Telemarkové lyžování v Beskydech

Telemarkové lyžování v Beskydech

Zasněžené Moravskoslezské Beskydy jsou pro mnohé ty nejhezčí hory na světě. V únoru zde bývaly celkem pěkné sněhové kalamity a výška sněhové pokrývky nezřídka dosahovala alpských hodnot.

Letos se však zima trochu opozdila, napadlo hodně jen na jižním hřebenu Alp. Tak doufejme , že se vlhký vzduch se sněhem začne pomalu stáčet na severovýchod i do našich končin.

Na některých vrcholech Beskyd lze sjet i 700–800 m krásného převýšení. Dle zim se sezóna prodlužuje občas až do přelomu březen-duben. Nejkrásnější tůry nabízí Lysá hora z východu a severozápadu, Velký Travný ze severu a jihozápadu, Smrk ze severozápadu a západu, hřeben Kněhyně a Radhošť, který se dá kombinovat s freeridem za podpory sedačkové lanovky na Pustevnách.

Je ale potřeba, aby napadlo alespoň 50 cm sněhu, který zakryje nižší porost. Vzhledem k hustému lesu je potřeba dobře volit úseky průseky nebo starým lesem. Výběr trasy často kombinuje orientační přesuny po vrstevnicích s cílem nalezení toho super fajnového sjezdu. Po vrstevnicových cestách se hodí širší BC běžky s pásy, na sjezdy skilpy, lehčí freeridovky anebo telemarky. Kdo zažil pravý beskydský prašan, ten se bude vždy a rád vracet.

Přinášíme takové malé naladění v naší opožděné sezoně. Nezbývá než čekat a za správných podmínek vyrazit. Zážitek bývá silnější než v drahých Alpách. Zde je telemarková akce z Beskyd:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí