Víte, že Hobitín najdete i ve Španělsku? Nápadně ho připomíná život v Gaudix

Víte, že Hobitín najdete i ve Španělsku? Nápadně ho připomíná život v Gaudix

Španělský Hobitín, mestečko Gaudix, je proslulé svými podzemními domečky i glazovanou keramikou. Nově si tam můžete dokonce i zakopat krumpáčem a postarat se tak o rozšíření vesničky.

Živá předloha literárních postav?

V okolí městečka Guadix v Andalusii se nachází okolo 2000 podzemních domů se zhruba 4500 obyvateli. Tyto vesnice jsou jak vystřiženy z Tolkienových knih. Populace zdejšího Hobitína dosahuje menšího vzrůstu, ale bývá řádně obutá a bez ochlupení dolních končetin – alespoň co se týká ženského pohlaví – a lidé si tu užívají veškerého pohodlí moderního života, i když v jeskyni.

Vodovod a elektřina patří již dávno k základnímu vybavení. Celoroční stálá teplota uvnitř se pohybuje mezi 18 °C až 20 °C a právě takové hodnoty jsou zde pokládány za velikou výhodu. V létě tu totiž teplota vyšplhá až ke čtyřicítce a v zimě nezřídka kdy klesá pod nulu. Zdejší tu pak ušetří za energii, a pokud se rozhodnou rozšířit bydlení o jeden pokoj, pozvou souseda s krumpáčem a jde se kopat.

Ekologická alternativa bydlení

Oficiální zmínky o těchto jeskynních domech se datují ke konci 15. století. Pozdější nárůst počtu těchto obydlí souvisí se zvýšením populace a také chudobou, která postihla zdejší obyvatele. V dnešní době jsou jeskyně prezentovány jako ekologická alternativa ke klasickému bydlení. V posledních letech se tu rozšířila také nabídka jeskynních hotelů a gurmánských akcí. Okolí vesnice žije převážně z turistů a keramiky. Většina nájemníků jsou tedy hrnčíři vyrábějící tradiční guadixskou neglazovanou keramiku z červené hlíny.

Kopání krumpáčem turistickou atrakcí

Místní zde za poplatek zpřístupnili svá obydlí a turista se při návštěvě může podílet i na rozšíření jednotlivých domečků. Vzít prostě krumpáč do ruky a přiložit ruku k dílu. V jeskyních jsou totiž k dispozici krumpáče a každý si může pod dohledem majitele dle libosti zakopat. Kopání vždy probíhalo, a stále se tak děje, za účasti takzvaného mistra krumpáče, který celý proces řídí. Údolí v okolí Gaudixu obepínají kopečky z jílovité hlíny, která je ideální pro hloubení těchto zvláštních forem bydlení.

Zajímavou zkuešenost si ze Španělska přivezl i cestovatel Topi Pigula. Podívejte se, jak vypadá poušť ve Španělském podání – Corrubedo, nic než písek a laguny.

Největší jeskyně jsou často až třípatrové s mnoha pokoji. Rozprostírají se uvnitř celého pahorku. Jak si je možné domyslet, velikost obydlí závisí na velikosti kopce, ve kterém je vykutané. Důležité hledisko je také jeho struktura. Tloušťka stěn bývá obvykle mezi 1 – 1,5 m a stropy jsou kupolovitého tvaru. Dneska se již stěny zpevňují cihlami a klenbami. Pokud se nacházíte v okolí Granady, Guadix a jeho okolí rozhodně stojí za návštěvu.

Marek Švejnoha vystudoval učitelství pro střední školy v obor Geografie – Tělesná výchova na Universitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Cestuje od svých 17 let, a to převážně po evropských horách. Navštívil i Afriku (Maroko) a nakoukl do Asie (Indonesie a Papua Nová Guinea). Jeho zálibou je cestování, fotografování a sport. Momentálně pracuje za pivo a stravu ve Španělsku jako člen outdoorového teamu v Andalusii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí