SOUTĚŽ: Napište nám svoje zlepšováky a rady, jak se sbalit do co nejlehčího zavazadla! SOUTĚŽ UKONČENA

SOUTĚŽ: Napište nám svoje zlepšováky a rady, jak se sbalit do co nejlehčího zavazadla! SOUTĚŽ UKONČENA

  Do diskuse jste nám tentokrát psali tipy na to, jak se co nejlevněji sbalit. Podívejte se, jestli jste právě vy nevyhráli jednu z cen věnovaných Pod 7 kilo, obchůdkem s vychytávkami a výbavou pro cestování nalehko.

Tentorkát bylo opravdu těžké vybrat z tolikati zajímavých rad a příspěvků. Nakonec jsme se shodli na následujících třech výhercích (osloveni budou emailem):

1. Ultarlehká sada na vaření: Honza

2. Osuška: Fatty

3. Zásuvkový adaptér: David

Ceny:

  1. Ultralehká sada na vaření sestávající z GSI Halulite MinimalistKapesního vařiče Esbit v celkové ceně 865 Kč – Hrnec/miska/termohrnek + příbor + vařič + palivo na 6 jídel o celkové váze 351 g
  2. Osuška Lifeventure SoftFibre Printed Trek Towel v ceně 795 Kč  – rychleschnoucí, skladná, antibakteriální a ani na pláži s ní ostudu rozhodně neuděláte!
  3. Univerzální zásuvkový adaptér Kikkerland v ceně 375 Kč – všechny hlavní typy zásuvek v jednom chytrém 51 gramovém provedení

Pravidla soutěže:

  1. Odpověď napíšete do diskuse pod článkem – máte neomezené množství pokusů!
  2. Vítězí nejvtipnější a nejpraktičtější rady. Vyhodnocuje redakce.
  3. Nezapomeňte v příspěvku uvést svůj email, abychom vás mohli identifikovat.
  4. Příspěvky můžete přidávat dva týdny až do 6. června 2013, kdy vyhlásíme vítěze.

Pod 7 kilo

Hrajeme o každý gram! Přesvědčte se u nás v Pod 7 kilo, obchůdku s vychytávkami a výbavou pro cestování nalehko. Najdete nás v Rybné 26 v Praze nebo na www.pod7kilo.cz.

Zkušenosti čtenářů

Martina

Když vlastní müsli doma upečeš, nejenže nadváze ze skrytých cukrů utečeš,
do jednoho pytlíku pak dát je je lepší, Tvůj bágl bude o pár obalů lehčí.

Dobré také je kalhoty s odepínacími nohavicemi mít, to si je pak do krosny můžeš vzít,
dva v jednom potom máš a tolik tíhy už netaháš.

Příbory měl bys nosit plastové, mnohem lehčí jsou než kovové.

Mléko nos si sušené, je celkem dobré,“ né, že né“,
Ušetříš tím zádíčka a vodu do něj Ti poskytne horská říčka.

Spočítej si jídlo na všechny dny, neměj batoh zbytečně plný.

UBU
Martina:

Jestliže otázka zní jak sbalit do co nejlehčího zavazadla znamená mít, nebo sehnat opravdu co nejlehčí zavazadlo samotné. A dále platí, že co nemám – nebudu potřebovat nebo má kamarád.

David

Základ je nebýt moc zhýčkaný a něco vydržet 😀
oblečení:
Dvě funkční trička úplně stačí,když už by to bylo se smrádkem neúnosné,tak se to holt někde přepere a jedeme nanovo:) Pořád lepší než s sebou tahat celou šatní skříň. Co se týče spodního prádla,tak je to obdobné a největší borci si vystačí i s jedním kusem 😀
jídlo:
paštiky,paštiky,paštiky…a samozřejmě čokoládky,sušenky,musli tyčinky nastrkané všude,kde jen to jde :D…jednou jsem si je shoval tak šikovně,že jsem ještě měsíc po návratu z ,,expedice“ nalézal různě po skrýších v batohu a kapsách u oblečení nenačaté čokoládky:D
No a ještě jsem opoměl výdobytek moderní doby a to fenomén čínská polévka,která je sama o sobě už dost skladná,ale dá se ještě upravit,aby zabrala ještě méně. A to jednoduchým rozmačkáním nudlí uvnitř:D:D:D
spacák:
Tak ten zabírá dost místa, ještě,že máme vynález zvaný kompresní popruhy,kterými se ho snažím vždy stáhnout tak,že je to až přes limit na co byli konstruovány(což už párkrát vedlo k jejich zničení) :D,takže tady raději opatrně.
voda:
voda je základ,ale určitě s sebou netahat sposty pet láhví naplněných vodou. Dobré je mít s sebou ,,igelitový kanystr“ + camel bag. …a v horách máme krásné čisté potůčky,takže většinou dostatek vody.
To by byl asi taková základ,samozřejmě tipů je daleko víc…jde o to využít každičké volné místečko, u balení přemýšlet a zkoušet to a zkoušet to…a hlavně umět leccos oželet 😉

Tereza

Jmenujte se organizátorem celé akce. Své ostatní spolucestující pak s odkazem na Vaše zásluhy zaúkolujte nošením těch nejtěžších společných věcí (lékárnička, „Lonely Planet“, nabíječky, nožíky, repelenty, redukce…).

Úskalí může spočívat v tom,že pokud se váš výlet začne potýkat s náznaky špatné organizace,spolucestující vám začnou těžké věci vracet… 🙂

P.S. Šampón slouží jako šampón, mýdlo, mycí prostředek i prací prostředek.

Hanka

Základem balení je udělat si hromádku toho co potřebujeme na měsíc. A dále tuto hromádku ještě 3x zredukovat na existenční minimum.

První věc je koupit si malý batoh.Velký by akorát sváděl k více věcem.

Ovšem základ je zredukování hygienických přípravků – bohatě stačí kartáček na zuby, malá pasta a mýdlo, které poslouží i jako šampon a prací prostředek, dále opalovací krém, vše v minimalizovaném provedení.

Podobné věci jako nabíječky, nože, příbory, hřeben, repelent,atd. bohatě stačí jeden, dva na celou výpravu. Je dobré se domluvit a věci si rozdělit.

Osobně zastávám heslo, že co nemám, budou mít ostatní a vždy fungovalo.:)

P.S. Když jsem jela na měsíc do Mexika, měla jsme batoh necelých 8 kilo. V Batohu jsem měla i fén (kdyby zmokly věci:) a šíleně velikou lékárničku. Doporučuju podobné blbosti nechat doma, všude na světě se dá téměř všechno dokoupit, a rázem bude batoh pod 7 kg.:)

Jindra

Doporučuju jet na výzkumnou expedici, protože to si jistě zabalíte jen opravdu to nejnutnější.
Jídlo přesně rozpočítané na dny (plus den a půl navíc kdyby něco zplesnivělo), pár kousků oděvu, dva tři páry ponožek, kartáček, nůž vařič a camelbag. No prostě životní minimum, protože víte, že do batohu dostanete tak 15-20 kg vybavení pro výzkum. Při tak šílené váze a představě funění do kopců dlouhých jak týden před výplatou si člověk nedovolí ani v tom nejdivočejším snu nabalit zbytečnosti.
A mimochodem osvědčilo se nám místo opalovacího krému používat olivový olej. Když se člověk zdrovna neopaluje, může na něm vařit 😉

Tonda

Za léta cestování jsem dlouho nemohl vykoumat, jak se sbalit úsporně, až jsem nakonec objevil fígl, který skutečně funguje: Vzít si s sebou na cesty MÁLO VĚCÍ!

Je to neuvěřitelné, ale tenhle trik dokáže zredukovat váhu zavazadla až o 86%!!!

Šárka

Sbalte se za 3 minuty – co v batohu nemáš, to nepotřebuješ!!! Jídlo vynásob koeficientem 0,4, sbal si velkou lžíci(kamarádi mají jídla přebytek a podělí se s tebou).

Kristyna

nejlepší zlepšovák je zapomenout půlku věcí doma 🙂
anebo po vzoru polární výpravy vedené čechem Karlem Němcem zapomenout zásoby potravin vynásobit dvěma..

Pajyn

nejvíce vždy ušetřím na jídle, před nějakou výpravou všechno jídlo usuším v sušičce na ovoce (vařenou rýži, maso – hovězí vepřové i lososa, houby, cibuli, papriku, kukuřici, bylinky jako koření,… pak to nasypu do pytlíku, přidám ještě trochu koření a sůl a zabalím ve vakuové baličce (asi za 1800 kč)pak to stačí zalejt horkou vodou rovnou do toho pytlíku, nebo přesypat do hrnce, počkat 7 minut a hostina je hotová. navíc tim ušetřím spoustu plynu/benzínu, k tomu usuším jěště nějaké ovoce protože to kupované je hnusný a třeba švestky jsou málo usušený (takový blemcavý) a kandovaný ananas asi moc společného s ananasem nemá, protože když ho usuším tak chutná mnohem líp než koupenej a vypadá to taky jinak.

PaV

Dokud přepravci cestující neváží, vejde se každý do 7kg zavazadla nejlépe tím, že si (jen přes check-in) případnou nadváhu nacpe do kapes:-) A je to!

A ještě jeden poznatek: Málokde na světě je dráž, nežli v ČR.
99% potřebných věcí pro cestovatele se stejně do ČR dováží – a v míře korupce i souvisejícího rozkrádání veřejných fondů a zatěžování občanů inkasem vysokého DPH (zejm. na potraviny, drogistické zboží atd.) – patří ČR k naprosté světové špičce:-(((
Takže nemá smysl nic nového pořizovat v ČR před cestou:-)
Poškozujeme tím vlastní peněženku a sytíme české korupčníky, kterým zároveň zvyšujeme každým naším tuzemským nákupem a platbou DPH i moc!
Outsourcingem našich cestovních nákupů – až do zahraničí – přispíváme uvědoměle k větší tísni těch, co tyjí v Česku z korupce 😀

Jan

Nejlepší návod jak si sbalit zavazadlo vám dá Mr. Bean v jedné své epizodě.
http://www.youtube.com/watch?v=6r0dr_juOiI

Pár chybiček se tam najde, ale základ je správný. 🙂

Honza

V naší cestovatelské rodině,
není nás jak myší.
Já plus má láska Lucie,
batoh její na cestách mě tíží.

Jak sherpa si někdy připadám,
když do kopce se hrabu.
Častokrát nahlas nadávám,
cos to zas vzala za výbavu?!

Toaletní taštička,
asi na 2 kila,
půlku svého šatníku,
mít by s sebou chtěla.

sukýnka a lodičky,
pc, tablet, galoše,
já se na to vykašlu,
vyházím to do koše.

Když nalehko chci cestovat,
pod sedm kilo sbalit se,
musí mi v hlavě šrotovat,
jak miláčka mého zbavit se.

Když se mi to povede a na cestu sám se chystám,
batoh váží minimum, já vesele si pískám!!!!

Filip

Tak můj způsob balení je jednoduchý. Zabalím nějaké to jídlo, pet lahev, pár skicáků a kancelářských sponek, víčko od ešusu, jedny náhradní kalhoty, 2 náhradní páry ponožek, čepici, deku, KPZ, mapu, buzolu, na batoh připnu sandály a pláštěnku a jdu kam se mi zachce. Když si do pohorek naberu vodu, přezuji se do sandálů, rozdělám oheň, boty aj ponožky vysuším a jdu zase dál. Většinou volím cesty kolem vod, takže i když jsem na měsíčním vandru, tohle mi stačí. Jídlo si seženu v lese, popřípadě vysuším doma nějaké maso (to zabere v batohu max 500g, vodu z potoka převařím v poskládané nádobě z papíru a pak přeleju do petky a je pitná, a když si z větví postavím přístřešek aby na mě nepršelo a nebylo mě vidět, tak se i vyspím kdekoliv. Samozřejmě sebou beru i nějaké peníze – když nemůžu sehnat jídlo, tak dojdu do nejbližší vsi a od místních koupím pár vajíček a kus chleba 🙂 A 30ti litrový baťůžek bohatě vystačí. A když tam někde v lesích, či horách něco nemám a ani v okolí to neseženu, tak to prostě nepotřebuju a poradím si jinak.

Filip

Ještě abych dodal na upřesnění: PETku prázdnou. A oblečení, které mám na sobě: Spoďáry, ponožky (všechny, i náhradní, z bavlny), kalhoty, tričko a lehká bunda (nejlépe softshield) A všechno se dá vyprat v potoce a usušit u ohně 🙂 A když prší, to je to nejlepší praní, co může být. A když jsou všechny ponožky mokré, nejrychleji se vysuší u krku. Takže obalit krk vlkými, nepříjemnými na dotek, ponožkami a za hoďku jsou suché 🙂

Hana

U nás i mě balí kufr manžel. Je tak úsporný, jako tanga velikosti SM na 80-ti kilové ženě. Až to bolí.

Tomáš

nejlepší je mít furt sbaleno pak vezmeš batoh a jdeš a jinak pro ty co to neznají doporučuji balit jednotlivé věci do igelitových tašek nebo pytlíku je to praktický..

Martin

Ahoj,
taky přihodím pár tipů 🙂

1)Poslední dobou se mi osvědčil menší solární panel, třeba od Goal zero, váží to se vším všudy 300g a člověk nemusí řešit kde je zásuvka, což je v méně vyspělých zemích, nebo v přírodě celkem problém. Připne panel na batoh a nabíjí. Dokáže to nabíjet 1ku1 tablet atd..

2) Bivakovací pytel – nahradí to stan i karimatku a člověk hned ušetří pár kilo/gramů

3)kromě zapalovače si beru i jedno křesadlo vždycky, nic to neváží. je jedno jestli spadne do vody, jiskru hodí vždycky a k zapálení plynového vaříče je to ideal.

4) Vždycky na cesty si vezmu jednu plastovou dózu na klipsy, kromě toho, že si tam člověk může dát svačinu. Schová si tam křehké věci, aby se mu v batohu nezničily. Váží to pár desítek gramů a je to k nezaplacení

No a pak taková drobnosti- narvat do obalu od spacáku mikinu a člověk má super polštář. Šitíčko se hodí, nic neváží a člověk si aspoň ty ultra lehké věci může zašit, když se roztrhnou (mám s tím zkušenost :-D). Lehké, tenké, krátké lano se někdy hodí když je člověk na horách. Vlastně lezecké věci se dají sehnat taky všechny odlehčené. HOubičku na nádobí, tiger pásky atd

Martin
Martin:

Jo a samozřejmě super věci jsou výrobky z vlny merino. Kromě toho, že jsou příjemné na dotek a super zahřejou, tak hlavně vůbec nesmrdí. Člověk je může nosit měsíc a nebude smrdět, nekecám 😀 Tzn pak člověku stačí vzít místo 2 triček jedno a ani jej nemusí mýt, pokud nemá příležitost a tím pádem ušetří na váze, protože si nemusí brát moc oblečení. Já osobně držím rekord 17 dní bez mytí a bez sundání merina trička a to ani na spaní 😀 A po 17-ti dnech co jsem ho sundal, tak bylo tričko relativně bez zápachu, což se o mém těle říct nedalo 😀 (na moji obhajobu, bylo to na Pamíru a tam se nebylo kde umýt 😎 )

No a když už mluvíme o tom zredukování váhy. Tak je super dehydratované jídlo, třeba od travellunche atd. těch výrobců je dost a pak to člověk jen zalije vodou.

No a když už prostě batoh nejde zredukovat a zdá se vám těžký, tak je holt potřeba trošku potrénovat, aby se člověk pak s tím batohem tolik netrápil 😀

Ta

Fatty

Dejte se k nudistům – tak ušetříte na oblečení :). Pak se dejte na redukční dietu, čili žádné tuny žrádla, maximálně nějaké ty carbosnacky.
A pak už zbydou jen ty nejdůležitější věci. Alumatka – lehounká. čelovka – ta nejmenší. Místo stanu jen spacák a kus igelitu + provázek, kudla, plato aspirinu, čutora a můžete vyrazit.

p.S. Pokud nechcete, aby vás zavřeli hned na letišti, první bod vynechte 😀

Lenka

Nezapomínat, že by mělo být hlavně veselo :). Některé expedice, jako např. výprava vedená Čechem Karlem Němcem, berou kytaru i na Severní pól. Přece jen to nezvládne každý, tudíž doporučuji alespoň UKULELE.

Michal
Lenka:

Tou kytarou si nejsem úplně jist, vzhledem k tomu, že jedeme napříč Evropou na kolech 😀 Kamarád o tom totiž vážně uvažuje. Jsme na něj zvědaví! Hlavně po několikanásobné rozbalení a sbalení všech věcí. A problémy s balením? Balíme se poslední den před odjezdem, není čas přemýšlet nad zbytečnostmi. Naše cesta: http://www.evropounakole.wz.cz

eva
Michal:

Na kole je to v pohodě. Tam člověk nemusí koukat na každé deko. Kolo to uveze. Mně se teda rozhodně balí líp na kolo než do batohu.

Pavla

Mé řešení,ikdyž s rizikem upečení sebe sama, je na sebe navlíknout co nejvíc oblečení ( v letadle vysléct a dát do příhrádky), tím se ušetří váhy nejvíc a aby bylo místo i na suvenýry při zpáteční cestě, je dobré si vzít pár kousku oblečení, které už chci stejně vyhodit.

Jana

Navěšet vše potřebné vybavení na sebe, batoh pak zaručeně moc vážit nebude(spacák co nejmenší, ale funkční, lehké jídlo nejlépe sušené a vše ostatní ultra lehké 😀

Eda

Nejlehčí zavazadlo je platební karta :-).

Peťula

Jedině voda v prášku!

Jirka

Rada pro holky:
Pořiď si co nejsilnějšího přítele
a nemusíš mít batoh na těle,
nesmíš mít doma mátohu,
co nepobere všechno do svýho batohu
😀

Zuza

Největším přeborníkem v minimalistickém přístupu k balení je jednoznačně můj přítel. 🙂 Před cca deseti lety jel na měsíc do Thajska a v baťůžku měl akorát šnorchl, kreditku a holící strojek. Přežil. 😀

zdenka

systém, co jsem minule měla a nepoužila si teď neberu mě dovedl k dokonalému zavazadlu, kdy na měsíční dovolenou si beru batoh 30 l a to cestou tam ho mám pro jistotu poloprázdný abych měla místo na suvenýry 🙂

tomas

spacak, karimatka, vločky, cukr, něco v cem to necham přes noc na snidani rozmočit(vločky+voda+cukr), mapa podle toho co chci(stopovat, chodit po kopcich…)kartáček, zubni pasta. obleceni minumum(dle potřeby).peníze-abych furt nezral vločky s cukrem.obcas se hodi kus nejakyho igelitu pod který se cely schovam když chcije. to je asi vse…… :), a hlavne DOBROU NALADU a CHUT CESTOVAT, dulezity je taky s kym cestuju, „zabalit“ si sebou nejakyho trotla kamose je horsi nez 30ti kilovej cedic v batohu.

Gustav

blbeji jste se uz nemohli zeptat, na vasi otazku nejlehciho batohu neni odpoved. Ptate se rpoc, zeptej te se sami sebe v cem je ta otazka tak hloupa a mozna vam dojde, ze jste nezadali zakladni udaje.
Doba na kterou balim
V kterem rocnim obdobi balim
Do jakeho prostredi balim, hory, poust, severni polarni kruh, rovnik, prales atd.
Tedy upresnete svuj dotaz, at si lidicky nezbali 7kg dle mistnich rad a neumrznou za prvnim patnikem sveho domu.

Berberka

Bunda s 37 kapsami umožní vzít navíc do letadla až 10 kg vybavení! Takto lítám třeba do svého oblíbeného Maroka. Přesvědčte se na http://youtu.be/sKi-31wZ3DM

M

Prosím kdy bude soutěž vyhlášena? 🙂

Děkuju za info

Katka

Už je vyhodnoceno. Ještě jsme diskutovali, komu ceny dát 🙂

Honza

Děkuji moc porotě za to že mě vybrala a ostatním děkuji za pár docela zajímavých inspirací na mé cestování nalehko:) hezky den vám všem!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: