Známý fotograf Steve McCurry vystavuje na brněnském Špilberku

Známý fotograf Steve McCurry vystavuje na brněnském Špilberku

Pokud neznáte jméno fotografa Steva McCurryho, pak určitě budete znát jednu z jeho nejslavnějších fotografií – afghánskou dívku s pronikavýma očima. Reportážní fotograf, dokumentarista a dobrodruh už několik desítek let na svých fotografiích zachycuje příběhy obyčejných lidí, mizející tradice nebo i válečné konflikty a přírodní katastrofy.

Jednu z nejslavnějších fotografií, Afgánskou dívku, pořídil Steve McCurry v 80. letech v uprchlickém táboře. Aby se tam dostal, musel překročit hranice a nafocené filmy ukrývat všité v oblečení. Díky tomu mohl jako první ukázat světu brutalitu sovětské invaze do Afgánistánu.

Během života fotil v Číně, Indii, Barmě, Srí Lance nebo Kuvajtu. Jeho fotografie se vyznačují výraznými barvami a atmosférou. Nejvíce ho zajímají silné lidské příběhy, které na svých fotografiích zachycuje díky výrazům ve tváři. Za své dílo obdržel mnoho fotografických i novinářských ocenění včetně několika cen World Press Photo.

V roce 2004 Steve McCurry založil neziskovou organizaci ImagineAsia, která podporuje vzdělávání dětí a dospělých v Afgánistánu.

Od 13. května do 30. června máte možnost si jeho nejslavnější fotografie prohlédnout na výstavě v prostorách brněnského hradu Špilberk. Po celou dobu trvání výstavy je také naplánováno několik akcí v rámci doprovodného programu.

Zkušenosti čtenářů

tibor

vynikající fotograf . Obzvláště ti, kteří mají rádi Indii si výstavu užijí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí