Marokem s kitesurfem? Zamiřte do poetické Essaouiry na břehu Atlantiku

Marokem s kitesurfem? Zamiřte do poetické Essaouiry na břehu Atlantiku

Marocké město Essaouira patří mezi nejvyhledávanější kitesurferské destinace v Maroku. Kromě několik kilometrů dlouhé pláže zde ale můžete také objevovat medinu zapsanou na seznam UNESCO s piktoreskními krámky s hlasitými prodavači, starý přístav, kde se dodnes vyrábí tradiční rybářské lodě, a nebo bývalou vojenskou pevnost s vysokými hradbami. Přečtěte si reportáž kitesurfera, který Essaouiry vyrazil na soustředění!

Z Marakéše jsme po necelých čtyřech hodinách letu z Berlína odjeli taxíkem do 170 km vzdálené Essaouiry. Tady jsme se z 1500 Dh dostali na 900 Dh, které jsme za cestu zaplatili za 4 lidi s plnou výbavou (2x kitebag, 3x velký batoh, 3x malý batoh, 4 lidi). Jedeme starým „mafiozo“ merblem a cestou se stavujeme na kávu za 10 Dh. Za jízdy klábosíme s bídně anglicky mluvícím řidičem a později mu říkáme požadavky na bydlení (z Česka jsme neměli zařízeno nic, aby byla zábava až na místě). Tedy: blízko pláže, levné, pro 4 osoby, apartmán.

Přijíždíme do Essaouira a po chvilce nabíráme nějakého místňáka, který nás doprovází za jiným místňákem. Smlouváme o ceně bytu, na který se jdu podívat. Byt je pěkný, velký tak pro 7 lidí, koupelna, kuchyň, balkon s výhledem na pláž a cca 50m od pláže. Pecka! Ze 400 Dh za noc se dostávám na 300 Dh za noc při pobytu 14 dní, bereme. Vše vychází skvěle a první noc místo zevlingu na pláži rovnou spíme v bytě, paráda. Na místo se lze dostat také autobusem z nádraží za 100 Dh / osobu.

Essaouira a kitesurfing

V Essaouira, jednom z nejznámějších míst pro kitesurfing, je lokalizováno asi 5 škol a půjčoven vybavení. Vřele Vám můžeme doporučit školu BKS, která je méně na turisty a více pro „lokály“, není lokalizována přímo na pláži, ale blíže medině a je levnější než ostatní. Hned vedle ní je levné bistro a krámek s potravinami (těch je tam obecně mnoho). Hlavní sezóna pro kitesurfing je v tomto malebném městě od dubna do září. My jsme tu strávili 14 dní v listopadu. Obvykle od 11h začíná foukat.

Počasí vyšlo dokonale a ze čtrnácti dní foukalo na 9tky dní deset a první den na 13tky (to je drak 9m2 – musí být silnější vítr a o to je to zábavnější). Jeden den jsme vynechali, protože jsme to už fyzicky nezvládali. Kajtují tu i děti, no radost pohledět. Tady se musí rodit hvězdy, říkám si. Pláž je velmi široká a stejně tak odliv a stačí jet cca 150m do moře, pak už ne. Chodí perfektní vlny, které jsou každý den jinak vysoké i celkově jiné, protože tu je písčité dno.

Výlet do Sidi Kouki

Přímo v Essaouira si půjčujeme v půjčovně aut starší Dacii za 250 Dh na 24h a jedeme na jih do Sidi Kouki, kde je nádherná „surf and kite“ pláž a je to tam prakticky pouze jako základna pro surfaře a kajtery. Vlny jsou o dost větší než v Essaouira a celkově je to tedy zábavnější ale i náročnější. Dáme si jídlo, cca hodinku a půl pojezdíme a jedeme ještě na sever nad Essaouira podívat se jak to tam vypadá. Vypadá to dobře. Krásné, široké a mělké pláže.

Po cestě nám kromě několika psů skáče pod kola taky malý Maročan, cca 10 let věku a chce něco, cokoliv. Bohužel nic nemáme. Tužky jsme nechali dvěma fajnovým, ale extra vtíravým prodejcům v Sidi Kouki, kteří šli prý z Atlasu do Essaouira s brašnami plnými berberských šperků. (V Maroku je zvykem starat se o chudé a dávat jim občasné dary. To je zde místo sociálního systému, který známe u nás v Česku. Proto žebráci na ulicích dostávají i od místních tu a tam nějaký drobák, nebo cigaretu a je dobré občas utrousit nějaký dirhámek, sluší se to tu).

Nejširší nabídku průvodců a map Maroka (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Nákupy a stravování

Pro čerstvé ryby chodíme na molo, kde je rybí trh a pro zeleninu pak do mediny. Zelenina a ovoce je tu velmi levné, ostatní nikoliv. Vaříme si doma, občas jdeme na Keftu nebo Panniny s hranolkama a na kávičku do Le Murex, kde mají wifi. Pro ilustraci cen, káva a čaj stojí kolem 10 Dh, panniny s hranolkama kolem 35 Dh, čtvrtka kuřete s hranolky 30 Dh, kilo mandarinek 5 Dh, 1 ryba (maso pro 2 osoby) 40 Dh, tuňák v konzervě 8 Dh, sardinky 7 Dh, chleba pita 1-2 Dh, voda 5L 12 Dh. Voda je tu pitná i z kohoutku a my jí použivali na vaření kávy a jídla.

No a pak taky: „Hallo my friend first time in Moroko?“, „Jo ty nemáš brejle? Nechceš brejle, originál RayBan, Oklay za 300 Dh“. . .si se po. . . ? Kupuju nakonec za 50 Dh a v Sidi Kouki je jiný den měním (plus 50 Dh k tomu) za bezva berberský náramek, který vlastně vůbec nepotřebuji narozdíl od brejlí, který už nemám, ale baví mě to. Pak mě svlíkaj z trika (plus 20 Dh k tomu) za šelámek (něco jako fajfka), to jsou fakt povedená dvojka, tito obchodníci. V medině už se smlouvá málo a ne o mnoho. Essaouira je turisticky velmi navštěvovaná a místní to vědí a znají již možnosti turistů, proto je dobré jim říct, že jsme „from Czechoslovakia“ a někteří si to spojí s „poor country“ a dají lepší cenu.

Další den, další kitesurfing na devítky, achjo, musíme. Trenál. Progres má každý z nás, vždyť kdy jsme naposledy tak intenzivně jezdili?

Co se stane, když zavřete osm lidí do jedné čtyřicet let staré Avie a hodláte s ní urazit jedenáct tisíc kilometrů přes Evropu, přeplout Gibraltar, dojet do Maroka, Západní Sahary až na Obratník Raka? Zažijete cestu, o které se vám ani v těch nejdivočejších snech nezdálo. Přečtěte si o tom více v článku o cestě čtyřicet let starou Avií po Maroku!

Život v medině

Večer chodíme do mediny, která je jak velký obchoďák, plná všeho na co si jen vzpomenete a je v ní zboží za miliardy (tuny koberců, kožených výrobků, oblečení tradičního i moderního, řemeslných výrobků, drogerie, bižuterie, kovodělných výrobků, potravinových surovin, živých slepic, ovoce a zeleniny, masa (ne vepřového), nespočet kaváren, restaurací, hostelů a hotelů, cukráren, aj.). Nádherné, exotické, voňavé a čerstvé. Sem tam něco koupíme, jdeme na kávičku a sladkost a skoro pokaždé projdem nějakou novou, ještě neobjevenou uličkou. V medině potkáváme především Maročany a místní, kteří tu tráví čas a nakupují.

Medina není dražší než krámy jinde, ale prodává se tu tak trochu „na ksicht“. Nás samozřejmě obíraj, jen trochu aby se neřeklo. Hašiš, nevím proč, nám nabízejí asi 20x denně a je vidět, že i toto je komodita vyhledávaná turisty. Takže aby nám nic nenabízeli musíme vypadat buď jak totální opilci, nebo jak bezdomovci, zfetovaní a nebo se koukat jen do země. Jednoho člena naší výpravy dokonce obviní, že vypadá jako americký herec. Všem říkáme, že jsme Češi a že jim rozhodně nedáme za to samé zboží ty samé peníze co Angličani, Němci nebo Francouzi, ne ne ne. „Á Czechoslovakia“, pochopí a ví kam nás zařadit. Po chvilce smlouvání kroutí hlavou, „ti Češi, to je s váma těžký“, nechce jít už s cenou dolů. Námitky, že před deseti lety se tu teda smlouvala jiná liga nebere a se smíchem říká, že za deset let se toho hodně změnilo.

Maroko se dynamicky vyvíjí, je to vidět prakticky ve všech sférách. Ceny rostou, dostávají se na evropské ceny a turistický ruch kvete. Všude se staví nové apartmány a hotely. V centrech jezdí luxusní auta, stavby si zachovávají punc maghribu a všichni jsou milí a velmi přátelští. Inšalláh!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí