Cestování podle aktivit


Ladakh na kole: Důstojné loučení s Ladakhem
Cestopisy a reportáže

Ladakh na kole: Důstojné loučení s Ladakhem

Ráno vstávám v půl šesté. Veš­kerou ranní hygienu konám u řeky. Na­šel jsem si horký pramínek, který po smíšení s vodou Indu má optimální te­plotu. Se snídaní to je horší. Hospoda nad silnicí má ještě zavřeno, i když se mi včera několikrát dušovali, že v šest ráno otevírají. Spokojuji se tedy s pár sušenkami. Přijíždějí kluci. V domnění, že odjíždíme, sedám na kolo. Teprve později pozoruji, že jsem zůstal osa­mo­cen.

Ladakh na kole
Cestopisy a reportáže

Ladakh na kole

Po návštěvě přívětivého, vegetací oplývajícího Sikkimu, kdy mi nevyšel záměr alespoň letmo se dotknout Tibetu, jsem se rozhodl pro cestu do západního indického Himaláje. Tedy abych si nevymýšlel. Jirka, t.č. ředitel c.k. Penguin, součásti zná­mé pražské cestovní agen­tury Adventura, přišel s ná­pa­dem uspořádat cyklistickou expedici do Ladakhu, zvaného někdy „Malý Tibet“. Tamní silnice překoná­vají řa­du sedel, je­jichž výška osciluje okolo pěti tisíc metrů.

Nejšpinavější město Indonésie
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Nejšpinavější město Indonésie

19.7. pondělí   Snídáme brzy. Objevil se Izák v mých botách a flísce. To mu teď půjdou kšefty, když je konečně oblečený jako doopravdický průvodce. Fosílii samozřejmě nemá a že prý na to úplně zapomněl, ale že až přiletíme příště, budeme ji mít připravenou. Tonda mu říká, že letadlo nám letí až za hodinu, tak ať jí kouká sehnat. Jasně jasně a opět zmizel a pak už jsme ho nikdy neviděli.

Potápění na Similanských a Surinských ostrovech
Cestopisy a reportáže

Potápění na Similanských a Surinských ostrovech

Ráno jsme se vzbudili na Similanských ostrovech, po bouřce ani stopy. Obeplouvali jsme podmořskou horu, potápěči dole, my nad jejím vrcholkem. Skály vypadaly ve vodě dramaticky a byla tam spousta pestrobarevných ryb.

Tajemství peruánského Machu Picchu
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Tajemství peruánského Machu Picchu

Pakliže jste na Machu Picchu ještě nebyli, přeneste se tímto příjemným vyprávěním do pohádkového místa zahaleného tajemstvím. I přes masovou turistiku si lze návštěvu skvěle vychutnat.

Turkmenská města Ašchabad a Nisa
Cestopisy a reportáže

Turkmenská města Ašchabad a Nisa

Cesta přes poušť Karakum byla pro karavany kvůli vedrům jednou z nejnáročnějších částí celé Hedvábné stezky, proto zde byly rozmístěny karavanseraje každých 20 kilometrů. Jednu z důležitých zastávek na trase z Mervu do Nisy představovalo město Abiverd. Starobylý Abiverd prožil svůj vrchol v 10. století, v roce 1221 však byl zničen Mongoly.

Národní park Sundarbans
Památky UNESCO

Národní park Sundarbans

Národní park Sundarbans se rozkládá v deltě řek Gangy, Brahmaputry a Meghny v Bengálském zálivu. Jeho polovina leží na území Indie. Má rozlohu 10.000 km2 a nacházejí se v něm největší mangrovníkové porosty na světě. Je domovem mnoha druhů vodních i pozemních zvířat – mimo jiné i ohroženého bengálského tygra.

Ruiny buddhistického kláštera v Paharpuru
Památky UNESCO

Ruiny buddhistického kláštera v Paharpuru

Somapuri Vihara (Velký klášter) byl vybudován v 7. století a až do století dvanáctého byl známým intelektuálním centrem. Stavba zahrnuje 177 cel, které sloužily mnichům k ubytování a meditaci. Klášter je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

GHADAMES
Památky UNESCO

GHADAMES

Město Ghadames (Perla pouště) patří mezi místa uvedená na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ghadames se nalézá na hranici Libye, Tuniska a Alžíru. Nachází se v oáze, která je obydlená již od Římských dob.

Delhi (Dillí)
Památky UNESCO

Delhi (Dillí)

Hlavní město s cca 10 miliony obyvatel je po Bombaji a Kalkatě třetím největším městem Indie. Dillí je městem kontrastů, což se odráží i v jeho rozdělení na starou a novou část. Původní “staré” Dillí bylo hlavním městem muslimské Indie až do 19. století, moderní Nové Dillí vybudovali Britové ve 20. letech 19. století a bylo hlavním městem v době britské koloniální nadvlády. Nejvýznamnější stavbou Starého města je masivní Červená pevnost.   Tento opevněný palác ze 17. století, nese název podle červeného pískovce, ze kterého je postaven. Nechal ji vybudovat moghulský vládce Šáh Džáhán a je vrcholem tvořivosti moghulského období. Obytné prostory se skládají z mnoha pavilonů, které spojuje vodní kanál Nahr-i-Behisht (Říčka ráje). Její architektonický styl měl silný vliv na pozdější stavby budov i zahrad v jiných oblastech, například v Agře, Dillí nebo Radžastánu. Červená pevnost je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Historické město Sigiriya
Památky UNESCO

Historické město Sigiriya

Ruiny hlavního města, které nechal postavit král Kasyapa I. (5. stol.), leží na svazích a vrcholku Lví skály (Lion´s Rock). Tento žulový blok se svou výškou 370 m vyčnívá z džungle a je přístupný řadou schodišť a galerií. Na plochém vrcholku se nachází horní palác (vodní nádrže jsou dodnes funkční), na střední terase je proslulá Lví brána a tzv. zrcadlová zeď s mnoha freskami. Dolní palác ve spodní části je obklopen příkopy a hradbami a na úpatí skály se rozprostírají zbytky rozlehlých zahrad.

Staré opevněné město Galle
Památky UNESCO

Staré opevněné město Galle

Před příchodem Portugalců v 16. století bylo Galle známo jako Gimhathiththa a bylo hlavním přístavem ostrova. Vrcholu svého rozvoje dosáhlo v 18. století během holandské koloniální nadvlády. Galle je příkladem opevněného města postaveného v jižní a jihovýchodní Asii Evropany. Evropské a tradiční asijské architektonické styly se zde prolínají a mísí.

Posvátné město Anuradhapura
Památky UNESCO

Posvátné město Anuradhapura

Historické posvátné město Anuradhapura bylo hlavním městem Srí Lanky od 4. stol. př. Kr. až do začátku 11. stol. Po dlouhá léta bylo centrem politického i náboženského života. Ve městě se nachází množství buddhistických klášterů a nejrůznějších pozůstatků starověkých budov, což z něj činí významnou archeologickou lokalitu. Asi nejdůležitějším objektem je posvátný fíkovník (Maha Bodhi Tree), který vyrostl z větve, přinesené sem zakladatelkou řádu buddhistických mnišek, princeznou Sangamittou v roce 236 př. Kr. Anuradhapura je na seznamu světového dědictví UNESCO.  

Historické město Polonnaruwa
Památky UNESCO

Historické město Polonnaruwa

Polonnaruwa se v 10. století stala hlavním městem dnešní Srí Lanky. Tehdy zde vládla indická dynastie Chola. Největšího rozmachu však město dosáhlo ve 12. století za vlády krále Parakramabaha I. Z té doby se dochovaly ruiny královského paláce a Gal Vihara, skupina obřích soch Buddhy.

Zlatý chrám v Dambulla
Památky UNESCO

Zlatý chrám v Dambulla

(Golden Temple of Dambulla) Nejrozsáhlejší a nejlépe zachovaný jeskynní chrám na Srí Lance. Zdokumentováno je 80 jeskyní, ale hlavních, které obsahují sochy a malby, je 5. Převažují malby a sochy buddhistické, jen několik je hinduistických. Nejstarší pocházejí z 1. století př. Kr., později byly ale renovovány a přemalovány.