ROZHOVOR: S Michalem Čepkem o Maledivách, které už dávno nejsou jen destinací pro bohaté

ROZHOVOR: S Michalem Čepkem o Maledivách, které už dávno nejsou jen destinací pro bohaté

Který ostrov navštívit? Jak si užít Maledivy i třeba trochu netradičně? Spoustu dalších tipů v rozhovoru prozradil a mýtů o Maledivách vyvrátil Michal Čepek, který na Maledivy jezdí již několik let a dokonce zde provází i turisty.

Mám pocit, že Maledivy mají pořád takový punc destinace pro bohaté. Je to tak ještě pořád nebo to už dávno není pravda?

Na Maledivách jsou skutečně úžasné a nesmírně drahé hotelové resorty.Dřívější vláda se snažila segregovat cizince od místních obyvatel, aby nenarušili jejich tradiční život. A jedinou možností byla tedy dovolená v resortu. Stopka pro nezávislé cestovatele a především baťúžkáře. Příjmy z turistiky inkasoval stát a mezinárodní hotelové řetězce. Až se změnou vlády v roce 2010 došlo k otevření lokálních ostrovů pro cizince.

Pomalu začaly vznikat malé hotýlky a penziony a příjmy z turistiky se tak dostávají mezi mnohem širší okruh místních obyvatel. Vznikly jízdní řády lodních linek mezi ostrovy a jsou dostupné na internetu. Konkurence začala tlačit ceny ubytování na lokálních ostrovech dolů a dnes se dají Maledivy cenově přirovnat k turistickým plážím v Thajsku či na Srí Lance.

Které ostrovy určitě stojí za návštěvu a proč?

Musím tě opravit, nejedná se o 19 ostrovů, ale atolů. Mám dojem, že oficiální statistiky udávají dokonce 26, ale to je tím, že některé atoly dělí na dva. Každý atol je tvořený desítkami ostrovů, ostrůvků či jen písčin, které vystupují za odlivu. Celkem se jedná o 1190 korálových ostrovů, z nichž 201 je obydlených místními obyvateli a na dalších 112 jsou vybudované resorty. Resorty mohou vznikat pouze na neobydlených ostrovech a platí pravidlo, že na jednom ostrově je vždy jen jeden resort.

Ostrovy obydlené Maledivci jsou někdy zcela zastavěné domy či dalšími stavbami, někdy se jedná o malé vesničky s pár obyvateli. Dnes se některé z těchto domorodých ostrovů, zvláště ty, které jsou jednoduše dostupné z hlavního města Malé, stávají přelidněnými turistickými destinacemi. Ty vzdálenější však stále zůstávají oázami klidu a vřelého přijetí od místních lidí.

Výběr ostrova vždy záleží na tom, proč na Maledivy chcete jet. Nikdo nevynechá ostrov Hulhulé, protože tam přiletí letadlem. Zajímavostí je, že jediným způsobem, jak se z letiště dostat do hlavního města Malé je lodí. Jezdí každou chvíli a cesta trvá jen pár minut. Dalším ostrovem je tedy logicky Malé. Ostrov, na kterém toto hlavní město leží, je kompletně zastavěný nevzhlednými budovami, ale žije na něm více než 1/4 populace. Je to v podstatě jediné místo na Maledivách, o kterém lze říct, že je to město. Najdete tam památky, na Maledivy velmi rušný život, úžasný rybí trh, fotbalový stadion, restaurace s různorodou asijskou kuchyní a také snad jediné bankomaty v této ostrovní zemi.

Osobně jsem si velmi užil nejsevernější ostrov atolu Vaavu – Fulidhoo. Jsou na něm jen 2 guesthousy, každý o 3 pokojích. Spolu se mnou tam byli jedinými návštěvníky mladý čínský pilot se svou přítelkyní. Je to malý ostrov pokrytý vegetací, na kterém žije asi 400 obyvatel, z toho jich je ale 200 někde pryč za prací. Po pár dnech jsem znal skoro všechny obyvatele a každý večer diskutoval u čaje s mladým kašmírským lékařem a jeho ženou, který tam vykonával lékařskou praxi. Dopoledne jsem trávil šnorchlováním a v podvečer jsem hrál volejbal s místní omladinou pod obrovským banyánovým stromem.

Na atolu Laamu je několik poměrně velkých ostrovů spojených nasypanou hrází, které tvoří jeden z největších kusů pevniny na Maledivách. Jde o propojení ostrovů Fonadhoo, Kadhdhoo a Gan. Je možné si tam půjčit kolo a projíždět se vesničkami minimálně zasaženými turismem. Na místní poměry jsou to tak velké ostrovy, že se na ně vejdou i políčka a sady a život je zde mnohem rozmanitější než na malých ostrůvcích, ideální pro ty, co chtějí poznat skutečný život. Vrátím se ale na začátek své odpovědi. Surfaři si vyberou ostrovy s dobrým příbojem, potápěči některý ze specializovaných potápěčských resortů, rybáři nejspíš vyrazí na plavbu lodí a ti, co chtějí být v obležení dalších turistů ostrov Maafushi.

Ty si byl již na Maledivách mnohokrát. Je nějaký atol, který prostě turista nesmí vynechat?

Jak říkám je to Malé. Dál už záleží na osobních preferencích. Pokud by se měla ale otázka otočit a zeptala by ses, kterému ostrovu bych doporučil se vyhnout, tak Maafushi. Z toho se stává pomalu turistické ghetto, podobné těm ve všech turistických destinacích. Na druhou stranu jsou zde díky velké konkurenci ceny z nejnižších.

Dalším velkým mýtem je podle mě fakt, že se dá na Maledivách jen ležet na pláží. Jaké další aktivity bys doporučil?

Potápění, šnorchlování, kitesurfing, surfing, big game fishing. V resortech jsou k dispozici klasické vodní sporty, jako všude jinde. Dají se půjčit katamarany, jezdit na vodních skútrech. Skvěle se dají Maledivy poznat při takzvaných „safari“ plavbách. Na lodi se cestuje od ostrova k ostrovu, pokaždé šnorchluje v jiné lokalitě.

Ráno u snídaně na lodi pozoruješ delfíny, kousek popojedeš, šnorchluješ na útesu s ohromnými deskovými korály, zase kousek popojedeš, šnorchluješ se želvami na kolmém útesu, odpoledne přistaneš na domorodém ostrově a večer je piknik na opuštěném ostrově. A další den během plavby můžeš chytat ryby na obyčejný háček na vlasci, což je super zábava, protože chytit malého tuňáka je celkem běžné. No a v poledne ho máš k obědu.

Nejširší nabídku průvodců a map Malediv (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Jak zmiňuješ, je to také oblíbená šnorchlovací a potápěcí destinace. Která místa jsou doporučení hodná pro pozorování podmořského světa?

Všechna. Ne, skutečně, nesměj se. Maledivám se opravdu málokterá destinace vyrovná. Kdysi jsem byl na Togeánských ostrovech, to je na Sulawesi v Indonésii. Úžasné, skvělé. Potom jsem dlouho nic takového nezažil, dokud jsem nepoznal Maledivy. Rudé moře je super, ale je tam hlava na hlavě. Maledivy jsou intimní. Obrovská hejna ryb, želvy, spousty druhů žraloků, manty, rejnoci, rozmanité druhy korálů.

Speciální místa pro pozorování určitých druhů, jako manty či žraloci obrovští, se mění podle proudění vod v Indickém oceánu, které je dané ročním obdobím. Mezi atoly je voda velmi hluboká a proudí. Uvnitř atolů je velmi klidná a jsou tam útesy rostoucí z hloubky, které se téměř dotýkají hladiny, přesto jsou ale celé pod vodou. Průlivy a tyto podmořské věže – thily jsou nejlepšími místy. V podstatě ale kdekoliv strčíš hlavu pod vodu, tak jen zíráš.

Můžou potápěči pod vodou spatřit nějakého extra výjimečného tvora?

Maledivy jsou právem mezi světovými TOP potápěčskými destinacemi. Nevím, co si představuješ pod pojmem extra výjimečný. Lochnesku tam samozřejmě nepotkáš, ale to, co je jinde vyjímečné, je tady asi běžné. Mám tím na mysli, že nějakou karetu, žraloka, murénu, rejnoka, nějakého mořského hada a podobně vidíš při každém ponoru. Manty a žraloci velrybí jsou v určitých časových obdobích na určitých místech, za těmi se musí jet. Ale pořád je to jen v rámci Malediv.

Je reálné se na ostrovy vydat i bez cestovky nebo je to zbytečně organizačně náročné?

Pobyt v resortuje určitě levnější jako zájezd koupený přes cestovku. Cestování po domorodých ostrovech je jednoduché. Všude se domluvíš anglicky, jízdní řády lodí a ubytování najdeš na internetu. Jen pozor na to nejlevnější, jak bývá na ubytovacích webech zvykem, fotky často neodpovídají realitě. Ale je potřeba plánovat předem. Na vzdálenější, méně turistické atoly, jezdí lodě z Malé jen párkrát týdně a často je nutné i přestoupit.

Nebo se dá letět. Výlety po okolních ostrovech, potápění, šnorchlování a další aktivity se dají bez potíží domluvit na místě, ale jsou obvykle dražší než denní rozpočet na jídlo a ubytování. Naše cestovka pořádá safari plavby s českým průvodcem pro skupiny i jednotlivce. Ale zajišťujeme i plavby, či spíše pronájmy lodí s posádkou pro skupiny alespoň 4 lidí bez českého průvodce.

Kdy je vlastně ideální doba na návštěvu Malediv?

Pokud chceš cestovat na vlastní pěst, je rozumné se vyhnout ramadánu. Spojení mezi ostrovy je omezené a restaurace od východu do západu slunce zavřené. Během Vánoc a novoročních svátků je na Maledivách asi nejvíc turistů. Obecně je období sucha od prosince do dubna, ale méně lidí a výhodnější ceny jsou právě mimo toto období. V srpnu je na Maledivách spousta Italů, kteří toto souostroví pro svět objevili a ceny jsou také vysoké. V období dešťů se jedná o intenzivní, krátkodobé přeháňky a pak zase svítí sluníčko. Takže ideální doba je ta, kdy jsou levné letenky.

Pokud budu chtít stihnout všechna zajímavá místa, trochu se válet na pláži a pár dní potápět, jak dlouhý čas budu potřebovat?

Není to blízko, tak aspoň týden, klidně 14 dní.Maledivy lze skvěle nakombinovat se Srí Lankou, a pak je i měsíc málo.

Je ještě něco, co by měl člověk před návštěvou Malediv vědět?

Je potřeba si uvědomit, že se jedná o muslimskou zemi. V resortech a na lodích omezení neplatí, ale na domorodých ostrovech je nutné respektovat místní kulturu. V plavkách se můžou ženy koupat a opalovat jen na vyhrazených plážích, jinak je potřeba mít tričko a šortky.

Což je na druhou stranu dobrá prevence proti spálení. Také se tam nikde nedá koupit alkohol. Na podvečerní drink či pivo k jídlu tedy zapomeň. Obecně platí zákaz dovozu jakéhokoliv alkoholu do země a po příletu procházejí všechna zavazadla rentgenem. Dresscode je mít zahalená kolena a ramena jak pro muže, tak pro ženy. To neplatí pro resorty a lodě. Ty mají licenci na prodej alkoholu a koupání či šnorchlování je možné v plavkách.

Zmínil jsi, že pořádáte na Maledivách safari plavby, jak taková loď, na které se pluje, vypadá?

Pořádáme plavby na menších lodích. Od roku 2016 to bude úplně nová loď se čtyřmi kajutami. V každé je dvoulůžko a jedna postel nahoře, ale obsazujeme je dvěma klienty, pokud nechce třeba tříčlenná rodina bydlet pohromadě. Kajuty jsou klimatizované, mají vlastní záchod s koupelnou. Na lodi je odsolovací zařízení, takže ve sprše teče sladká voda. Klienti mají k dispozici vybavení na šnorchlování a rybaření. V ceně je také plná penze včetně dopolední a odpolední svačiny.

Čaj, káva a balená voda zdarma. Platí se jen za pivo, alkohol a nápoje typu Coca Cola. Na střeše je opalovací terasa s lehátky, na přídi odpočinková zóna, na zádi jídelna. Loď táhne člun, ve kterém se jezdí na výlety a šnorchlování, což je také v ceně. Posádku tvoří 4 lidé, kapitán, kuchař a dva pomocníci, všichni se o klienty bezvadně starají. Na loď se nastoupí přímo před letištěm, odpadají tedy starosti s transféry. Ideální pro lidi, kteří chtějí chtějí zažít Maledivy jinak, než v resortu či cestováním po domorodých ostrovech.

Zkušenosti čtenářů

Kateřina Klegerová

Dobrý den.Nevím zda se jeddná z mé stany o příspěvek,spíše o otázku.Chtěli bychom letět na Malédivy.Určitě s CK.Mužete mi poradit ktrý ostrov je cenově přijatelný?a s jakoU ck LETĚT?KDYBY TAM TŘEBA PO SEZONĚ BYLO DOBRÉ POČASÍ TŘEBA ZAČÁTEK KVĚTNA.Děkuji Klegerová Kateřina [email protected]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: