Z Kamčatky za lyžemi do Evropy, část 2 – Lysá hora (1323 m)

Z Kamčatky za lyžemi do Evropy, část 2 – Lysá hora (1323 m)

Po menším trapasu při prvním evropském výletu – Z Kamčatky za lyžemi do Evropy, část 1 – Harrachov nemělo smysl dále riskovat s lyžemi a snowboardem tam, kde sníh není. Za cíl tak byl zvolen nejvyšší beskydský kopec – Lysá hora (1323 m). Počasí vyšlo parádně!

Sněhová situace je v České republice více než tristní, takže jsme se vyrazili podívat, zda ještě je na vrcholu Lysé hory nějaké místo nezastavěné chatou nebo nějakou jinou budovou. Kupodivu jsme i něco málo našli – ale dalo to dost práci. Výstup byl pohodový, jen v horní časti se zbytky sněhu a zledovatělým až ledovým podkladem dost náročný.

Na vrcholu bylo parádně, výhledy naprosto fantastické a směrem na Slovensku z inverze vystupovaly všechny hlavní slovenská pohoří. Nemělo to chybu. Po vynadívání se na Slovensko jsem nad zrušenou severní sjezdovkou vzpomněl výborného lyžování a výjezdů na vleku Velký sever. Bohužel, už je to čtrnáct let, co se ekoteroristi zasloužili o zastavení tohoto unikátního vleku.

Dnes z něj nezbylo vůbec nic. Po loňské likvidaci chaty, v níž byla strojovna vleku Velký sever, je to smutné, že náročné lyžování na Lysé už nic nepřipomíná.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Občerstvení v Kameňáku bylo výborné a Beskydský čaj k tomu tekl proudem. Sestup se sklánějícím se sluncem také neměl chybu. Přes Rumasport jsme ještě dojeli do Štramberku, ale tamní aktivity už neměly nic společného s horami, sněhem a lyžemi…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí