Lucern, Interlaken, Montreux a jejich hory

Lucern, Interlaken, Montreux a jejich hory

Kamkoli se ve Švýcarsku vydáte, kráse přírody a hor neuniknete. Až se nabažíte středověkých uliček a hrázděných domů v Lucernu, až ochutnáte vůni kaváren v Interlakenu nebo až se nasytíte slunce a vinic na riviéře v Montreux, dříve či později vás ty bílé štíty vysoko nad vámi zlákají. A přestože jsou tato tři města každé úplně jiné, jedno mají společné. Na vyhlídkové vrcholky se dostanete snadno – nejstrmější zubačkou světa, pozemní lanovkou nebo vláčkem.

Středověké městečko Lucern 

Lucern leží u severozápadního cípu Lucernského jezera (Vierwaldstättersee), z něhož vytéká čtvrtá nejdelší švýcarská řeka Reuss a dělí město na dvě části. Ta severní, lemovaná nábřežím s malovanými hrázděnými domy, má téměř plně zachovaný středověký urbanismus. Několik náměstíček sevřených domy se zdobenými štíty a malovanými fasádami tu ještě stále nese jména středověkých tržišť. Staré město je dodnes ze severozápadu opevněno hradbou s cimbuřím, po níž se můžete projít. Hradní věže pak nabízejí pěkné výhledy na město, jezero a hory. Nejblíže řece je Männliturm, za níž uvidíte pasoucí se kozy, výše se potom tyčí věže Wachturm, Zytturm a Schirmerturm.  

Město vzniklo v 8. století kolem benediktinského kláštera. Památkou na tuto dobu jsou dvě románské věže zasazené do renesančního kostela Hofkirche zasvěceného patronům Lucernu, sv. Leodegarovi a sv. Mořicovi. Věží a věžiček má město hodně, další dvě patří baroknímu Jezuitskému kostelu, který spolu s historickými domy zdobí jižní nábřeží.  

A to nejlepší nakonec. Přes řeku vedou dva středověké dřevěné kryté mosty. Známější Kapellbrücke je nejstarším v Evropě a stal se symbolem Lucernu. Kromě červeně kvetoucích muškátů a nádherných stropních maleb ze 17. století ho zdobí i kamenná osmiboká vodárenská věž, která v dějinách sloužila také jako maják, pokladnice i vězení. Dále od jezera se přes řeku klene další, jen o málo mladší Spreuerbrücke s malbami znázorňujícími tanec smrti.  

Na břehu Lucernského jezera 

Lucernské jezero má v létě příjemných 22 °C a kromě koupání nabízí i jízdu na kánoi nebo mořském kajaku. Projížďky po jezeře jsou možné veřejnými lodními linkami a patří mezi nejhezčí – to díky poloze jezera mezi horami. Vystupte třeba u zámku Meggenhorn na severním břehu poblíž města. Na ostrohu najdete pěkné místo na plavání a také několik snadných procházkových tras s výhledy směrem ke skalnatému pohoří, které ukrývá i lucernskou specialitku – horu Pilatus.  

Na sever od centra Lucernu leží v závětří uzounké a dlouhé přírodní jezero Rotsee, které má tak ideální podmínky pro veslování, že se tu každoročně koná závěrečné kolo Světového poháru ve veslování. V Lucernu se konají také hudební festivaly a v zimě pak šestidenní karneval, který končí na masopustní úterý a je jedním z nejživějších ve Švýcarsku. 

Ve městě najdete i množství muzeí. Například Sammlung Rosengart kromě děl Marca Chagalla, Paula Klee, Henriho Matisse, Joana Miróa či Augusta Renoira ukrývá i několik pozdních děl Pabla Picassa a fotografie mistra při práci. Za návštěvu stojí také rozsáhlé interaktivní Švýcarské muzeum dopravy (Verkehrshaus). A abychom nezapomněli na skvosty moderní architektury, zajděte se podívat na Kulturní a kongresové centrum od Jeana Nouvella.  

Lucern. Foto: Luzern Tourismus
Lucern. Foto: Luzern Tourismus

Na Pilatus nejstrmější zubačkou světa 

K nádherné poloze Lucernu přispívá i „jeho“ hora Pilatus. Tyčí se do výšky 2132 metrů a je opředena mnoha legendami – až do 16. století na ni byl zakázán přístup, protože byla považována za sídlo draků. Dnes je bělostný skalnatý hřeben domovem dvou hotelů a restaurací a vede sem visutá lanovka i nejstrmější ozubnicová dráha na světě, která je dlouhá 4,6 km a její výstavba byla zahájena už v roce 1886. 

Nejoblíbenější turistická trasa je tzv. Golden Round Trip. Začíná v Lucernu, kde se nalodíte na výletní loď a poplujete přes Lucernské jezero až do městečka Alpnachstad. Odtud budete pokračovat zubačkou Pilatusbahn se sklonem až 48 %. Na vrcholu se otevírá nádherný panoramatický výhled na Lucernské jezero, ale i na horské vrcholy v okolí, jako je Rigi, Säntis, Tödi nebo Titlis. Při dobré viditelnosti je možné dohlédnout i na čtyřtisícovky Bernských Alp a vrcholky v německém Schwarzwaldu. Zkušenější turisté se mohou vydat na hřebenovou trasu nebo sejít po svých až do nižších partií. Procházka je to nádherná a nejlépe si tak užijete těch všelijak vyvrásněných vápencových skal potažených zeleným kobercem.  

Pro dokončení „Zlatého okruhu“ můžete využít pro změnu visutou lanovku do Kriens. Cestou dolů se zastavte v mezistanici a vyzkoušejte bobovou dráhu nebo lanový park. Specialitou je tu pak možnost přespání ve stanech zavěšených mezi stromy.  

Pilatus. Foto: Pilatus-Bahnen AG
Pilatus. Foto: Pilatus-Bahnen AG

Město mezi jezery 

Interlaken leží v centru Bernských Alp mezi křišťálově průzračnými jezery Thunersee a Brienzersee. Díky své blízkosti ke světoznámému horskému triu Jungfrau – Mönch – Eiger je zastávkou v itinerářích téměř všech (především asijských) zájezdů do Evropy.  

Hlavní promenádu Höheweg lemují historické i moderní hotely, kavárny i vyhlášené hodinářské butiky, naproti je veliká louka s tenisovými kurty a přistávací dráhou pro paraglider, v blízkosti najdete i golfové hřiště. Všimněte si květinových hodin v zahradě známého kasina, které jsou funkční a nevynechejte ani Japonskou zahradu přátelství se vzácnými rostlinami a bonsajemi. Jen tak se potulujte a nasávejte nesmírně kosmopolitní a turistickou, až lázeňskou atmosféru města.  

Z kotviště Interlaken Ost můžete pokračovat na projížďce po Brienzském jezeře na palubě některého ze zrenovovaných historických parníků. Z kotviště Interlaken West pak prozkoumáte jezero Thunské.  

Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Orloj i skanzen švýcarského venkova 

V Interlakenu budete hledat historické centrum trochu obtížněji, ale nakonec přece najdete pěkné náměstíčko ve staré čtvrti Unterseen. Tady se na chvilku budete cítit jako doma, a to díky orloji na věži Zytgloggeturm, která je pomyslným vstupem do historického centra. Pozorně si prohlédněte zvonici z 12. století a především hodiny z dílny Kaspera Brunnera zdobené postavami zvířat, které ukazují nejen dny v týdnu, ale i fáze měsíce a znamení zvěrokruhu. A pokud přijdete na začátku hodiny, uslyšíte kokrhat kohouta.  

Máte-li rádi, když na vás dýchnou staré časy, navštivte skanzen Ballenbergu, který se nachází 20 km severovýchodně od Interlakenu. Nahlédnete tu do tradičního života švýcarského venkova – a nejsou tu zdaleka jen chalupy ze 14. až 19. století, ale i zvířata, zahrady, venkovská políčka a také živé ukázky řemesel od košíkářství, přes dřevořezbu, hrnčířství až po výrobu domácího chleba či sýra. 


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Kup si předplatné časopisu TRAVEL LIFE a žádný skvělý článek o cestování už nikdy nezmeškáš. Najdeš v něm nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky, rozhovory s našimi i zahraničními cestovateli. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ.

Harder Kulm – strážce Interlakenu 

Po celou dobu procházek po promenádě v Interlakenu vás bude pozorovat vrchol Harder Kulm (1322 m), který je zakončením hřebene táhnoucího se od vrcholu Brienzer Rothorn nad severním okrajem jezera Brienzersee. Pozemní lanovka s nástupní stanicí u interlakenského východního nádraží nedávno oslavila stoleté výročí a jako dárek dostala nové panoramatické vozy s prosklenou střechou. Za osm minut jste na kopci, který zdobí secesní budova restaurace s hrázděním a výraznou stříškou. Visutá vyhlídková plošina Zwei-Seen-Steg, odkud se otevírá ptačí pohled na město Interlaken, jezera Brienzersee a Thunersee i na trvale zasněžený masív Jungfrau.  

Harder Kulm. Foto: Jungfraubahnen
Harder Kulm. Foto: Jungfraubahnen

Lázeňské město u Ženevského jezera 

Montreux obklopeno Savojskými i Bernskými Alpami leží na východním pobřeží Ženevského jezera, do něhož ústí řeka Rhôna. Klima ve městě je velmi příjemné, ovlivněné největším alpským jezerem, které má v létě teplotu až 24 °C. Promenádu, z níž jsou krásné pohledy na okolní vinice a hřebeny okolních hor, lemují palmy a další exotické rostliny. Při procházce městem se budete kochat architekturou budov, z nichž většina pochází z 19. a 20. století a nejslavnější je asi Montreux Palace a vila Karma.  

Vystoupat můžete i k zámku Chatelard tyčícím se nad městem, který byl postaven již roku 1476. Dvoukilometrovou procházkou podél jezera dojdete ke gotickému hradu Chillon, jednomu z nejznámějších výjevů Švýcarska – obrázek hradu na vodní hladině, kde se zrcadlí zasněžené horské štíty, patří mezi povinné kousky v každé sérii čokoládek.  

Než se vydáte prozkoumat hrady a zámky v okolí, navštivte malebné vinice v okolí městečka Lavaux. Založeny byly už ve 12. století, rozkládají se na severním pobřeží Ženevského jezera a mají podobu terasovitých svahů. Od roku 2007 jsou zařazeny na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Informační tabule ve městě vás navedou k výletům, během nichž nejspíše potkáte místní vinaře, kteří vás rádi pozvou na degustaci vína. Určitě ochutnejte alespoň odrůdu Chasselas, která tvoří 70 % veškeré místní produkce. 

TIP: V první polovině července město ožívá při světově proslulém Montreux Jazz Festivalu.  

Kvetoucí Rochers de Naye 

Také Montreux má „svoji“ horu a tou je Rochers de Naye s vrcholem v nadmořské výšce 2042 metrů. Zatímco v zimě slouží lyžařům, na jaře vás vláček z Montreux zaveze na zelené louky plné kvetoucích bílých narcisů s výhledy na Ženevské jezero a zasněžené vrcholky čtyřtisícových Alp. V létě se pak k zážitkům přidá i možnost spaní v netradičních mongolských jurtách. Okolí, které je rájem svišťů, má i množství procházkových okruhů a občerstvení zajišťuje panoramatická restaurace, která se nachází u cílové stanice zubačky. Cesta modrobílým vláčkem pod vrchol trvá necelou hodinku.  

Pokud chcete vzít výlet trochu sportovněji, vystupte už v zastávce Jaman a vyšlápněte si asi 300 výškových metrů přes sedlo Col de Bonaudon a jeskyni Grottes de Nayes, která je s baterkou, dobrými botami a trochou zkušeností přístupná. Vyšvihnete se na skalnatý hřeben s vrcholkem Grand Chaux a po východním úbočí dojdete pod skalami ke konečné stanici vláčku. Nebo se do turistiky pusťte na zpáteční cestě a sejděte na vlak třeba až do Crêt d’y Bau. Cestou minete spoustu horských usedlostí a nasajete pravou alpskou atmosféru.  

Rochers de Naye. Foto: Switzerland Tourism
Rochers de Naye. Foto: Switzerland Tourism

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí