Transgrancanaria 125k ve znamení rekordu, skvělý Petr Míl v TOP12

The North Face TransGranCanaria tento víkend tradičně otevřel hlavní sezónu těch nejprestižnějších ultratrailů v Evropě. 125 kilometrů dlouhý trailový závod ze série Ultra-Trail World Tour linoucí se skrz Kanárské ostrovy byl jako vždy velkou oslavou horského běhu. A to zejména díky obrovské konkurenci v hlavním závodě, který je charakteristický náročným terénem, velkým horkem a převýšením 8500 výškových metrů.

V mužském závodě se nakonec s touto porcí kilometrů, fyzickou i psychickou zátěží nejlépe popral možná trochu překvapivě Gediminas Grinius (Inov-8) z Litvy. I přesto, že na startu stáli běžci zvučnějších jmen, Gediminas potvrdil svoje kvality neuvěřitelným časem 14:23:27, kterým dokonce překonal traťový rekord Ryana Sandese z minulého ročníku!

V ženském závodě stejně jako minulý rok nenašla konkurenci skvělá Núria Picas. Nuria si během závodu vypracovala stabilní náskok, který komfortně udržovala až do cíle. Tím proběhla v čase 16:53:27, díky kterému v celkovém pořadí obsadila 14. místo a porazila tak mnoho kvalitních běžců! To jen dokazuje zajímavý fakt, že ultratraily jsou závody, kde ženy přece jen mužům mohou konkurovat trochu více než v jiných atletických či vytrvalostních disciplínách.

Z Čechů nejlepší Petr Míl na neuvěřitelném 12. místě!

Na Kanáry se vydalo i několik sportovců z České republiky. Velmi kvalitní výkon předvedl hlavně Petr Míl, který se postupně prokousával startovním polem dopředu, a výsledkem bylo neuvěřitelné umístění nedaleko TOP 10. Míl se ještě v polovině závodu nacházel kolem 35. místa, nicméně od té doby stoupal pořadím už jen vzhůru a cíl proťal v nabité světové konkurenci na 12. místě! Jedná se o jeden z nejlepších českých výsledků na takto prestižním závodě vůbec. Kvalitu Mílova výkonu podtrhuje jeho čas 16 hodin a 43 minut, který je o celých 40 minut rychlejší, než jaký zaběhl minulý rok z našich nejlepší Jan Zemaník.

Petr Míl v cíli (zdroj: (c) Irunfar)Gediminus Grinius v cíli (zdroj: (c) Irunfar/Bryon Powell)

Od mořské hladiny téměř do dvou tisíc a zase zpět

The North Face TransGranCanaria je na Kanárských ostrovech pořádán od roku 2003. Kombinace velkého převýšení, náročného kamenitého terénu a v postupujících denních hodinách i vysokých teplot činí z tohoto závodu opravdu náročný podnik. To dokládá počet elitních závodníků, kteří závod každoročně nedokončí.

Mezi největšími favority byla jména jako Anton Krupicka (New Balance) či Iker Karrera (Salomon). Dlouhou dobu ovšem vedl ne příliš známý Yan Long-Fei z Číny, který si na trati vypracoval až několikaminutový náskok. Na nejvyšším vrcholu trati Pico de las Nieves si stále udržoval vedení, ovšem kvůli silným bolestem hlavy se rozhodl závod vzdát. A to byl okamžik, kdy se vedení ujal Gediminas Grinius a už čelo závodu neopustil. Konstantním výkonem si tak doběhl pro svůj asi nejlepší výsledek v kariéře. Grinius na sebe upozornil už minulý rok třetím místem na Lavaredo Ultra Trail či pátým místem na UTMB.

Vůbec největším překvapením závodu bylo druhé místo Didrika Hermansena z Norska. Tento neznámý Nor tak vlétl mezi světovou ultratrailovou špičku. Druhé místo vybojoval stabilním výkonem, který vygradoval v závěrečném dlouhém seběhu do cíle, kde běžci klesaly o 1800 výškových metrů.

Právě na závěrečný seběh čekali fanoušci populárního Tony Krupicky. Anton je totiž vyhlášený v technických pasážích, nicméně po vítězství na loňském Lavaredu (kde porazil právě Griniuse) na něj zbylo celkové šesté místo. I to je ale pro něj s ohledem na neustálá zranění narušující jeho přípravu kvalitní výsledek. Letos se Krupicka soustředí zejména na červencový Hard Rock 100, jeden z technicky nejnáročnějších trailových závodů na světě, který se odehrává ve výškách nad 4000 metrů nad mořem. To by mohlo Tonymu sedět a tak se můžeme těšit na jeho souboj s Kilianem Jornetem.