Fotbalový svátek pro fanoušky z celého světa

Fotbalový svátek pro fanoušky z celého světa

Léto, slunce, fotbal – Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 v Německu se kvapem blíží. Od 14. června do 14. července 2024 ovládne Německo UEFA EURO 2024. Turnaje se zúčastní týmy z 24 zemí v celkem 51 zápasech.

Speciální zážitek na stadionu

Ve dnech zápasů budou celá města plná fanoušků, jejichž dresy, šály a skandování dávají jasně najevo, kterému klubu fandí. Každý tým má svou hymnu a k refrénu se přidávají další písně, které na stadionech, a při oslavách ve fotbalových barech, vytvářejí pozoruhodnou atmosféru.

Na mistrovství Evropy se sjíždějí fanoušci z celého světa, aby povzbudili svůj tým. Zároveň mají možnost poznat místní kulturu a navázat mezi sebou pevnější vztahy – vždyť v Německu znamená fotbal jedinečnou příležitost ke sblížení, toleranci, otevřenosti a emotivním zážitkům.

Kde můžu fandit

Atmosféru fotbalového svátku si budete moci užít v 10 německých městech, a to konkrétně:

  • Hamburk
  • Berlín
  • Lipsko
  • Dortmund
  • Gelsenkirchen
  • Düsseldorf
  • Kolín nad Rýnem
  • Frankfurt nad Mohanem
  • Stuttgart
  • Mnichov

V osmi z deseti měst vznikne „Stadion snů“, kde se spojí umění, kultura a fotbal. V sedmi městech vzniká fotbalová vesnice, kde na místní i zahraniční hosty čeká živá zábava, představení, aktivity a samozřejmě i veřejné prohlídky během zápasů. Aktuální kulturní program hostitelských měst je k dispozici online v němčině a angličtině zde.

Na zahajovacím koncertu festivalu EURO 2024 ve Stuttgartu v historických kulisách zámku vystoupí 13. června špičkoví němečtí interpreti: zpěvačka Leony, DJ a producent Topic, megahvězda Robin Schulz a místní techno hrdina Le Shuuk. Společně s fanoušky oslaví zahájení evropského šampionátu. Online portál Německé turistické centrály přináší tematický obsah o všech hostitelských městech.

Pokud chcete podpořit naši reprezentaci, můžete fandit v Lipsku a Hamburku, kde se utká se soupeři.

Poznejte města a jejich okolí

Před fotbalovými zápasy i po nich si najděte čas na poznávání měst a jejich okolí: od jablečného vína, až po dechberoucí hrady, panoramatické výhledy z vrcholu Zugspitze, cyklistiku v Neuseenlandu, působivé památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, průmyslové dědictví, útulné pivní zahrádky a rušný noční život. Města jsou dobře propojena veřejnou dopravou. Více informací o hostitelských městech najdete níže:

Hamburk

Hamburk leží asi 100 kilometrů od moře, ale má jeden z největších přístavů v Německu. Důležitou roli zde hraje čtvrť Speicherstadt, která je významnou kulturní památkou UNESCO, a hudební scénou.

Fotbaloví fanoušci v Hamburku mají na výběr: mohou fandit buď Hamburger Sportverein (HSV), nebo FC St. Pauli. Oba kluby se těší kultovnímu statusu, zažívají vzestupy i pády v ligových tabulkách a opírají se do nelítostné rivality. Zatímco HSV, bývalý domov nedávno zesnulého hvězdného německého fotbalisty Uweho Seelera, je úspěšnějším klubem, St. Pauli se hlásí ke svému statusu outsidera a nachází mnoho příznivců na alternativní scéně.

Hamburg Speicherstadt, UNESCO dědictví a Labská filharmonie. Foto: Germany Travel
Hamburg Speicherstadt, UNESCO dědictví a Labská filharmonie. Foto: Germany Travel

Berlín

Návštěva všech významných berlínských památek může trvat mnoho dní. Vychutnejte si jedinečnou kombinaci pohodlí a světové kultury starého Berlína, moderní architektury a dostatku zeleně.

Oba velké berlínské fotbalové kluby mají své příznivce: Hertha BSC a Union Berlín, západ a východ – přátelé, kteří se stali rivaly. Union má více členů, ale Hertha pořádá své domácí zápasy na větším stadionu: Olympiastadion. Kluby mají také odlišný výběr hudby: při zápasech Herthy zní „Nur nach Hause“ od popového zpěváka Franka Zandera, ale při zápasech Unionu zní „Eisern Union“ od rockové hvězdy Niny Hagen. Ale jen jeden se může v berlínské zoo nazývat kmotrem ledního medvěda – jehož jméno je samozřejmě Hertha.

Lipsko

Obyvatelé Lipska sehráli se svými demonstracemi klíčovou roli při pádu Berlínské zdi. Dnes se v oblasti, kterou kdysi navštěvoval Johann Sebastian Bach, rozvíjí sport a kultura.

Fotbal má v Lipsku dlouhou tradici. V roce 1900 zde byl založen Německý fotbalový svaz. Mnohem mladší je však špičkový tým klubu RasenBallsport Leipzig – zkráceně RB Leipzig – založený v roce 2009. Za pouhých sedm let se vyšvihli do nejvyšší národní ligy. Kromě fotbalu je Lipsko už dlouho městem sportu, o kterém se můžete více dozvědět na jedné z 22 zastávek na oficiální „Sportovní cestě“.

Nejširší nabídku průvodců a map Německa (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Dortmund

Vášniví – tak by se dali nejlépe popsat fanoušci Borussie Dortmund. Kromě nadšení pro fotbal je toto město známé svou bohatou průmyslovou historií.

Südkurve! Toto jediné slovo symbolizuje, proč jsou dortmundští fotbaloví fanoušci tak nadšení pro svůj sport. Domácí zápasy Borussie Dortmund na stadionu Signal Iduna Park jsou vášnivou událostí. Moře černo-zlatě oděných fanoušků a mohutný sbor zpívající týmovou hymnu jsou na Südkurve, největší fotbalové aréně v Německu, standardem. Tento „chrám fotbalu“ pojme více než 80 000 diváků a časopis The Times jej označil za nejkrásnější stadion na světě. Není divu, že v Dortmundu sídlí Muzeum německého fotbalu.

Dortmund Budova U-Turm, Stezka Route Industriekultur. Foto: Germany Travel
Dortmund Budova U-Turm, Stezka Route Industriekultur. Foto: Germany Travel

Gelsenkirchen

Těžba uhlí je minulostí a jámy byly přeměněny na zážitkové parky. Dnes je Gelsenkirchen metropolí s bohatou kulturní nabídkou, v neposlední řadě s fotbalovou kulturou.

Gelsenkirchen je především o Schalke. Ačkoli to byl kdysi jen název čtvrti, dnes je synonymem pro město a jeho fotbalový klub FC Schalke 04. Tým byl založen v roce 1904 a dnes je jedním z nejúspěšnějších tradičních klubů v Německu – nemluvě o jednom z největších sportovních klubů na světě, který má 170 000 členů. Fanoušci Schalke pravidelně zaplňují domácí stadion Veltins-Arena, který pojme přes 60 000 diváků. Před každým výkopem je slyšet jejich zpěv Steigerlied.

Düsseldorf

Hlavní město Severního Porýní-Vestfálska se řadí na přední místa v oblasti moderní architektury a umění. Fotbal má zase hluboké kořeny a určuje ho bouřlivá hudba.

Fotbal a punk se k sobě skvěle hodí, alespoň v Düsseldorfu. Když Fortuna při domácích zápasech rozvášní své fanoušky na tribunách, rozezní se písně známé düsseldorfské punkové skupiny Toten Hosen. Členové kapely se sami prohlašují za fanoušky Fortuny. Dokonce i DJ Opa na stadionu hraje punkovou a rockovou hudbu. Přestože Fortuna zaznamenala svůj poslední velký úspěch před časem, fanoušci tohoto tradičního klubu založeného v roce 1895 zůstávají stále věrní.

Düsseldorf - Rýnská promenáda. Foto: Germany Travel
Düsseldorf – Rýnská promenáda. Foto: Germany Travel

Kolín nad Rýnem

Místní obyvatelé Kolína nad Rýnem jsou pro svůj tým FC Köln stejně nadšení jako pro svou katedrálu a karneval. Návštěva města je úplná až po ochutnání piva Kölsch a projížďce po Rýnu.

A kdo to stojí u postranní čáry během domácích zápasů? Geißbock Hennes, živý kozel-maskot 1. FC Kolín nad Rýnem, je pojmenován po bývalém trenérovi Hennesi Weisweilerovi. Věrnost kolínských fanoušků svému tradičnímu klubu je patrná z emocí, které zaplavují stadion, když se zápalem zpívají hymnu. Tým má téměř 1 000 fanouškovských klubů. Sportovní fanoušci z celého světa by měli navštívit Německé muzeum sportu a olympijských her v Kolíně nad Rýnem. Muzeum poskytuje vzrušující pohled do historie sportu a hřiště na střeše s fantastickým výhledem vybízí k aktivnímu zapojení.

Frankfurt nad Mohanem

Frankfurt je nejen finančním centrem Německa s impozantním panoramatem a jedním z největších letišť v Evropě, ale také muzejní scénou, která čítá na 60 institucí.

V Eintrachtu Frankfurt dohlíží na domácí zápasy 125 let starého tradičního klubu od roku 2006, maskot – kamenný orel Attila. Týmová hymna „Im Herzen von Europa“, kterou zpívají tisíce nadšených fanoušků, dodává stadionu zvláštní atmosféru a tíží soupeře. Pokud nejsou diváci na tribunách, horečně sledují utkání z některého z mnoha fotbalových barů po celém městě.

Stuttgart

Ve Stuttgartu, hlavním městě spolkové země Bádensko-Württembersko, je klíčový požitek: vychutnává se zde kuchyně i kultura. Důležitou roli zde hraje tradiční klub a historie automobilů.

VfB však nebyl vždy tak svižný jako jeho maskot, aligátor Fritzle. Klub, který vznikl v roce 1893, hrál nejednou druhou ligu. Přesto patří k nejúspěšnějším fotbalovým klubům v zemi, na kontě má pět titulů německého mistra a tři vítězství v poháru DFB. Na jejich stadion chodí na domácí zápasy více než 50.000 diváků a jejich průměrná návštěvnost patří mezi pět nejlepších ve své divizi. Lidé často zapomínají, že Stuttgart má ještě jeden tradiční klub, ale Stuttgart Kickers hraje regionální ligu.

Stuttgart - Mercedes-Benz Museum v Untertürkheimu. Foto: Germany Travel
Stuttgart – Mercedes-Benz Museum v Untertürkheimu. Foto: Germany Travel

Mnichov

Hlavní město Bavorska má jeden z nejlepších fotbalových klubů na světě, ale díky mnoha památkám, fascinující kultuře a prostým radostem je Mnichov ještě zajímavější.

Žádný fotbalový klub nezískal tolik národních titulů jako FC Bayern Mnichov, který má na svém kontě jeden rekord za druhým. Kromě domácího stadionu Allianz Arena je oblíbeným místem setkávání fotbalistů balkon radnice, odkud mávají svým fanouškům při mistrovských oslavách.

S 300 000 nadšenými členy je FC Bayern Mnichov největším sportovním klubem na světě. V Mnichově však nefandí pouze fanoušci Bayernu v červených dresech, ale uvidíte zde také bílou a modrou barvu jejich rivala, TSV 1860 Mnichov. I „Lvi“ mají početnou fanouškovskou základnu.

Germany Travel je turistická centrála, jejíž cílem je zprostředkování krás, rozmanitosti a živosti Německa lidem všech věkových kategorií v Německu i v zahraničí.

Germany Travel logo

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: