SINGAPUR: Obsáhlý průvodce městem

SINGAPUR: Obsáhlý průvodce městem

Stravování, ubytování, nakupování, doprava nebo noční život. Skvělé a osvědčené tipy na návštěvu Singapuru najdete v tomto podrobném průvodci městem.

Příjezd a doprava

Příjezd z a do města:

Singapur zajišťuje svou LETECKOU DOPRAVNÍ OBSLUŽNOST:

Z/na Letiště Changi slouží jako letecký uzel mezi Evropou, Asií a Austrálií. Letiště má tři terminály. Kromě běžných služeb jako jsou obchody, restaurace, jsou zde k dispozici např. sprchy, sauna, bazén, kino, internet. Všechny tyto další služby jsou k dispozici po 24 hod. denně zdarma.

Z/na letiště je nejjednodušší způsob přepravy metrem.  Stanice metra se nachází mezi terminálem T2 a T3, při cestě do města budete muset přestoupit ve stanici Tanah Merah. Jízdné z letiště do stanice City Hall stojí 1,40 dolaru, na jízdenku je nutný jednodolarový vratný depozit. Pozor, provoz metra je v noci přerušen.

Zvolit můžete i autobus, které staví před všemi terminály. Jízdně jsou 2 dolary.

Taxi – rychlý způsob přepravy do centra města, počítejte s cenou okolo 20 až 30 singapurských dolarů – podle ujetých kilometrů. MaxiCab, je šestimístný a přijde vás jen na 7 dolarů/osobu.

AUTOBUS směr z a do Malajsie:

Mezi Singapurem a Malajsií (nejčastěji Kuala Lumpur) provozuje přepravu mnoho dopravních společností. Své terminály na mnoha místech ve městě. Např. Key Point, Harbour Front, Novena nebo  Boon Lay Shopping Centre. Cena se pohybuje klem 20 – 30 dolary.

VLAKEM směr z a do Malajsie

Pravděpodobně nejlevnější a nejpohodlnější varianta jak se dostat na pevninský Malajský poloostrov. Vlak jezdí ze stanice Woodlands Train Station. Na toto nádraží se dostanete autobusem z Queen Street Bus Terminal, cesta vám zabere asi 45 minut. Momentálně do Kuala Lumpur jezdí denně 3 spoje. Cena se pohybuje kolem 10 USD.

MĚSTSKÁ HROMADNÁ DOPRAVA

Nejsnadněji se budete po městě pohybovat metrem. Singapurský podzemní systém,  nese název  Singapore Mass Rapid Transit (SMRT). Nápisy jsou anglicky, malajsky, čínsky a thajsky. Cena „single ticket“ se pohybuje od 0,60 dolarů do 1,50 dolarů.  Musíte mít hotovost, všude jsou automaty na rozměňování. Plánujete-li delší pobyt, využijte TransitLink FareCard, cena S$10 až S$50 a platí na 6 měsíců. SMRT jezdí od 6.00 do 24:00.

Chcete-li cestovat po městě autobusem, zakupte Singapore Explorer Tickets, opravňuje Vás k neomezenému cestování a stojí 5 dolarů na den a 12 dolarů na tři dny. „Single ticket“ vás přijde na 1,20 – 1,50 dolarů, podle vzdálenosti. Mějte připravené drobné, vhazuje se přesná hodnota jízdného, automaty nevrací.

Použijete-li taxi, což není nic nesnadného, počítejte s částkou 2,40 dolarů za 1,5 km za dalších 240 m přibližně 0,10 dolarů. Od 00:00 – 6:00 zaplatíte o 50 % víc.

Orientace

Singapur je městský stát v jihovýchodní Asii na stejnojmenném ostrově a přilehlých 54 ostrůvcích při jižní výspě Malajského poloostrova. Počet obyvatel se blíží 5 milionům. Úředními jazyky jsou angličtina, čínština, malajština a tamilština. Jeho název je odvozen ze sanskrtu a v překladu znamená Lví město. Je jedním z vůbec nejhustěji zalidněných států na planetě, především díky vysoké imigraci.

Centrum CBD (Central Business District) tohoto ostrovního státu, města by se dal rozdělit na několik hlavních čtvrtí. Čtvrť Riverside, kde se nacházejí muzea, divadla, restaurace a bary. Ve čtvrti Orchard Road se vždy dobře nakoupí. Jsou zde kilometry a kilometry ulic s nákupními středisky. Změť národů žijících na tomto ostrově reprezentují čtvrtě Chinatown a Little India. V obou těchto čtvrtích dnes najdete nejen ty, kteří z Číny a Indie přijeli do Singapuru žít, ale současně zde najdete i jejich chrámy, obchody a restaurace.

Staré singapurské čtvrtě reprezentují Bugis a Kampong Glam. Pro změnu čtvrtě s levným ubytováním hledejte pod názvem Balestier, Newton, Novena a Toa Payoh.

Stravování

V Singapuru, stejně jako ve většině asijských zemí je jídlo rozmanité, chutné, ale někdy dost ostré. Vybírat si můžete z pestré nabídky čínských, malajských a indických jídel. Samozřejmě najdete i prodejny amerických fast foodů. Na hotelu jistě obdržíte spousty nápadů na dobrou restauraci. Hledáte-li fast-food, osvědčené, levné a čerstvé jsou „fast corners“ ve vyšších patrech nákupních center. Nejlevnější variantou je pak využití stánků ve čtvrtích Chinatown a Little India.

Ubytování

Nepřeberné množství hotýlků a hostelů najdete ve čtvrtích India, Bugis a East Coats. Doporučované jsou v Singapuru i ubytovny YMCA.

Noční život

Singapur stejně jako všechna velkoměsta doslova bují nočním životem. Hlavní bary a restaurace hledejte v části zvané Singapore River.

Je libo hazardních her? Zamiřte ke kasinu Marina Bay Sands. Na 15 000 metrech čtverečních na vás čeká více, než 500 stolních her, 1600 hracích automatů a 30 soukromých heren.

Zajímá vás „red light district“? Zamiřte do části Gaylang Serai.

Nakupování

Singapur je město, kde se nakupuje skvěle! Hlavní nákupní třídou je Orchard Road, která je plná nákupních center nabízejí vše, nač si jen vzpomenete. Nejznámějšími jsou Orchard Point, Orchard Plaza a Centrepoint.  V Chinatown a Little Indianajdete obchůdky s orientální atmosférou, stejně jako nákupní centra s levnou elektronikou nebo i obchody, které se specializují na umění. V Colonial District (Koloniální čtvrť) najdete pro změnu nákupním komplexem Raffles City. Pokud hledáte batikované a kožené zboží, vyrazte na Arab Street.

Nejširší nabídku průvodců a map Singapuru (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Služby

Lékařská péče:

volejte tísňovou linku první pomoci – 995

Cestovatelům je doporučena:

Singapore Health Services
Changi General Hospital, 2 Simei Street, Singapore 529889

National Healthcare Group
National University Hospital, 5 Lower Kent Ridge Road, Singapore 119074

Policie:

volejte tísňovou linku – 999

Turistické informace vám poskytnou v každém hotelu. Na mnoha stanicích metra jsou turistické informace.

Co vidět

V Singapuru naleznete velké množství chrámů, snad všech vyznání. Pokud se rozhodnete pro návštěvu nějakého chrámu, pamatujte vždy na slušné a vhodné oblečení. Do některých chrámů vás bez toho ani nevpustí.

Za zhlédnutí stojí chrám Kuan Im Thong Hood Cho Templ nebo Andrew´s Cathedral.

Jedním z nejpřitažlivějších míst v tomto horkém městě je Botanická zahrada. Nachází se na rohu Cluny a Holland Road, nedaleko Orchard Road. Byla založena již před více než 130 lety, rozprostírá se na více jak 50 hektarech a slouží dnes hlavně k rekreaci místních obyvatel i turistů. K vidění jsou zde především orchideje, vstupné je zdarma a otevřeno je denně od 5.00 do 24:00. Obdivujete-li orchideje, určitě si nenechte ujít. Národní zahradu orchidejí, vstupné 2 dolary. Cestovatelé i doporučují zdejší ZOO, která se nachází v severní části ostrova. Zvířata zde žijí v naprosto srovnatelných podmínkách, které by měly, kdyby nežily v zajetí. Kousek od ZOO se nachází i Zahrady Orchidejí Mandai, znalci velice doporučované místo.

Zatoužíte-li po atmosféře zábavního parku, určitě vyrazte na Sentosu. Jsou tady i nejkrásnější pláže na koupání. Dostat se sem můžete lanovkou, taxi, trajektem i lodí. Platí se zde vstupné. Mezi velké atrakce zde patří i obří akvárium.

V okolí nákupní Orchad Road naleznete nejen architektonické zajímavosti novodobého stavitelství, ale i restaurované kupecké domy a také krásné staré domy z koloniálního období. Je zde přístupný hinduistický chrám Chettiar.Procházet se celý den můžete ulicemi, které navzájem propojují Chinatown, Colonial District a Little India. Chinatown patří mezi nejmalebnější v Singapuru. Je zde mnoho starých obchodních domů ukrytých v úzkých uličkách.  Procházet se můžete kolem řeky Singapur, po které jezdí mnoho výletních lodiček, které vždy proplouvají kolem Merliona chrlícího vodu – symbol Singapuru. Nenechte si tuto výletní plavbu po řece ujít! Ve čtvrti Little India se nadýchnete asijské vůně, linoucí se z mnoha krámků a obchůdků.  Atmosféru dotváří plno exotických obchůdků a krámků. Arabové, žijící kolem Arab Street, dodávají Singapuru tu pravou muslimskou atmosféru. Stojí zde Sultánova mešita, největší v Singapuru.

Opravdovým architektonickým klenotem města je pak čtvrť Colonial District ukrývající budovy z dob největšího singapurského rozmachu. Koloniální hotely, obchody a banky.

Zkuste navštívit i Jurong, který leží západně od centra města stojí Haw Par Villa, dříve Zahrady tygřího balzámu, jejíž výstavbu finančně podporovali bratři Haw Parovi z peněz které vydělali na zázračném balzámu.

Výlety do okolí

Jet na výlet mimo město, znamená prakticky město i stát opustit. Můžete se však vydat na některý z 54 ostrovů, které Singapur tvoří.

Krásné a čisté pláže najdete na ostrovech St. John’s & Kusu. Místní sem jezdí na víkendové pikniky. Na ostrově Kusu se nachází i čínská svatyně, Tua Pek Kong Temple a malajská svatyně. Na ostrovy se dostanete trajektem od budovy World Trade Centre „single ticket“ vás přijde na 6,20 dolarů.

Dalším oblíbeným místem, kontrastem ke zběsilému Singapuru je ostrov Pulau Ubin. Disponuje
krásnými plážemi a opuštěnými místy. Je tu i množství thajských svatyň. Na Pulau Ubin se dostanete z vesnice Changi.

Kultura a svátky

Díky multikulturnosti Singapuru zde můžete zažít svátky muslimské, hinduistické i čínské. Oblíbeným svátkem, stejně jako v sousední Malajsii je svátek hinduistický „Thaipusan“, který každoročně připadá na přelom ledna a února.

V dubnu zde probíhá Mezinárodní festival filmů.

9. srpen je Singapurským národním dnem, který je doprovázen vždy pompézními ohňostroji.

A pak na konci září se zde jezdí Singapurské Grand Prix F1.

Další zajímavosti

V Singapuru je velice čisto! Nesmíte zde žvýkat (žvýkačky se ani neprodávají). Přecházejte jen na zelenou a v místech přechodů. Nekuřte na ulici. Hrozí vám tak vysoká peněžní pokuta nebo dokonce i výprask od policisty.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí