Karel Wolf

Na kolik se cítím

Třicet mínus

Navštívené země

Bolívie, Indie, Nepál, Barma, Kambodža, Laos, Malajsie, Borneo, Mexiko, Venezuela, a mnoho dalších

Nejdelší cesta

Roční cesta do Asie v letech 2005-2006. Je to ovšem jen první část naší plánované trilogie. Druhý díl bude jak doufáme za tři roky (do Jižní Ameriky, Antarktidy a na skok do Afriky) a třetí už s dětmi do Austrálie a na Nový Zéland. Ale kdo ví, kam nás život zanese?

Největší cestovatelský sen

V několika etapách dokončit cestu kolem světa

Expedice, projekty, knihy, …

  • Pravidelně už více jak pět let připravujeme cestopisné projekce (diashow) z našich cest pro veřejnost a pro děti.
  • Píšeme články na webové stránky a příležitostně publikujeme články či fotky v časopisech.
  • Pořádáme Cestovatelský festival v Praze (www.kolemsveta.cz).

Články autora

Zlaté doly v Mondulkiri
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Zlaté doly v Mondulkiri

Před dvaceti lety trvala cesta z Phnompenhu do horské provincie Mondulkiri týden. Nyní sem vede prašná, hrbolatá silnice. Cesta se zkrátila na pouhých osm hodin. Za pár let sem povede asfaltka a kouzlo zapomenuté provincie navždy zmizí.

Kouzlo Ratanakiri
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Kouzlo Ratanakiri

Provincie Ratanakiri je skoro na konci světa. Ve špatně dostupném severovýchodním cípu Kambodži dostane cestovatel dávku dobrodružství a romantiky najednou. Počínaje doly na drahokamy a konče křišťálovým jezírkem vulkanického původu Yeak Laom.

Festival duchů v Singapuru
Tradice

Festival duchů v Singapuru

Náš spolupracovník Petr Muller žijící v Singapuru informuje o přicházejícím „Měsíci duchů“, který oslavují hlavně lidé čínské národnosti.

Perhentiany – podmořský svět Malajsie
Ostrovy a pláže

Perhentiany – podmořský svět Malajsie

Krása podmořských zahrad v Malajsii se nedá slovy popsat. S potápěcími brýlemi a šnorchlem jsme toho viděli tolik a přeci ne všechno. Na křišťálové moře, milióny korálových rybek, obrovské želvy a barevné podmořské sasanky nemohu zapomenout. Chci se tam vrátit!

Humajúnova hrobka v Dillí (UNESCO)
Památky UNESCO

Humajúnova hrobka v Dillí (UNESCO)

V této majestátní stavbě, která se svou rozlohou a velikostí podobá pozdějšímu Taj Mahalu, je pochován druhý mughalský císař Humájún. Humajúnova hrobka je zařazena na seznam UNESCO. Nechala ji postavit v 16. století (1562-1571) manželka zesnulého císaře Hadži Begum narozená v Persii. Jedná se o první velké mauzoleum mughalské architektury s výraznou zahradou. Dnes patří Humajánova hrobka mezi oblíbené cíle indických novomanželských párů. Na rozdíl od slavného Taj Mahalu se zde mohou s impozantní stavbou v pozadí nerušeně vyfotografovat.

Neobjevené ostrůvky Kambodže
Ostrovy a pláže

Neobjevené ostrůvky Kambodže

Kdokoliv má rád pláže a romantické ostrůvky, ale nevyhovují mu velké hotely a stovky turistů, může zajet do Kambodži. Nejlepší ostrůvek měl jen čtyři bambusové bungalovy, jednu malou jídelnu a dlouhé pláže jen a jen pro nás. Vítejte na Králičím ostrově!

Největší prádelna světa
Zajímavá místa

Největší prádelna světa

Potřebujete vyprat košili nebo kalhoty? Stačí v hotelu odevzdat prádlo a svěřit jej do rukou indických pradláků. Prádlo zde totiž perou muži. Je to ostatně poměrně fyzicky náročná práce. Celý den stojí ve vodě a pod parným bombajským sluncem vytloukají z prádla špínu. Pracují od 4:30 ráno do západu slunce.

Džajpur – růžové město Rádžasthánu
Cestopisy a reportáže

Džajpur – růžové město Rádžasthánu

Pulzující hlavní město Rádžasthánu nejvíce láká své návštěvníky svými dochovanými památkami uprostřed starého města. To je obehnáno mohutnými hradbami, které nechal natřít tehdejší mahárádža na červeno. Při západajícím slunci však dostávají růžový nádech, a tak se Džajpuru přezdívá růžové město. Pojďme vstoupit do dávné historie, do života bohatých mahárádžů v zdobeném palácovém komplexu.

Úzkokolejkou do hor – cesta do Ladakhu
Zajímavá místa

Úzkokolejkou do hor – cesta do Ladakhu

V New Delhi na Main Bazaru jsme se pařili už dostatečně dlouho a nadešel čas přesunu do hor. Je konec července 2005 a monzunové období v Dillí není takové jako by mělo být. To nám potvrdila i jedna Česka v Aurangabadu, která se svým manželem žije v Indii už více než rok. Místo aby pršelo aspoň jednou denně, tak je polojasno, děsný vedro (noviny píšou 37°C ve stínu) a vysoká vzdušná vlhkost. Navíc není vidět ani oblohu ani sluníčko. Bílá deka smogu úspěšně všechno překrývá.

Náboženství Baháí a Lotosový chrám
Cestopisy a reportáže

Náboženství Baháí a Lotosový chrám

Indie jee tak velká země, že se o ní často pojednává jako o subkontinentu. Tolerantní smýšlení Indů je velkým předpokladem pro polyteismus. V Dillí jsme se setkali s dalším náboženským směrem, vírou Bahá’í. Navštívili jsme totiž majestátní Lotosový chrám. Bahá’u’alláh sděluje světu: „Bože dej, aby světlo jednoty mohlo pokrýt celou Zemi a aby na ní mohla být opatřena čela všech lidí pečetí ‚království je Boží‘.“