V zajetí ledu aneb Grónsko na seakajaku

V zajetí ledu aneb Grónsko na seakajaku

500 kilometrů severně od polárního kruhu čekají na kajakáře hledající nové zážitky jedny z nejlepších kajakových výletů světa. Je pravda, že doprava na místo není zrovna jednoduchá, a už vůbec ne levná, ale dá se to stihnout za jeden den z Kodaně. Nejdřív Airbus, pak menší letadlo a na konci s námi musel přes led k začátku naší výpravy letět vrtulník.

Umanaku na nás už čekaly naše čtyři mořské kajaky od Prijonu. Ty jsme ale museli poslat šest týdnů dopředu lodí, aby vše potřebné pro naši expedici dorazilo společně s ostatním vybavením včas.

Počasí v Umanackém fjordu je v červenci a srpnu opravdu stálé. Světlo je 24 hodin denně a s trochou štěstí na nás a okolní ledovce pražilo k polednímu slunce tak silně, že jsme pádlovali v tričkách. Také jsme ale zažili nárazový vítr, hustou mlhu, která se objevila z ničeho nic, a taky přišla studená fronta, při které spadly teploty na bod mrazu. Na to je nutné pamatovat při balení, aby měl člověk všechno potřebné vybavení. Bizarní ledovce, krvežízniví komáři, velryby vyfukující vzduch a eskymácké vesničky, to všechno jsme potkali při naší cestě na kajacích.

Život v ledu

V Grónsku Eskymáci jedí mroží maso, myjí si hlavu močí, loví velryby z kajaku, nabízejí své ženy hostům a v zimě je přes led a sníh tahají psí spřežení. Představovali jste si život Inuitů takhle? To už je sto let pryč, ale za své vzala i romantika. Mnoho obyvatel Grónska je chudých, trpí alkoholismem, zůstali bez perspektivy a mají sklony k sebevraždám. Kdysi bohatá loviště ryb mizí a turismus se vytrácí s tím, jak lidi šetří.

V Umanackém fjordu je celá řada malých osad, které to dokládají. Všechny jsou dostupné na kajaku a v místních supermarketech se dají doplnit potraviny. Umanak je největší, takže pádlování začíná vždycky z něj. Najdete v něm hotel, muzeum i fastfood. Quarsuut, Ikerasak, Saatut a Uvkussisat jsou další osady ve fjordu a mimo jiné nabídnou teplou sprchu a tekoucí vodu. Co se týká stanování, nebudou Inuité nic namítat, jen si stan postavte v uctivé vzdálenosti.

Divadlo přírody

Zlatým hřebem výpravy je samozřejmě spousta ledovců ve fjordu, které se odlomily a driftují do Atlantiku. Jejich barvy a tvary se průběžně mění a když se pak takový ledový obr zcela nečekaně rozlomí, je to jedno z největších a nejúžasnějších přírodních divadel na světě. Přitom je ale dobré se držet v uctivé vzdálenosti, vlny v bezprostřední vzdálenosti jsou obrovské.

HydroSeakajaking je hlavním tématem právě vycházejícího HYDROmagazínu. Tento druh vodáctví se v naší malé zemi bez moře rozrůstá neuvěřitelně rychle, takže se taky nechte inspirovat. Spolu s ním vychází také Speciál HYDROmagazínu určený pro všechny, kdo plánují českou vodáckou dovolenou. Zdarma si jej můžete stáhnout v PDF v tomto článku. Je také přílohou HYDRA 2/13 a najdete ho ve všech dobrých vodáckých půjčovnách a obchodech.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: