Znáte těchto sedm divů Islandu? Hnijící žraločí maso, Západní fjordy nebo Snæfellsjökull

Znáte těchto sedm divů Islandu? Hnijící žraločí maso, Západní fjordy nebo Snæfellsjökull

Když se řekne Island, tak si většina představí ostrov, na kterém je jen láva, ledovce a ovce. Island však nabízí i jiná překvapení.

1. Vchod do středu země

Na Islandu můžete navštívit jednu z nejznámějších sopek na světě, protože si jí vybral známý spisovatel Jules Verne, který zde umístil vchod do středu Země ve své stejnojmenné knize. Islanďané jsou na tohle velice hrdí. Snæfellsjökull je sopka, přesněji stratovulkán, který je zcela pokryt stejnojmenným ledovcem, tedy taktéž Snæfellsjökull. Sopka se šplhá do výšky 1446 metrů nad moře. V okolí sopky se nachází přírodní park o rozloze okolo 170 kilometrů čtverečních.

2. Gejzír

Geysir se jednoduše přezdívá oblasti gejzírů v geotermálním poli Haukadalur. Hlavním gejzírem je zde Velký Gejzír (Stóri Geysir), po kterém se jmenují další gejzíry na světě. Měl by mít sílu tryskat až 60 metrů vysoko. K erupcím dochází ovšem zřídka, a tak zaručenou podívanou turistům nabídne o kus dál menší bratr Velkého Gejzíru – Strokkur. Ten tryská každých cca pět minut do výšky okolo 10 metrů, ale někdy až ke 20 metrům.

Nejširší nabídku průvodců a map Islandu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

3. Ostrovy Vestmannayear

Na Islandu zcela ojedinělý útvar je souostroví Vestmannayear, které je výsledkem vulkanické činnosti, ke které došlo velmi nedávno. Druhý největší ostrov Surtsey vznikl dokonce až v roce 1963. V roce 1973 na ostrově Heimaey došlo k výbuchu sopky, který pohřbil několik stovek domů (k obětem na životech nedošlo) a změnil podobu ostrova.

4. Dettifoss a Selfoss

Řeka Jökulsá nejprve zdolává podlouhlý, čedičovými sloupy lemovaný Selfoss, a poté padá do cca 45 km hloubky vodopádu Detifoss, který je označován jako nejmohutnější vodopád Evropy. Z obrovské masy vody, velkou rychlostí hřmící tímto vodopádem do hlubokého kaňonu, jde dost možná strach, ale především respekt k síle, kterou příroda má. K atmosféře těchto vodopádů a jejich okolí rovněž přispívá pustá krajina, na první pohled bez života. Řeka Jökulsá je jediným vládcem této oblasti a je to dobře znát.

5. Západní fjordy

Západní poloostrov islandského severozápadu je divoký, drsný a plný krásné přírody. Určitě zde stojí za to navštívit Látrabjarg. Je to cca 450 metrů vysoká skalní stěna utvořená z čediče, unikátního tvaru, monumentálně vystupující z moře. Je to také veliké hnízdiště rozličných druhů ptactva, například alek nebo papuchalků. Kousek západně od Látrabjargu můžete stanout na nejzápadnějším místě evropského kontinentu.

6. Askja

Askja se nachází na severu ledovce Vatnajökull v úchvatné sopečné poušti připomínající měsíční krajinu a jedná se o jedinečný sopečný útvar, takzvanou kalderu. Vedle Askji naleznete kráter zatopený teplou vodou, ve které se můžete koupat. Kráter se nazývá Víti.

7. Hákarl

Hákarl je velice populární. V podstatě jsou to kusy žraloka, který se nechá nejprve hnít, potom se usuší a někde čtyři až pět měsíců visí. Většinou je jeho maso prodáváno v kostičkách, které se napichují na špejle jako jednohubky. Občas se takto servírují kusy žaludku hnijícího žraloka. Mlask.

Více se o Islandu můžete dovědět na Severském filmovém podzimu, klterý zavítá ve dnech 14. – 18. listopadu 2012 do pražského kina Atlas. Festival divákům nabídne dvanáct snímků z produkce Dánska, Norska, Švédska a Islandu. Filmy máte možnost vidět i mimo Prahu, a to 15. – 18. listopadu v Ostravě v Minikině, 14. – 29. 11. v Chocni v kině Máj, 6. 9. prosince v Brně v kině Art a 7. – 8. prosince v Žamberku v kině FIDIKO. Podrobný program najdete na www.sfklub.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí