Velikán andaluského flamenca na pražském festivalu Respect

Velikán andaluského flamenca na pražském festivalu Respect

Čím je Paco de Lucia ve flamencové kytaře, tím je Duquende ve zpěvu. Hudební partnerství obou mistrů začalo před 15 lety a trvá dodnes. Duquende vyniká v té nejhlubší esenci flamenca zvané cante jondo, tedy v „hlubokých písních“.

Flamencový maestro Duquende je už přes patnáct let zpěvákem ve skupině renomovaného kytaristy Paco de Lucii. I když epicentrem flamenca je Andalusie, nejjižnější část Španělska, Duquende se narodil v severní části země, v katalánském městě  Sabadell poblíž Barcelony.

Romští hudebníci z Andalusie, kteří jsou hlavními nositeli tradice flamenca, totiž hromadně migrovali na sever, nejprve do Madridu, který nabízel lukrativní příležitosti v klubech, a mnozí pokračovali dále přes Barcelonu až do jižní Francie,  kde vznikla jedna z nejvlivnějších romských skupin dvacátého století, Gipsy Kings.

Andaluské flamenco ale není jen hudba. Jedná se o scénickou formu, která vznikla propojením  tance, hudby i zpěvu, a její nejintimnější esencí je do slov obtížně přeložitelný fenomén, zvaný duende.  Ve své současné tvorbě Duquende hranice žánru  často překračuje, například v projektu Qawwali Flamenco, na němž se podílí spolu s pakistánským zpěvákem Faiz Ali Faizem, jehož doménou jsou extatické  rituální sufijské zpěvy qawwali.  V Praze se Duquende představí s autentickým flamencovým repertoárem z Andalusie.

Patnáctý ročník Respect festivalunejvětší české přehlídky world music, představí na pražské Štvanici sérii objevů i umělců první velikosti. Během dvou energií nabitých koncertů se vystřídá řada umělců z Afriky, Asie i Evropy, přičemž všichni u nás koncertují poprvé. Mino jiné vystoupí například flamencový génius Duquende, afropunková Jagwa Music, žijící legenda africké hudby Mulatu Astatke, brooklynský etnomuzikolog vystupující pod jménem Awsome Tapes From Africa a další interprefi z celého světa. Festival proběhne 16. – 17. června.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: