Švýcarské Lausanne láká na uměleckou atmosféru i výlety u Ženevského jezera

Švýcarské Lausanne láká na uměleckou atmosféru i výlety u Ženevského jezera

Do Lausanne přijíždím za vytrvalého deště a zamračeného počasí, hned na nádraží roztahuju deštník a přes kaluže se vydávám pomalými kroky ke svému hotelu. Na začátek se tedy příliš nepředvedlo, ale naštěstí mi to během několika dní mého pobytu ještě mnohokrát vynahradí. Páté největší švýcarské město se totiž pyšní skvělou atmosférou a ještě lepší polohou.

Umělecký rozměr Lausanne

Už druhý den ráno mě probudí sluneční paprsky a z okna pozoruji lesknoucí se hladinu Ženevského jezera. Hlavní centrum města je lehce vzdálené od břehů jezera a najdete zde několik míst, které nelze při návštěvě vynechat. Jedním z nich je prý nejkrásnější gotická katedrála ve Švýcarsku ležící v samém srdci studentského města.

Jižně od katedrály se nachází slavný MUDAC, dlouze též Musée de Design et d´Arts Appliqués Contemporains, nabízející několikahodinový program pro všechny milovníky moderního umění. Podstata Lausanne jako uměleckého města je koneckonců cítit i z dalších budov nabízejících umělecké expozice. Uniknout by vám neměl zejména neorenesanční Palais de Rumine, kde můžete krom prohlížení uměleckých děl zavzpomínat na okamžiky zániku Osmanské říše. Ten byl totiž zpečetěn právě tady podpisem Lausannské smlouvy v roce 1923.

Až na dřeň olympijským hrám

Tak jako milovníci umění vyhledávají lausannská muzea umění, sportovci nesmí vynechat návštěvu Museé Olympique ležící nedaleko zastávky metra Ouchy. Nádherný areál prošel v letech 2012 až 2013 významnou rekonstrukcí a dnes nabízí ten nejpodrobnější vhled do olympijských her, jaký si lze jen představit. Krásná moderní budova představuje snad všechno, co se olympijských her týká. Najdete zde medaile napříč lety i historii oblékání jednotlivých sportů. Spoustu interaktivních prvků dokáže potěšit zejména děti.

A proč je podobné muzeum právě zde? Právě v Lausanne se totiž nachází Mezinárodní olympijský výbor, který se zasluhuje o organizaci zimních i letních olympijských her.

Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Chlazené pivo ve stylovém baru pod mostem

Budete-li přesyceni hodinami strávenými v muzeu, ať už nad sportovními trofejemi, nebo kubistickými malbami, vydejte se do některého z místních barů pod mostem – typického lausannském fenoménu. Za doporučení stojí hned dva: Les Arches pod obrovským mostem Grand Pont a Bourg Plage pod obloukem mostu Pont Charles Bessieres.

Tři tipy na výlety z města

Procházka mezi kamennými zídkami vinic v Lavaux s výhledem na slavnostně se třpytící hladinu Ženevského jezera je tím nejkrásnějším zážitkem, jaký si můžete z této oblasti Švýcarska dovést. Život terasám vybudovaným v příkrých svazích dali cisterciáci a dnes právem náleží do seznamu UNESCO. Místní víno je prý tak chutné z toho důvodu, že se do hroznů obrací paprsky odrážené vodní hladinou a právě kamennými zídkami. Mimochodem procházku doporučuju za pozdně odpoledního slunce.

Na východním cípu jezera najdete středověký hrad Chillon, jehož nedobytné kamenné zdi děsivě kontrastují s klidnou vodou okolo. Majitel tohoto hradu měl v historii nemalou výhodou, právě on totiž ovládal cestu kolem jezera a účtoval si mýtné.

Pokud byste pokračovali právě kolem hradu dále na výhod asi hodinu autem, dorazili byste k lyžařskému středisku Glacier 3000. Není však lákavé pouze v zimě, i v létě sem totiž můžete přijet lanovkou a projít se po vysutém mostě mezi dvěma horskými vrcholy a za dobrého počasí spatřit velikány, jako je Eiger, Matterhorn nebo Mont Blanc.

Švýcarsko bez rámečku 2012
Plánujete-li opravdu dovolenou plnou pohody, nádherných výhledů a pohodových výletů, nejlepší volbou je návštěva nedalekého Švýcarska, zejména pak oblasti kolem Ženevského jezera. Více tipů na cestování po Švýcarsku najdete na www.MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí