Miliony hladových Syřanů utíkají za hranice. Bez pomoci by podle svých slov nepřežili

Miliony hladových Syřanů utíkají za hranice. Bez pomoci by podle svých slov nepřežili

  Pokračující konflikt v Sýrii prudce zhoršuje humanitární situaci v zemi. Boje, rychlý nárůst cen potravin i kolaps základních služeb donutili už více než šest milionů lidí, tedy téměř každého třetího Syřana, opustit svůj domov.

Za hranicemi země především v Libanonu, Turecku, Jordánsku a Iráku je už oficiálně registrovaných přes dva miliony syrských uprchlíků. 1,8 milionu lidí přitom uteklo ze země za poslední rok a každý den jich v průměru přibude dalších 5000. Více než polovina uprchlíků jsou děti mladší 17 let. Uvnitř země je dalších 4,25 milionu lidí bez domova. Podle OSN jde o nejhorší humanitární katastrofu od krize ve Rwandě v roce 1994.

Seham Ahmed Al Shaab také uprchla z těžce bombardované Alutaibahy a nyní žije se třemi invalidními dětmi v Taftanzu v Idlibu. „Náš byt byl zničený. Bydlíme v opuštěném bytě jako ve vězení. Můj muž je nezvěstný. Od lidí vím, že byl zasažený do hlavy a je prý mrtvý,“ říká Seham. „Lidé nás tu přijali dobře a pomáhají nám,“ dodává žena.

Jak pomoci:

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300 nebo pomocí DMS ve tvaru DMS SYRIE na číslo 87777

Kromě rychle se přesouvajících bojových front lidi v současnosti nejvíce trápí rapidně rostoucí ceny potravin a dalšího zboží, které každý měsíc zdražuje o desítky procent. „Zatímco v červnu stál kilogram rýže v Idlíbu v průměru 100 syrských liber, tedy 15 korun, v červenci už to bylo 175 syrských liber, tedy 26 korun,“ říká koordinátorka syrských programů Člověka v Tísni Jitka Škovránková s tím, že podobné je to například s čočkou, cukrem, olejem nebo těstovinami. Ceny potravin žene vzhůru špatná bezpečnostní situace, kolabující průmysl, nedostatek surovin, slábnoucí syrská libra, ale také zátarasy na silnicích, poškození dopravního sektoru a raketově rostoucí ceny paliva.

Situace s potravinami se podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) přitom bude nadále zhoršovat, protože se kvůli konfliktu letos v Sýrii urodilo o 40 % pšenice méně, než v předchozích letech. Už nyní je přitom podle FAO průměrná cena pšeničné mouky oproti roku 2011 na dvojnásobku. Podle organizace nemají v současnosti více než 4 miliony lidí dostatek jídla a další zdražování potravin se dotkne nejvíc vnitřních uprchlíků, dětí, seniorů, chronicky nemocných, postižených, malých farmářů, sezónních pracovníků, městské chudiny nebo těhotných a kojících matek. Podle OSN potřebuje humanitární pomoc akutně téměř sedm milionů lidí.

Nedostatek potravin dobře zná i Fatima z Aleppa„Situace v mojí rodině je velmi špatná. Nemám muže, který by mi mohl finančně pomoci. Vedle leží moje hendikepovaná matka. Dostávám pomoc, bez které bych já ani moje rodina nepřežila,“ říká Fatima.

Pomáhá Člověk v Tísni

I přes složitou bezpečnostní situaci pomáhají v zemi týmy Člověka v tísni. Kritická situace je v Idlibu, kam každý týden směřuje zhruba 40 000 nových vnitřních uprchlíků. Během posledních dvou měsíců zde dostávalo díky prostředkům od českého ministerstva zahraničí a partnerských organizací z Alliance2015 Concern a Welthungerhilfe každý den příděl chleba z místních pekáren 2550 rodin.

Denně pečeme chleba z 2,5 tun mouky a pekárnám dodáváme palivo. Rodinám ve 23 vesnicích navíc distribuujeme mouku,“ vysvětluje Jitka Škovránková s tím, že další tisíce rodin každý měsíc dostávají potravinové balíčky a finanční prostředky na nákup nejnutnějších potravin. Čtyři zdravotní střediska navíc dostala 1000 balíčků s vitamíny A, D, E a kyselinou listovou pro těhotné ženy.

Podporora je nutná i pro školy

V Idlibu Člověk v tísni navíc nově s pomocí prostředků ze sbírky SOS Sýrie podporuje dvě školy dohromady s více než 700 žáky, kteří v neděli zahájí nový školní rok. „Všechny děti dostaly školní brašny s pomůckami, finančně podporujeme učitele, dodáváme palivo do generátorů a školy vybavujeme dalším materiálem,“ přibližuje Jitka Škovránková. Nově se v Idlíbu věnujeme i odklízení odpadu. „Tým patnácti lidí sváží odpad ze Sarmady a okolních šesti vesnic. Pomáhá tak celkem 57 000 lidí,“ říká Jitka Škovránková.

V Aleppu Člověk v tísni podporuje 14 škol, které navštěvuje celkem kolem 6400 dětí. Dvanáct škol pomohl opravit. Kromě školních balíčků, příspěvků pro učitele, paliva pro generátory nebo školních pomůcek pořádá pro děti volnočasové aktivity jako je kreslení, zpívání, rukodělné kroužky nebo divadlo.

Cíle Člověka v Tísni při pomoci v Sýrii:

Člověk v tísni se při pomoci obětem syrského konfliktu soustředí především na okamžitou potravinovou, materiální a zdravotnickou pomoc a se stálými kancelářemi a týmy v provinciích Aleppo a Idlíb patří k největším poskytovatelům pomoci přímo uvnitř země. Do konce loňského roku pomáhal i uprchlíkům v Jordánsku a Iráku. Na pomoc Sýrii přispěla česká veřejnost více než 7 miliony korun skrze sbírku SOS Sýrie a dalších 5 milionů uvolnil humanitární fond Klubu přátel Člověka v tísni. Neméně významně se na pomoci podílejí Ministerstvo zahraničních věcí ČR, partnerské nevládní organizace z Alliance2015 Welthungerhilfe a Concern nebo Nadace Vodafone. Člověk v tísni pomohl již téměř 300 tisícům Syřanů sužovaných válkou. Více o pomoci ČvT v Sýrii čtěte zde.

Nově také podporuje samosprávy. „V Aleppu budujeme kapacity pěti místních samospráv. Zaměřujeme se především na jejich odbory pro humanitární pomoc a zdravotnictví. Začínáme je školit v IT, excelu, sestavování rozpočtů a reportování nebo zjišťování potřeb lidí,“ říká Jitka Škovránková. „V říjnu nám samosprávy dodají návrhy projektů, ze kterých vybereme nejlepší a ty podpoříme grantem až do výše 10 000 eur,“ dodává.

Situace se nelepší

Situace v Sýrii se navíc ani po dvou a půl letech konfliktu nezlepšuje. „Náš aleppský tým zaznamenal odliv lidí z města. Údajně se obávají vojenské odvety Asadova režimu v oblastech ovládaných opozicí, která by mohla přijít po vojenské intervenci USA,“ říká Jitka Škovránková. „Lidé se přesouvají přes bojovou frontu do bezpečnějších čtvrtí a přecházejí z oblastí pod kontrolou režimu do čtvrtí pod správou opozice a naopak. Záleží na tom, kde se zrovna bojuje, kde je právě k dostání jídlo nebo kde je práce,“ dodává Jitka Škovránková s tím, že při přechodu bojové linie každý den přijde o život několik lidí.

Zkušenosti čtenářů

A co s tim muze Evropan udelat Katko? Znam Syrany roky, ale ne jen z nejake cesty za exotikou kde se pochopitelne chovaji k turistum celkem slusne. Denni styk a rozhovory na ruzna temata mnohem lepe osvetli jaci ti lide jsou. Tyhle hruzy uz v Syrii byly a ne jednou a VZDY tam zabijeli a zabijeji Syrani jine Syrany. Pro ne je daleko dulezitejsi prosadit sve zvracene myslenky jejich zvraceneho uchylneho nabozenstvi nez poskytnout svym zenam a detem pokojny domov a bezpeci. Tak to bylo a bude dokud jim konecne nedojde ze zadny buh na svete by nechtel aby se lidi chovali takhle. Jedine reseni by bylo okamzite je prestat vyzbrojovat, coz se mozna muze povest z te zapadni casti sveta, ale Rusko a podobne ksindl rezimy si NIKDY nenechaji do tohoto mega vynosneho businessu mluvit. Takze co, budeme do nich cpat podporu a oni budou delat dal co? Vrazdit sve vlastni a jeste nam spilat, ze se o ne dost nestarame tak jak uz to delaji ted. Mela jste moznost mluvit s nekterymi temi utecenci? No jasne ze vseci nadavaji na ten hnusny Zapad jak je v tom nechal atd. Ma tohle nejakou cenu, jim tam pomahat casto za cenu riskovani vlastniho zivota? Ty lidi jsou zvirata. Lepe receno, jeste horsi.

A ne, opravdu neschvaluji nekulturu ktera nuti uz i tak male holcicky jako jsou ty na tech fotkach aby si zahalovaly hlavy jako symbol podrizenosti vuci muzum. Zajimave je, ze to vas svobodomyslne feministky vubec ale vubec nezajima.

Lukas Firla

Prosim redakci o smazani predchoziho prispevku propagujiciho aroganci a nesnasenlivost vuci skupine lidi a nabozenstvi.

Lukas Firla:

Kde konkretne to propaguji. Co vite vy sam o Syrii a kolik Syranu znate osobne? Konkretne prosim. Dekuji za odpoved.

Khamlia

ja souhlasim s Lukasem, vymazte to. To se dela na jinych forech take, kdyz jsou nevhodne prispevky, tak se to vymaze. Event. i zablokuje prispivatel.

Khamlia:

Aha, takze demokrate se ozvali. Jakmile ma nekdo jiny nazor, uz volate po censure. Co je na mem prispevku tak spatneho? Vite vubec o cem mluvim? Nikoli o tom, ze bychom snad meli nejakym zpusobem Syrii skodit, jen vyjadruji svou dlouholetou znalost te zeme a mysleni jejich obyvatel, kterazto znalost mi nedava moc nadeji v nejake dobre reseni konfliktu. Vite neco o syrske historii? Pak musite vedet, ze tohle vrazdeni vcetne deti v kolebkach, do kterych se bodalo bodaky, uz tu bylo a ano, delano Syrany vuci Syranum. Nebylo to jen z politickych duvodu, ty nabozenske jsou tam vzdy pritomny taky, minimalne jako vymluva pro vsecko to vrazdeni. Chcete mi to nejak vyvratit? Ja to nemam jen z Wiki, me to vykladali lide kteri to videli jako deti na vlastni oci vazena. To jsou teprve zazitky kdyz to clovek posloucha.
Jak byste konkretne vy resila tuto situaci? V momente kdy se do toho vlozi nejaka zapadni zeme, navic nemuslimska, nastane tanec jeste vetsi s tim ze se pleteme tam kde je nam po tom houby. Priklady dalsich muslimskych zemi budiz nam vystrahou. Muslimove nejsou jeden stejny celek, jsou mezi nimi velke rozdily ale neco maji spolecne a to je stala ublizenost vuci Zapadu, nechut akceptovat i dobre minene rady z te druhe strany sveta a apriori odpor vuci zapadni civilizaci, kterou akceptuji jen kdyz se jim to hodi ale beda se mezi ne nejak zamichat.
Vy salonni obranci lidskych prav a multi kulti naivkove, co znate tyhle lidi jen z cest za poznanim nejste vubec schopni nad vecma premyslet. Vy vidite jen to, ze se k vam jako turistum nekde muslim chova slusne, ale jaky je dal nemate sanci ani chut poznat. Zit s nimi denne a hodne dlouho, na ruznych mistech vcetne Evropy, to je to co cloveku hodne otevre oci a to rikam jako clovek, ktery se s nimi opravdu hodne i prateli.
Navic, proc neprotestujete radsi proti tomu, jak Syrane vrazdi krestany? Nebo to jeste do ceskeho Kocourkova nedolehlo tyhle zpravy? Zapadni tisk jich byl plny a ne jen to, lide kteri se tam podileli na nejakych misich o tom prinesli spolehlive zpravy kdyz se z tama radsi zdekovali z bezpecnostnich duvodu. Tak mi tu nepodsouvejte zadny rasismus, ten existuje nekde uplne jinde. Patrne nemate paru co to je.

Katka

Lukáši, sama také s názorem nesouhlasím a autor jej mohl napsat méně nesnášenlivě a arogantně, ale neradi bychom mazali každý opačný názor. Naopak dáváme prostor čtenářům, aby pisatele přesvědčili o opaku…

Karakoram

Tak Khamlia souhlasi s Lukašem…no to je ale demokratka. A kdo dal tobě právo něco mazat? Náhodou v tom příspěvku je jak znám muslimáky všechno pravda o náboženství míru….holt dyž dojdou argumenty tak mazat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí