Zřícenina hradu Koberštejn

Zřícenina hradu Koberštejn

Kdysi gotická stavba, dnes už zřícenina z 13. století je místem v Jeseníkách, na které jezdí ti, kteří při výletech nemají rádi procesí a potrpí si na pěkné výhledy nebo lezci, jelikož se pod zříceninou nachází mohutná okrajová skála s výškou až 30 metrů.

Zřícenina je situovaná pár set metrů pod zalesněným vrškem hory „Zámecký vrch“ (933 m). S výškou 912 metrů nad mořem tedy Koberštejn patřil k nejvýše položeným hradům na území České republiky.

V minulosti byl hrad poměrně velkým stavením s půdorysem 85 x 100 metrů. Dnes máme z této kdysi zastavěné plochy možnost vidět pouze torzo kamenné věže, za nímž je pro turisty zajímavá skalní vyhlídka. Z té je možné pozorovat NPR Rejvíz a okolní hory.

Co se lezení týče, tak se pod Koberštejnem můžete těšit na zhruba padesátku cest o obtížnostech v rozmezí III – VII.

Přístup

Výlet na Koberštejn doporučuji spojit buďto s cestou údolím Černé Opavy nebo návštěvou NPR Rejvíz. Pojďme si blíže popsat druhou variantu.

To, jestli zařadíte návštěvu zříceniny „před“ nebo „po“ návštěvě NPR Rejvíz, nechám na vás. Jako výchozí bod zvolím rozcestník „Rejvíz – penzion“, který se nachází u autobusové zastávky. Odtud 1,5 kilometr po žluté přes rozcestník „Pod Rejvízem“ až narazíte na křižovatku ve tvaru „T“. Žlutá tady vede doprava, vy se však dáte na opačnou stranu po cyklostezce č. 6248. Té se budete držet dalšího 1,5 kilometru až k rozcestníku „Jestřábská silnice“ a dále na Starý Rejvíz, kde narazíte na asfaltovou cestu.

Na této další křižovatce ve tvaru „T“ se dáte doprava a půjdete 3 kilometry po červené turistické značce k rozcestníku „Pod Koberštejnem“. Do této chvíle nebyl profil výletu nijak členitý, ale teď vás čeká na poměrně krátkém úseku jednoho kilometru téměř dvou set metrové převýšení. Na vrcholu není žádná orosená odměna, budete se muset spokojit se zmiňovanou vyhlídkou a atmosférou historie.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí