu za odlivu nedá koupat. Korály porůstají také skalnaté mořské dno vedoucí ke skalnatému ostrůvku Ko Kwang. Z této pláže jsou také nádherné výhledy na otevřené moře místy přerušované skalnatými ostrůvky, na severozápadě můžete spatřit Ko Kradan, Ko Muk a částečně také Ko Ngai a západy slunce jsou odsud naprosto úchvatné.

KO MUK

Tvar tohoto ostrova je nesmírně zajímavý stejně jako jeho geografie – na východě ční směrem k pevnině ostrá špička tvořená krásnou pláží Haad Sivalai s jemným pískem, odkud se ostrov směrem na západ téměř dokonale symetricky rozevírá v severojižním směru a narůstá do výšky, aby se na západním pobřeží uzavřel v podobě dramatických, vysokých a kolmých stěn spadajících do moře. Na východě ostrova se těsně za špicí pláže Haad Sivalai rozkládají dvě místní muslimské vesnice označené jako Ban Koh Muk, podobně jako celý ostrov téměř symetricky naproti sobě – jedna na severním pobřeží a druhá na jižním. V těchto vesnicích jsou malé obchůdky, několik jednoduchých místních jídelniček a restaurace pro turisty. Také zde si můžete najmout lodníky na výlety kolem ostrova.

Smaragdová jeskyně Tham Morakot

Západní část ostrova ukrývá jednu pozoruhodnou přírodní formaci zvanou Tham Morakot (Emarald Cave), za níž sem přijíždějí turisté až z ostrova Ko Lanta a dalších míst. Lodí připlujete ke skalní stěně vysoké 150 metrů, jež kolmo spadá do hlubin, zaplatíte vstupné, seskočíte z lodi a se svítilnou proplujete temným, 80metrovým tunelem nitrem této masivní skály do malé laguny, kterou tvoří jezírko mořské vody lemované v téměř dokonalém kruhu skalními stěnami. Za správného osvětlení spadá přímo na hladinu jezírka úzký světelný kužel. Nejvhodnější dobou pro návštěvu je časné ráno nebo pozdní odpoledne, možnost návštěvy jeskyně však velmi závisí na výši přílivu – při vysoké hladině je tunel kompletně zatopený a jeskyně je tedy nepřístupná. Pokud máte zkušenosti a vybavení, můžete jet k jeskyni také sami na mořském kajaku, trasa je dlouhá necelé dva kilometry a plastový kajak si půjčíte na nedaleké pláži Haad Farang zvané také Charlie beach.

Pěší výlety na pláže Haad Farang a Sabai beach

Z jižní vesnice na ostrově vede pěšina na západní pobřeží na zmiňovanou pláž Haad Farang v krásné zátoce, na které je několik resortů a restaurací. Cesta sem je dlouhá něco přes jeden kilometr.

Z vesnice vede také stezka plantážemi a lesem směrem na sever na pláž Haad Lodung, která je za odlivu mělká ke koupání, ale jsou z ní krásné výhledy. Stezka pak vede lesem dál kolem skalních věží na maličkou ukrytou pláž Sabai beach na západním pobřeží, což je nádherná malá zátoka z obou stran sevřená mohutnými skalními masivy. Jedna cesta ze vsi by měla trvat kolem dvou hodin, proto je nejlepší vyjít ráno či brzy dopoledne, abyste se stihli vrátit do tmy. Vezměte si také dostatek pitné vody i na zpáteční cestu – na pláži ani cestou není žádné vybavení ani obchody. Na tuto trasu by se z bezpečnostních důvodů neměly vydávat samotné ženy.

KO KRADAN

Maličký, podlouhlý ostrov Ko Kradan je jako vystřižený z reklamy na tropickou dovolenou. Většina východního pobřeží je tvořena nádhernou pláží s neskutečně jemným a bílým pískem. Podél ní stojí poklidné resorty s bungalovy a restauracemi jen několik kroků od moře. V některých najdete potápěčská centra a domluvit si můžete také lodní výlety k jeskyni Tham Morakot nebo kolem ostrovů.

Podél břehu se téměř po celé délce rozkládá korálový útes s možností šnorchlování. Na západní straně najdete tři menší pláže, u kterých se dá také šnorchlovat, ale bývají zde však velké vlny a silný vítr z otevřeného moře. Poblíž správy národního parku na jihu východního pobřeží ukazují směrovky k resortu Paradise Lost, který leží na kopci ve vnitrozemí porostlém hustou džunglí. Tady se můžete občerstvit a pokračovat dál na západ, kde je nádherná malá pláž zvaná Sunset Beach.

KO NGAI

Neobydlený ostrov Ko Ngai, zvaný také Ko Hai, leží velmi blízko ostrovům Ko Kradan a Ko Muk. Má velmi zajímavý tvar – severní cíp tvoří špičatý skalnatý mys a směrem na jih se ostrov symetricky rozšiřuje. Jihozápadní i jihovýchodní cípy tvoří další skalnaté mysy, mezi kterými se rozkládají oblouky dvou pláží oddělené dalším skalnatým předělem.

Téměř celé východní pobřeží tvoří nádherná pláž s bílým pískem lemovaná korálovým útesem. Téměř všechny resorty ostrova jsou soustředěny právě zde a najdete tu i několik potápěčských center. Z východního pobřeží se přes bílý písek otvírají fantastické výhledy na tyrkysové moře, skalnatý ostrůvek Ko Cheuk a skaliska poblíž přístavu Pak Meng na pevnině. V jižní části pláže je molo, kde zastavují turistické lodě na trase mezi ostrovy Ko Lanta a Ko Lipe. Západní pobřeží je divoké a skalnaté, vystavené prudkým vlnám a větru otevřeného moře. Na jihozápadním cípu ostrova leží správa národního parku a vyhlídkový kopec, který je ideálním místem pro pozorování západu slunce. Dostanete se sem pěšinou z hlavní pláže východního pobřeží a na zpáteční cestě si na pláži zvané Paradise Beach můžete vzít lodní taxi.

Nejširší nabídku průvodců a map Thajska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí