Feratové výhledy na jezera Solné komory

Feratové výhledy na jezera Solné komory

K jedněm z ferratových destinací, které jsou velmi dobře dostupné z České republiky, bezesporu patří region Solné komory. V poslední době zde rostou nové klettersteigy doslova jako houby po dešti a to od těch úplně nejlehčích a nejkratších, až po ty nejnáročnější, které jsou časově třeba na celý den.

Pokud budeme hledat společný znak zdejších zajištěných cest, určitě u všech bude relativně krátký nástup, neopakovatelný výhled na zdejší všudypřítomná ledovcová jezera, směrem na sever se nám bude naskýtat rozhled směrem do nížiny vedoucí až k Dunaji a na druhé straně nám oči zarazí o masívy hor jako Totes Gebirge, Berchtesgaden či Dachstein.

Zároveň všechny zdejší klettersteigy stoupají na nižší vrcholy, na nichž ale nechybí exponované lezení s pěkným převýšením. Není tedy nereálné se na tyto cesty vydat třeba i pozdě na podzim či brzy z jara, protože zde nebývá sníh. Pojďme si v krátkosti představit několik zdejších ferat, které svojí obtížností i délkou spadají spíše do druhé náročnější kategorie.

Drachenwand klettersteig

Převýšení ferraty: 385 m
Celkový čas: 4 – 5 hodin
Maximální obtížnost: C/D resp. C

Dračí stěna nemá svůj název jen tak náhodou. Pokud totiž stojíte u jezera Mond (Mondsee), zcela jistě váš pohled upoutá monumentální kolmá až převislá stěna, která má ve svém vrcholu velké skalní okno (Drachen loch). O působení pradávného draka tu není žádné pochybnosti. Vrchol sice má jen 1060 m, ale přesto se klettersteig vine exponovaným a panoramatickým východním hřebenem. Výchozím místem je St. Lorenz přístupný silnicí B 154, kde je opět perfektně značené parkovací místo, stejně jako nástup na samotnou ferratu.

Vzhledem k spíše lehčí obtížnosti, kdy nejtěžší místo C/D lze obejít lehčím úsekem (který ale skýtá pěkný lanový most), bývá různě po lanech zavěšeno velké množství lidí. Doporučit tedy lze nástup buď hodně ráno, či naopak k večeru. Jen tak si můžete vychutnat nikým nerušený pohled do doliny na Mondsee skrze dračí kutloch. Sestup je opět již jen strmá turisťárna, byť je zpestřená „dračí pomstou“. Až k ní dojdete, bezpečně ji poznáte.

Nejširší nabídku průvodců a map Rakouska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Postalmklamm klettersteig

Převýšení ferraty: 350 m
Celkový čas: 4 – 5 hodin
Maximální obtížnost: D, resp. F

Každý český vodák zná německé slovíčko „klamm“, které znamená soutěsku. Tady ale na místním potoce nenarazíte na kajakáře, ale kupodivu na ferratysty. Klettersteig je zde totiž z velké části napnutá přímo ve skalních věčně mokrých a temných stěnách samotné rokle. A aby to byla pořádná zábava, tak nám tvůrce zdejší zajištěné cesty postavil do cesty několik lanových mostů, lávek a přeskoků.

Autem se k nástupu dostanete po silnici B 158, kde v obci Strobl odbočíte a pojedete po značce na Post Alm až k mýtné bráně, kde vysolíte nějaké to éčko a za chviličku už stojíte na parkovišti pro klettersteig. Z něj jste do deseti minut až na nástupu na ferratu a čeká vás první vypečený lanový most přes celou soutěsku. Na druhé straně se pak začnete pomalu soukat a to kupodivu dolů.

Pod vámi bublá na dně rokle potok, shora na vás dopadají kapky vody, dokonce můžete spatřit i několik menších vodopádů (pokud není enormní sucho), které se na vás řítí odněkud shůry. Přeci jen se pořád rochnit ve vlhké díře není to pravé pro pořádného ferraťáka, takže i lana zhruba uprostřed celé trasy vedou vzhůru a kolem osvěžujících tůněk (Badewanne) se již jen lesem přibližujeme k nevysoké, ale převislé skále.

Zde může zkusit buď „déčkovou“ variantu, nebo se pustit i do „efka“, které se záhy napojuje do standardní cesty. Trasu F doporučuji jen lidem s určitou lezeckou průpravou a to nejlépe převislých cest, nebo si alespoň zařídit dojišťování shora. Teď už nás čeká krátký pochod lesem s lehkým zpestřením v podobě lanového mostu na druhou stranu potoka a ocitáme se na idylických horských loukách, tu s pasoucím se koněm, ovcí či krávou. Zpět k autu nás odvede značená stezka.

Intersport klettersteig

Převýšení ferraty: 470 m
Celkový čas: 6 – 8 hodin
Maximální obtížnost: C/D

K ferratě se dostaneme od Spodního Gosauského jezera (Vordere Gosausee), kam se dá přijet autem a najdeme zde velké parkoviště. Odsud buď můžeme vyjet lanovkou k chatě Gablonzer, nebo si to můžeme pěkně zhruba za hoďku vyšlápnout po svých. Z chaty půjdeme po značce směrem na Donnerkogel a cca po deseti minutách u ferratové tabule uhneme doleva přímo k nástupu. Napřed nás čeká krátký traverz a vzápětí výšvih značený C/D, následovaný pasáží v obtížnosti C. Pokud tyto úseky překonáte, čeká vás poměrně dlouhý (ale relativně lehký) traverz, kde budete mít dostatek času se kochat hladkou a tmavě modrou hladinou Gosauského jezera, která bude hluboko pod vámi.

Další sranda začne až na věžičce Donermandl (opět je značená C/D), po které následují lana natažená po úchvatném západním hřebeni samotného Grosse Donnerkogelu 2050 m n. m., který poskytuje daleký rozhled na obě strany. Nezapomeňte se zde tedy řádně kochat. Poslední metry výstupu ferratou jsou již lehoučké, až nakonec lana úplně skončí a před sebou spatříte vrcholový kříž a přímo za ním se vypíná v celé své kráse Dachsteinu se svými ledovci. Schválně zda z této dispozice poznáte, který vrchol masívu je vlastně ten nejvyšší Hoher Dachstein? Sestup k chatě je poměrně příkrý, ale vidina pivka na terase člověka značně urychlí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí