Taiwanský řetězec Din Tai Fung má nejlepší masové knedlíčky na světě

Taiwanský řetězec Din Tai Fung má nejlepší masové knedlíčky na světě

Celkem 71 restaurací vlastní řetězec Din Tai Fung, který nabízí neskutečně šťavnaté tradiční knedlíčky vařené v páře. Díky němu můžete na Tchaj-wanu navštívit nejlevnější restauraci s michelinskou hvězdou na světě!

Příběh této restaurace sice začíná jako typický americký sen okořeněný bojem proti komunismu, kdy jednadvacetiletý Bingyi Yang opouští během občanské války pevninskou Čínu a vydává se hledat štěstí na Tchaj-wan. Zprvu se mu moc nedaří a jeho obchody končí v červených číslech. Po čase se však od prodeje kuchyňského oleje zaměřuje na prodej tradičních knedlíčků, které se dnes prodávají v 71 restauracích na třech kontinentech. V roce 2009 pak pobočka tohoto řetězce získává slavnou michelinskou hvězdu a zařazuje se tak do hledáčku všech gurmánů.

Bez pořadového čísla to nejde

Snad jediný nedostatek této restaurace pozná návštěvník při vstupu, kdy vzhledem k velkému zájmu turistů zejména z Japonska a pevninské Číny je nutné si u vchodu nejdříve vyzvednout pořadové číslo a následně až hodinu čekat na to, než se v tomto trošku jiném McDonald´s uvolní místo. Ti, kteří ovládají mandarínštinu, si čekání mohou zkrátit vyplňováním „dotazníků“ a zaškrtáváním, co si k dnešní večeři dají. Ti ostatní mohou nakoupit a pomalu ladit své chuťové pohárky.

export_hs_gallery
Zaujal-li vás článek o této cizokrajné specialitě nenechte si ujít i další texty o etnokuchyních. Přečtěte si o tom, že chleba koupíte všude na světě, a že někde se konzumují pěkně divné nechutnosti.

Od chvíle, kdy překročíte pomyslný práh podniku, však začíná skutečný koncert všech smyslů. Ke stolu vás uvede věčně usměvavá servírka, která těm méně jazyka znalým poradí s výběrem. Základem je několik druhů malých, v páře vařených knedlíčků. Klasikou jsou neuvěřitelně šťavnaté vepřové knedlíčky, které můžete doplnit vepřovým s krevetami, kuřecím či několika variacemi vegetariánské verze této pochoutky.

Zatímco si budete sestavovat své menu, jako ve správné luxusní restauraci se další servírka ujme vaší tašky či kabelky, kterou uloží do speciální přihrádky a přikryje lehounkou dečkou. Vy zatím máte možnost sledovat hemžení kuchařů, kteří roznášejí bambusové napařováky s touto delikatesou tchajwanské kuchyně. Než se nadějete, jedno platíčko vám přistane na stole a vy jako dirigent tohoto orchestru místo taktovky berete do ruky hůlky, promícháte jemně nakrájený zázvor se sojovou omáčkou a pomalu namáčíte první knedlíček.

Polévka na závěr

Aby nic neukáplo, raději jej podeberete keramickou lžičkou a již se do něj pomalu zakousáváte. Pod vrstvou tenkého a lehkého těsta čeká neuvěřitelně šťavnaté vepřové, kdy právě množství šťávy je hlavní věcí, která odlišuje Din Tai Fung od jiných prodejců. Neméně lahodné a navíc křupavé jsou i polosmažené knedlíčky či rýže s krevetami. Dle tradičních zvyklostí polévka přichází na řadu až před desertem, který – jak jinak – tvoří opět knedlíčky – tentokrát sladké plněné černým sezamem či červenými fazolemi.

Při cestě k pokladně si můžete prohlédnout, jak se mezi hbitými prsty kuchařů rodí knedlíčky pro nově příchozí. U kasy se pak nemusíte bát, že zažijete šok z účtu – cena za jeden kousek lahodné pochoutky uvařené v páře vychází na pár korun, maximálně desetikorun a v Din Tai Fung tak máte možnost navštívit jednu z bezkonkurenčně nejlevnějších restaurací vyznamenaných slavnou gurmánskou hvězdou.

Zkušenosti čtenářů

Petr Šimon

Díky za článek, ale název „Čínský řetězec…“ je trochu nevhodný, když jde o řetězec tchajwanský, což je jinak z článku zřejmé.

Jiří Průša
Petr Šimon:

Dobrý den, na článku bohužel malinko zařádil zlomyslný čínský on-line šotek, už by mělo být ale vše opraveno 🙂 Jirka Prusa

Bk

Ale Tchajwan je přeci taky Čína, akorát jiná…

Jinak DTF je super, nikde jinde mi dim sumy nechutnaly (ani v HK, ale asi jsem měl smůlu na restaurace), zrovna předevčírem jsem je měl v Singapuru.

Damned
Bk:

Tady se musim ohradit. Formalne je sice Taiwan soucast Ciny, ale fakticky je to uplne jina zeme. Nenarazim jen na ekonomickou a politickou rozdilnost, ale i na rozdilnou mentalitu lidi.

Vojta

Díky moc za tip. Za tři týdny letím na Zéland a cestou mám zastávku na Taiwanu, takže se pokusím ty knedlíčky ochutnat.

Martin M.

Trošku po diskuzi, ale možná se někomu informace hodí.Řetězec jsem navštívil loni v říjnu v Taipei – je lepší vybírat některé méně frekventované pobočky – v Taipei101 je čekání klidně až hodinu a půl. Nicméně na tabuli je vždy vidět, kolik se čeká, tak se tomu dá přizpůsobit. Výborná kuchyně celkově – kromě klasických polévkových knedlíčků XiaoLongBao vařených v páře, také už ve vodě vařené Wontonské knedlíčky – ty mi chutnaly asi nejvíce. Také mají „nasladko“ upravené knedlíky (už větší) s klasickými příchutěmi – sezam a červené fazole. A výborné jsou také polévky (velikosti obědové porce :-D).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí