Oceánografické muzeum

Oceánografické muzeum

Oceánografické muzeum v Monaku je jedno z nejrozsáhlejších muzeí s touto tematikou na světě. Nabízí 90 nádrží a více než 4.000 ryb a mořských živočichů, výstavní sál s filmovými projekcemi a rozsáhlé muzeum věnované průzkumu podmořského života. Ředitelem muzea byl mnoho let světoznámý oceánograf Jacques-Yves Cousteau.

Samotná monumentální budova muzea se tyčí na mořském útesu do výšky 80 metrů nad mořem. Byla postavena v roce 1910, stavba trvala 11 let a bylo při ní použito 100.000 tun kamene. Hlavním lákadlem muzea, je jeho suterén, kde se nachází proslulé akvárium s 90ti nádržemi. Mezi nejoblíbenější patří nádrž Shark Lagoon – je 9 metrů dlouhá a 6 metrů hluboká, návštěvníci v ní mohou na vlastní oči pozorovat chování a pohyby různých druhů žraloků. Spolu s nimi zde plavou jiné velké ryby, dravé murény, nebo rejnoci. Velkou zajímavostí je také nádrž s korálovým útesem. Žije na něm spousta měkkýšů, hvězdic, krabů, mořských hub, řas a dalších podmořských živočichů. Útes byl, spolu z jeho obyvateli za dozoru odborníků vyzvednut z rudého moře a dopraven do Monaka. Díky tomu je jeho podobnost se skutečným dnem Rudého moře naprosto dokonalá. Celá expozice akvárií je rozdělena na část ukazující podmořský život Středozemního moře a na část tropickou. Spojovacím článkem těchto expozic je již zmiňovaná žraločí laguna.

Mnoho zajímavého nabízí i muzeum rozkládající se ve dvou nadzemních podlažích. Jsou zde sbírky preparovaných mořských živočichů a jejich koster, sbírka starých lodí a námořnického vybavení a rozsáhlá expozice zabývající se oceánografií a podmořským výzkumem. Za jejím vznikem stojí právě známý průzkumník mořských hlubin Jacques-Yves Cousteau. I díky tomu se v muzeu často konají různé setkání světových oceánografů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: