VANCOUVER: průvodce třetím největším městem Kanady

VANCOUVER: průvodce třetím největším městem Kanady

Jíst nemusíte jen hamburgery, vyhněte se hostelům se štěnicemi a ve volných chvílích se vydejte na mořský kajak. Spolehlivé rady o tom, kde ve Vancouveru bydlet, jíst, nakupovat i tancovat od znalce místních poměrů!

Příjezd a doprava

Hlavní spojnicí mezi letištěm a zbytkem města je ve Vancouveru bezpilotní rychlodráha. Toto „metro“ má tři linky, které jezdí jak pod, tak nad zemí. Rozhodně byste neměli opomenout svézt žlutou linkou Skytrain, budete si připadat jako na vyhlídkovém letu nad městem. Doporučuji sednout si úplně dopředu na „místo řidiče“.

Ve městě je také velice složitá síť autobusů, které brázdí skorou každou ulici. Pokud však chcete dorazit na čas, je dobré vyrazit alespoň o jeden spoj dříve, než radí Google. Zastávky jsou na každém rohu a nemají jízdní řády, což má svůj opodstatněný důvod: autobusy totiž zpravidla přijedou nepřesně a vy nevíte, jestli přijel předchozí bus později nebo následující bus dříve. I tak by se vám ale nemělo stát, že ve složité síti spojů a přestupů uvíznete. Dobré je také vědět, že všechny zastávky jsou na znamení a s předstihem zatáhnout za žlutou šňůru nacházející se v každém autobuse.

Dalším častým dopravním prostředkem mezi centrem (Downtownem) a North Vancouverem je Seabus, přívoz. Opět byste ho při svém průzkumu města neměli vynechat, nabízí krásný výhled na mrakodrapy zvláště při odpoledním slunci.

Město je rozdělené na tři zóny a tím i jízdenky se prodávají 1-3 zónové. Nejběžnější jízdenkou je dvouzónová za 3,75 CAD. (Jednozónová je za 2,50 CAD, měsíční dvouzónová za 110 CAD.) Na letišti jsou bohužel ceny skoro dvojnásobné. Ušetřit se dá nákupem balíčku deseti jízdenek, v různých obchodech podobných trafikám. Takový balíček se dá sehnat i na letišti v obchodě 7‑Eleven.

Jízdenka se označuje před vstupem do metra. Při nástupu do autobusu se označuje u řidiče, slušné je ho při té příležitosti pozdravit a při výstupu mu poděkovat, za to že zastavil. V Kanadě jsou lidé slušní a hodní, pokud vám v autobuse chybí pár drobných, nezoufejte, řidič Vás určitě i tak do autobusu pustí.

Jelikož pozemní doprava ať už hromadná či autem je díky nadměrnému provozu zdlouhavá a stresující, velké oblibě se tu těší i cyklistika. Město je protkáno hustou sítí krásných cyklostezek a cyklisty tu uvidíte celoročně na každém rohu. Sympatické je, že MHD přepravuje kola zdarma.

Orientace

Jménem Vancouver je často označována celá oblast, ve skutečnosti je však „Vancouver“ jen část ohromné městské aglomerace. Další části tohoto velkoměsta tvoří North Vancouver, Burnaby, New Westminster, Richmond, Coquitlam, Surrey atd.

Samotný Vancouver má asi 600 tis. obyvatel, celá aglomerace pak okolo 2,2 mil. Pohled na mapu často zkresluje a ze začátku můžete mít problém uvědomit si skutečnou rozlohu města. Díky tomu, že skoro každý z obyvatel má svůj vlastní domek se zahrádkou, město je přes 100 km dlouhé.

I přes značnou rozlohu, orientace je ve městě velmi jednoduchá. Drtivá většina ulic je k sobě pravoúhlá, přičemž ty vedoucí od severu na jih jsou zpravidla označovány jménem a příponou „Street“ ulice vedoucí od západu k jihu číslem a příponou „Avenue“. V praxi to potom vypadá tak, že pokud máte v plánu například 40ti kilometrovou cestu autem skrz město, stačí jet rovně a na správném místě odbočit.

Centrem celého Vancouveru je Downtown typický jak svými vysokými mrakodrapy, tak také historickými domy z přelomu století. Z rušného centra můžete lehce uniknout do klidu hlubokého deštného lesa Stanley Parku, svou rozlohou přesahujícího samotný Downtown. Kolem celého poloostrova s centrem i parkem pak vede 17 kilometrů dlouhá přímořská promenáda s cyklostezkou a plážemi. Jistě mi dáte za pravdu, že takováto dispozice umocněná výhledem na hory vypínající se vysoko nad městem řadí toto místo mezi jedno z nejhezčích na světě.

Kde se najíst

Od kanadské kuchyně žádné extra kulinářské zážitky neočekávejte. Tak jako v každém jiném americkém městě zde ve stravování převládají hamburgery, hranolky a CocaCola.

Útěchu je však ve Vancouveru možné hledat v kuchyních jiných kultur, časté tu jsou pizzerie, turecké restaurace a exotická kuchyně dálného východu. Otrlejší povahy by neměly vynechat čínskou čtvrť Chinatown. Při pochůzce po zdejších svérázných obchůdcích s potravinami často nepoznáte, jestli se jedná o suroviny živočišného či rostlinného původu.

Dalo by se říci, že nejlevnější a nejlepším jídlem je ve Vancouveru sushi. Sushi bary najdete na každém rohu. Vyhlášené jsou především ty na ulici Davie Street. Kupte si sushi „to go“ a snězte si ho v trávě na nedaleké pláži English Bay.

V letním období také stojí za to restaurace se zahrádkami na promenádě, například pod mostem Burrard Bridge. Můžete si tu vychutnat pořádný steak či čerstvého lososa okořeněného výhledem na jachty pohupující se na vlnkách zálivu False Creek.

Toho nejlepšího výhledu se vám ale zaručeně dostane v restauraci v televizní věži Harbour Center. Kulatá restaurace má otáčející se podlahu a vy během jedné hodiny máte přímo od stolu rozhled do všech stran. Pokud vychytáte dobré počasí a strávíte v restauraci západ slunce, je to nezapomenutelný zážitek! Nechoďte sem však příliš hladoví, restaurace vyznává moderní gastronomii, tedy miniaturní porce za cenu tří běžných večeří.

A pokud by počasí dobrým výhledům nepřálo, nejlepší je zapadnout do některého ze stylových podniků ve staré části města Gastownu připomínajícího svým stylem starou Anglii. Jsou tu dobré pizzerie či špagetárny.

Cena večeře: Sushi – 5 CAD, hamburger + hranolky + Cocacola – 8 CAD, běžná restaurace – 12 až 20 CAD.

Kde se ubytovat

Ve Vancouveru je pro neznalé návštěvníky důležitá především informace, kde se neubytovat. Rozhodně byste se měli vyvarovat hostelů v okolí ulic Main a Hastings. Hastings je totiž v tomto místě středobodem bezdomovců a narkomanů, kterých tu je především díky štědré sociální politice stovky i tisíce. Znalci tvrdí, že je to nejhorší místo Severní Ameriky.  Alespoň je dobré, že se všechny tyto existence pohybují výhradně na tomto jednom místě a pár bloků odsud je skoro nepotkáte.

Jinak lze po Downtownu najít spoustu relativně kvalitních hostelů (např. sítě Hi-Hostel) a pokud byste chtěli sáhnout hlouběji do peněženky, není nouze o luxusní hotely.

Cestovatelé, kteří chtějí ve městě pobýt delší dobu, mohou snadno nalézt dlouhodobé ubytování v některém z podnájmů. Pozor si při výběru ubytování dejte na kousavé štěnice „bed bugs“, které žijí skryté v madracích a vylézají jen v noci. Vlhké a teplé prostředí města je pro ně rájem.

Ceny hostelů se pohybují od 12 CAD za noc, dlouhodobé ubytování pak naleznete od 350-400 CAD.

Noční život

Uvolněná atmosféra západního pobřeží vládne i Vancouveru. Ve městě je řada vyhlášených ulic, které hravě překonají ostravskou Stodolní. Naprostým centrem centra je věhlasná Granville Street plná barů a kasín. V noci to tu opravdu žije!

Dlouholetou historii má již za sebou proslulý Cambie Pub na Cambie Street, kde se během večera zaručeně seznámíte i s dalšími Čechy.

Především mezi homosexuály jsou vyhlášené kluby na Davie Street, ulici s růžově nabarvenými autobusovými zastávkami a odpadkovými koši. Pro „konzervativní“ cestovatele, kteří nestojí o to vidět líbající se chlapy na ulici je však rozhodně lepší zamířit o kousek dál do některého z podniků na English Bay. Na této pláži si to však užijete hlavně v letních měsících.

Alkohol se mimo bary dá koupit pouze ve státem kontrolovaných specializovaných prodejnách. Na veřejnosti platí přísná prohibice, což však v praxi znamená: „Můžeš pít, co chceš, když je to schované v papírovém sáčku.“ Takový sáček vám pak standardně nabídnou v každém Liquor-storu.

Vancouver je také rájem kuřáků marihuany, můžete jí zde cítit i dostat na každém rohu. I na to si ale dejte pozor, neboť je to v zemi nelegální a policie příliš exhibicionistické kuřáky čas od času manifestačně zatkne.

Nakupování

Vládne mýtus, že na Americkém kontinentě je vše levnější než v Evropě. Nevěřte však tomu. Vancouver je ohromná pulsující metropole a peníze tu tečou proudem. Tomu odpovídají i ceny, které jsou především v Downtownu opravdu „luxusní“.

Jsou zde však i místa, kde se dá nakupovat rozumně. Pokud si chcete něco přivézt domů, vaše první kroky by měly vést do Gastownu. Seženete tu suvenýry od pohledů, přes trička až po indiánské artefakty.

Pro levný nákup všeho druhu je dobré poodjet rychlodráhou kus z centra a navštívit ohromné nákupní bludiště Metrotown. Doporučuji však dělat si značky, jinak hrozí, že nenaleznete cestu ven.

Mezi nadšenci pro outdoorové aktivity je pak vyhlášená ulice Broadway, na které se vyskytují téměř výhradně sportovní obchody. Těm vládne prodejna Mountain Equipment Co-op, kde naleznete vše od A do Z.

Služby

Podobně jako s nakupováním je to ve Vancouveru i se službami. Čím dále od centra, tím méně snobské a cenově přijatelnější.

Nejlevněji ostříhat se můžete v Chinatownu, pokud však neumíte čínsky, hrozí zde, že vás usměvavý Číňan vezme mašinkou na 3 mm. Dostupné služby naleznete také ve velkých obchodních centrech či na nekonečné ulici Broadway.

Pokud se potřebujete „spojit se světem“ nejlepší je navštívit některou z kaváren či fast foodů, které jsou doslova na každém rohu. Wi-Fi nabízejí všechny.

Co vidět

Vancouver je mladé město a méně historických památek je vyváženo precizní moderní architekturou. Nikde jinde asi nenajdete tak důmyslně propracovanou promenádu, po které si můžete celé centrum obejít nebo objet na kole. Stezka vede po pobřeží, dobré je začít u starého nádraží na WaterFront a pokračovat okolo celého poloostrova vč. Stanley Parku. Kolo lze půjčit na rohu Denman a Georgia Street. Budete odsud mít perfektní výhled na mrakodrapy, moře i hory a váš foťák se nezastaví.

Určitě také nebudete litovat, projdete-li se po mostech vedoucích přes záliv False Creek, po Burrard či Granville Bridge. Obdobou slavného mostu ze San Franciska je Lions Gate, zelený most vedoucí ze Stanley Parku do North Vancouveru. Všechny tyto mosty vám nabídnou nezapomenutelná „panorámata“.

Ve městě je také spousta zajímavých parků, zejména ty na úpatí hor v North Vancouveru. Určitě neutrácejte za vstupné na zprofanovaný Suspension Bridge nad Capilano Canyonem, pohoupejte se raději na zavěšeném mostě v Lynn Canyonu, který je takřka stejný a zadarmo. Pokud se chcete na město podívat z jiného úhlu, pěkné je to ze skály s majákem v Light House parku.

Nejširší nabídku průvodců a map Kanady (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Výlety do okolí

Vancouver má naprosto jedinečné okolí, prostředí pro outdoorové aktivity všeho druhu jako dělané. Hory, moře, řeky a jezera, to vše dostupné již městskou dopravou. Není divu, že především mezi mladými a dobrodružství chtivými Čechy se toto místo těší tak ohromné oblibě.

Nad městem se tyčí tři vrcholy, jejichž nadmořská výška začíná na třinácti stech metrech. Nejlépe si zalyžujete na Cypress Mountain. Z Grouse a Seymour Mountain se Vám zase dostane nádherných výhledů na město. Pro nevšední zážitek doporučuji vydat se na tyto vrcholky v noci.

Pro výlet z města je jednoznačně nejlepší zvolit silnici Sea-To-Sky Highway, jejíž název není nijak nadsazený, neboť z těchto výhledů se vám zatají dech. Dostanete se tudy do srdce divokých rozeklaných Coast Mountains, k výchozí trase nejedné vysokohorské túry i do světoznámého lyžařského střediska ve Whistleru.

Pokud byste zatoužili spíše po vodních aktivitách, půjčete si mořský kajakDeep Cove a vydejte se buď na několikahodinový výlet k ostrůvkům v zálivu Indian Arm, nebo až na jeho konec, kde přespíte u bouřících vodopádů.

Kultura a svátky

Vancouver je multikulturní město, proto nejsou nejdůležitějším svátkem v roce křesťanské vánoce, jak by možná mnohý očekával.

Hlavním svátkem, který všechny komunity spojuje, je Den díkůvzdání. Ten se v Kanadě slaví jindy než v Americe. Tradičně se však slaví v tichu v rodinném kruhu podáváním krocana.

Naproti tomuto svátek, který je opravdu hodně vidět je podzimní Halloween. O strašidla a příšery není v tento den na ulici nouze. Nedivte se, když budete v metru mezi KingKongem, upíry a mimozemšťanem jediný normální člověk.

Za zmínku také stojí svátky čínské komunity, především oslava jejich nového roku. Tradičně nechybí průvody s čínskými draky a stánky s roztodivnými čínskými pochoutkami.

Vancouver žije především v létě, kdy tu na rozdíl od zbytku roku neprší a je téměř pořád jasno. Ve Stanley Parku můžete pravidelně navštěvovat bezplatné letní kino, na Third Beach se každé letní úterý koná ohromná nevázaná drum session doplňená o ohnivou šou, a určitě také stojí za to vidět soutěž ohňostrojů, kdy mezi sebou soutěží vždy několik zemí. Tak velkorysý ohňostroj jsem zatím nikde jinde neviděl.

Další zajímavosti

Vancouver, místními často trefně přezdívaný „Raincouver“, je nejlepší navštívit v letních měsících. Jindy máte totiž velkou pravděpodobnost, že bude město i několik týdnů v kuse zahaleno hustými mraky, z nichž se bez ustání spouštějí provazy deště. Při dlouhodobějším pobytu však rozhodně stojí za to si na pěkné počasí počkat a využít ho výletem na hřebeny hor. Nezapomenutelné přírodní scenerie pro vás za to čekání budou zaručenou odměnou!

Při dobrodružných výletech však mějte na mysli, že se nacházíte v divočině a opatrnosti tu rozhodně není nazbyt. Kromě města nepočítejte se signálem mobilního telefonu. Horské trasy tu jsou někdy špatně značené a díky nepředvídatelným podmínkám se můžete lehce ztratit či opozdit. Nemusíte ani chodit příliš hluboko do lesa, abyste se potkali s medvědem, žijí tu také kojoti, vzácněji pak vlci a jaguáři. Dobré je mít po ruce anti-medvědí pepřový sprej, z vlastní zkušenosti vím, že se budete méně bát.

Vancouver a jeho okolí Vám nabídne takřka nevyčerpatelný zdroj nezapomenutelných zážitků všeho druhu, přeji Vám, ať jich tu načerpáte co nejvíce!

Zkušenosti čtenářů

Milý guru přes Kanadu, to, že ty nemáš na nic jiného než hamburgra a hranolky, neznamená, že tím kanadská kuchyně končí. Baštíme tu čerstvé mořské ryby, kraby, krevety, zvěřinu, o jaké se ti nesnilo, čerstvou zeleninu z delty Fraserovy řeky, ovoce z Okanaganu, zapíjíme to dobrým vínem z místních vinic (lepším než moravské patoky) a pivem ze spousty malých pivovarů, před kterým se můžou české eurolimonády jít stydět.

Vojtěch

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný

Vojtěch:

Tak smažte i ten první !!! Je totiž nevhodné mluvit o českém pivu jako eurolimonádě a moravském vínu jako patoku.

Ap

První příspěvek je zbytečně hrubý a neomalený. Možná si užíváte kanadských jídel a dobrého pití, ale zřejmě jste nic nepochytili z jejich vychování a přívětivosti…takže jste se bohužel toho od nic moc nenaučil

Anna

Ahoj! Pokud by se Vam libila moznost studia anglictiny v Kanade, nabizime jazykove kurzy za skvele ceny. Muzete tak zlepsit svoji uroven pro praci v Cechach (a ziskat skvelou zkusenost z Kanady) anebo si zdokonalit anglictinu pro zivot tady. Jedna se o akreditovanou college, fungujici jiz pres 20 let. Vice info na mail: [email protected]

Anna

Ahoj! Pokud by se Vam libila moznost studia anglictiny v Kanade, nabizime jazykove kurzy za skvele ceny. Muzete tak zlepsit svoji uroven pro praci v Cechach (a ziskat skvelou zkusenost z Kanady) anebo si zdokonalit anglictinu pro zivot tady. Jedna se o akreditovanou college, fungujici jiz pres 20 let. Vice info na mail: [email protected]

Martin

Skvělý článek Ondro!
V ubytku bych doporučil couchsurfing, ceny ve Vancouveru jsou přece jenom drsnější, takže je to zajímavá cesta, jak ušetřit a poznat místní blíže 🙂
Trochu o práci píšeme taky na http://jakdokanady.cz/britska-kolumbie/vancouver/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí