Čínský Nový rok v Yokohamě

Čínský Nový rok v Yokohamě

„V Yokohamě v přístavu, kde den se valí tmou, loučil se tam námořník se svou dívenkou…“, zpívá se ve starý trampský písničce. Yokohama je další ideální jednodenní výlet z Tokia, vlakem slabou hodinu. Zmiňovaný přístav sehrál v dějinách města, potažmo Japonska, důležitou roli, protože se v roce 1859 otevřel jako první v zemi zahraničnímu obchodu.

Oslavy čínského nového roku


V centru Yokohamy je největší čínská čtvrť v Japonsku, která se hodně rozvinula právě po otevření přístavu. A co můžete u Číňanů vidět a zkusit? Do čtvrti se samozřejmě vchází bohatě zdobenými branami, na jejichž stříškách není žádnej plast, ale pravý keramický tašky. Je tu i pár naparáděných chrámů, kde se umělci vyřádili zejména na střešních detailech jako třeba draci, různá zvířata, ale i celé výjevy. V jednom takovém chrámu někdo pálil ve zvláštní pícce speciální prachy pro zemřelého.

A protože ještě byly oslavy čínského nového roku v plným proudu, viděli jsme před dalším chrámem s davem hlava na hlavě kus představení, dílem hudbu, dílem ptačí (?) tanec.

Ovšem i v ulicích to žilo, všude se vařily knedlíčky a z dřevěných napařovacích hrnců stoupala voňavá pára. V jednom krámu jsme koupili slisovanej čaj puerh do tvaru hokejového puku, kandovaný ovoce a pak už jen courali a pozorovali cvrkot okolo sebe: lidi korzovali a halasili, mezi nima se proplétali rikšouni a ve dvoře školy běhaly děti, některé v uniformách a obuté, jiné v karatistických úborech a bosé. Tlustý kluk v saku se marně snažil zachytit míč ve hře na třetího a na zádech kluka v zimní tlustý péřovce visel jeho kámoš v bílém karatistickém oblečku a nechtěl se nechat setřást. Tři holky chodily dokola dvorku a cosi si špitaly do uší.

Došli jsme až do přístavu, kde kotví symbol města Hikawa Maru, která pendlovala s pasažéry mezi Yokohamou a Seattlem až do 1960. Kus od břehu je k vidění hypermoderní přístav Osanbashi. Má dvě patra a na jeho střeše je něco jako park, roste tam tráva a chodí se tam dokola po chodnících ze dřeva. Pokračovali jsme pak až k bývalým skladům, dvěma obrovským budovám z červených cihel, které Japonci krásně zrevitalizovali, včetně cest okolo. Teď jsou v budovách obchody a konají se tam koncerty a výstavy.

A k těmhle budovám vede z města promenáda, která dřív bývala železniční spojkou, doteď tam jsou ještě v zemi nechaný koleje a cesta vede přes tři želený mosty, na kterejch jsou cedulky o výrobci – dozvěděli jsme se, že je postavili někdy ve třicátých letech minulého století Američani.

A to je všechno, futuristický areál Minato Mirai, kterému vévodí Landmark Tower, atypická budova vysoká 296 m, si necháme na jindy. Ovšem je potřeba tam zajít. Proč? Inu protože v budově jezdí jeden z nejrychlejších výtahů na světě, rychlost 750 m za minutu už je slušnej mazec.

Galerii fotografií Vojty Peřiny naleznete také ZDE>>

Zkušenosti čtenářů

lucie

zdravim,
sledovali jsme oslavy cinskeho noveho roku na satelitu. Nejvice nas zaujalo vypoštění letajích luceren, tak jsme je zacali hledat. V cechach se daji koupit na strankach http://www.lucerny.cz .. ale hlavne se podivejte na na tech strankach do galerie, maji tam krasna videa!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí