Z Kamčatky za lyžemi do Evropy, část 1 – Harrachov

Z Kamčatky za lyžemi do Evropy, část 1 – Harrachov

Jet lyžovat z Kamčatky v lednu do Evropy? Zdánlivě bláznivý nápad, což může umocnit to, že na Kamčatce napadly v minulých dnech kvanta sněhu, zatímco u nás prší a na sjezdovkách se většinou zuby nehty drží pouze zbytky umělého sněhu. Jako první místo pro aklimatizaci na evropský sníh jsem pro návštěvu z Kamčatky zvolil Skiareál Harrachov.

V Harrachově jsem byl naposledy v roce 2009 – Odpolední lyžování 20. dubna v Harrachově, a při večerním pohledu na stránky Skiareál Harrachov byly aktuální informace takové, že je uzavřená černá sjezdovka, a vše ostatní je v plném provozu.

Proto jsme nezaváhali a v nedělní ráno dorazili na Rýžoviště. Jaké bylo naše nepříjemné překvapení, když se až na místě ukázalo, že je otevřená pouze sjezdovka Červená II. Překvapivě provozovatel nechtěl ani slyšet o nějaké slevě, když mu většina areálu nefunguje – no nic, aspoň poučení pro příště.

Vyjeli jsme nahoru, v mlze sjeli do Harrachova a zastavili se na konci fronty. I když lidí bylo hodně, fronat se kupdivu pohybovala dost rychle. Horší to bylo na sjezdovce, kde od relativně strmější pasáže až k mostkům byla hustotat lidí s lyžemi, snowboardy či jen tak pěšky na metr čtvereční chvílemi dost neúnosná. V místě obhospodařovaném LV Doplík už byla téměř hlava na hlavě. Něco podobného jsem zažil zatím jenom jednou v životě před dávnými lety na Tesáku v Hostýnských vrších… kdy jsem doufal, že to už nikdy v životě nezažiju. Tak teď zažil.

Teplota nad nulou a velké množství lidí, z nichž měla spousta problémy nejenom na svahu, ale také při výstupu z lanovky, mělo za následek, že trochu strmější část sjezdovky byla na české poměry fantasticky upravená – MULDY! Výška, délka, sklony svahů muld a jejich materiál (různé konzistence technického sněhu) byly naprosto parádní pro nácvik jízdy v muldách, skákání, vyhýbání se terénním nerovnostem, odpružení v kolenou, atd. Nemělo to chybu… teda, jednu malou chybu to mělo – v mlze nebyly muldy časo vidět. Aspoň to bylo výživnější.

Na poslední jízdu jsme vyjeli opět nahoru a po uzavřené červené sjezdovce sjeli na Rýžoviště. Sobotní provoz nebo déšť nebo kdovícojiného, dalo této sjezdovce pořádně zabrat, a místy jsme se věnovali slalomu po flecích sněhu. Po skončení lyžování jsme zamířili na prohlídku Sklárny Novosad & syn v Harrachově. Prohlídka neměla chybu, stejně jako následná konzumace piva z místního minipivovaru a k tomu jídla. Můžeme vřele doporučit.

Závěr:

  • návštěva z Kamčatky byla i přes davy lidí a minimum sněhu (na Kamčatce je standard výška sněhu ve městě od dvou metrů výše) se sportovním a kulturním programem spokojená. Taťána se snowboardem si dokonce maximálně pochvalovala muldy
  • česká sekce byla poněkud nespokojená s množstvím lidí a cenou neodpovídající jedné otevřené sjezdovce. Muldy byly ovšem vynikající!

Foto: Aljona a palič

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí