Průvodce německými městy Brémy, Hamburg a Lübeck, severskou hanzovní trojicí s nádechem historie

Průvodce německými městy Brémy, Hamburg a Lübeck, severskou hanzovní trojicí s nádechem historie

Města Lübeck, Hamburk a Brémy si získala vedoucí postavení v hanze, svazu německých obchodních měst založeném ve 12. století a fungujícím až do 17. století.

Hanzovní města prosazovala své obchodní zájmy zejména v cizích zemích – z východu se dovážely přírodní produkty a potraviny, jako je obilí, kůže a kožešiny, med nebo vosk, ze západu potom sukna, kovové výrobky, vína a přepychové předměty.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Brémy – Historie, která vás pohltí na každém kroku

Dnes poklidné venkovské město ležící na řece Vezeře patří k těm nejkrásnějším městům v celém Německu. Rozsáhlá historie kdysi rušného obchodního střediska sahá až do dob Karla I. Velikého. Dnes tiché uličky střídají živé bulváry lemované obchody a restauracemi, panoramatu města však vévodí starobylé jádro oválného tvaru, které obklopují tradiční hrázděné měšťanské domy.

Přímo ve středu Brém na náměstí (Marktplatz) se sbíhají snad všechny ulice města. Dominantu zde tvoří budova původně gotické radnice se dvěma věžemi. Přestože fasáda ze 17. století je renesanční, jedná se o jednu z nejdůležitějších evropských architektonických památek v gotickém slohu. V horním patře budovy mohou milovníci historie s vervou obdivovat repliky středověkých lodí, které jsou připomínkou důležitosti námořního obchodu v letech minulých. Na své si přijdou i milovníci dobrého vína – podzemí budovy ukrývají vinný sklep, jehož skutečným pokladem je nejstarší německé víno z roku 1653. Přímo před radnicí se do výšky deseti metrů tyčí mohutná středověká socha rytíře Rolanda, která symbolizuje nezávislost a obchodní práva města. Spolu s radnicí jsou od roku 2004 zapsány na seznam památek UNESCO.

Bronzová socha Brémských muzikantůna severu náměstípatří k novějším památkám. Osel, pes, kočka a kohout jsou hlavními hrdiny pohádky bratří Grimmů a stali se i hlavním symbolem Brém. Letos v létě se bude slavit 200. výročí  Brémských muzikantů. Ač z části zastíněny zdejší radnicí, pozornosti jistě neuniknou asymetrické věžičky kostela Pany Marie, kamenná budova ze 13. století skrásně barevnými vitrážovými okny. Společně s nedaleko ležícím velkolepým dómem St. Petri, který zdobí vysoké věže, tvoří nejdůležitější a zároveň nejstarší náboženské stavby města.

V dolní části náměstí, hned vedle renesančního kupeckého domu Schütting, vítá zlatý reliéf, na němž archanděl Michael zápasí s tříhlavou saní – vstupujeme do nejznámější a nejvyhledávanější ulice města – úzké cihlové Böttcherstrasse. Většina budov v přibližně sto metrů dlouhé ulici pochází z let 1922–1931 a kromě řady originálních obchůdků, galerií, muzeí i autentických hospůdek, které zde nacházíme, je mezi štíty dvou domů umístěna slavná Glockenspiel (zvonkohra). Třicet porcelánových zvonů se každodenně třikrát rozeznívá a za jejich zvuku se na otáčivém kruhovém panelu zobrazují historické výjevy. Na konci uličky osaměle stojí domnělý dům Robinsona Crusoa.

Podél nábřeží řeky Vezery – „Die Schlachte“, kotví mnoho krásných lodí. Kraluje jim historické plavidlo Admirál Nelson. Podél řeky se line celá řada stylových restaurací se zahrádkami, ty přímo vybízí k posezení se sklenkou dobrého vína a pozorování místního života, kterým to tu hýří zejména k večeru. Pokud bychom raději vychlazené pivo, hned na protějším břehu najdeme pivovar Becks. Parné letní soboty jsou zde ve znamení četných hudebních vystoupení, sportovních událostí nebo veřejných grilování. Nejstarší Brémská čtvrť Schnoor je spletí úzkých dlážděných křivolakých uliček s malými hrázděnými domečky z 15. a 16 století.

Hamburg – Město vody, moderní architektury a nočního života

Vedle Berlína druhé největší a nejlidnatější město Německa a zároveň jeden z největších přístavů v Evropě. Přezdívku „Tor zur Welt“ (Brána do světa) si město vysloužilo díky svému významu v námořní dopravě a obchodě. Město plné protikladů protínají vodní kanály, na jejichž březích se moderní stavby pyšnící se svou originalitou snoubí s cihlovými uličkami a historickými budovami.

Kde jinde začít prohlídku Hamburgu než právě v přístavu ležícím přímo v srdci města. Ročně sem připluje kolem 13 000 námořních lodí. Obrovské nákladní lodě denně navážejí velké množství kontejnerů a překládací technika z nich vytváří svébytné skulptury, které se neustále mění, rostou a zase zanikají. Zkrátka si žijí svým vlastním životem. Za návštěvu stojí některá z legendárních muzejních lodí nebo budova muzea BallinStadt, dříve emigrační stanice, která složila jako poslední domov lidem z různých částí Evropy čekajících na odchod do Ameriky.

Kromě severské hanzovní trojice měst – Brémy, Hamburg, Lübeck, jsou na území Německa i další zajímavá a lákavá místa, která by neměla uniknout Vaší pozornosti. Ať už navštívíte Europa-Park v Rustu, největší zábavní park v německy mluvící oblasti, pohádkový hrad Neuschwanstein, Bodamské jezero s ostrovy Mainau a Reichenau nebo městečko středověkého rázu Rothenburg ob der Tauber, určitě nebudete litovat. Podívejte se na TOP 10 míst, která byste měli navštívit v Německu, zemi ležící v srdci Evropy a oplývající řadou pozoruhodností.

V bývalém přístavním areálu dnes vzniká nová čtvrť HafenCity. Město skladišť (Speicherstadt) z let 1881–1913 je pod taktovkou předních architektů přetvářeno na nejmodernější část města. K odvážnějším konceptům zde patří budova Elbphilharmonie, dominanta celé čtvrti vybudována přímo na střeše jednoho skladu.

Reeperbahnem – čtvrť červených luceren, se proslavila jako centrum nočního života a se svou přezdívkou „die sündige Meile“ (hříšná míle) představuje tu nejhříšnější zónu světa. Po prohýřené sobotní noci v řadě restaurací a zábavních podniků nabereme druhý dech na tradičním rybím trhu. Již od roku 1703 se každou neděli před historickou halou pro rybí aukce mezi pátou a půl desátou ranní obchoduje skoro se vším, co vám přijde na mysl. Například žemle plněná rybou možná přijde vhod.

Hned vedle přístavu je jedním ze symbolů Hamburgu evangelický kostel sv. Michaela, který prošel třemi výstavbami kvůli opakovanému požáru. Dnes nás u vstupu láká majestátní socha svatého Michaela, která má sloužit jako ochrana před satanem a zlem.

Lübeck – Historické město sedmi věží

Přístavní město Lübeck leží na jihovýchodě spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko, na toku řeky Trávy, která se vlévá do Baltského moře. Díky svému středověkému centru se město zapsalo na seznam světového dědictví UNESCO a zároveň pro Lübeck vysloužilo přezdívku „město sedmi věží“, které tvoří jeho historickou siluetu. Nejstarší a zároveň nejzajímavější část Lübecku leží na ostrově mezi řekou Trávou a Wakenitzem.

Centrum města láká turisty a rozhodně má co nabídnout. Mezi nejvyhledávanější památky patří Holštýnskábrána (Holstentor), která v minulosti tvořila hlavní vstup do města a zároveň byla významnou součástí hradebního opevnění. Dnes je Holštýnská brána považována za symbol města a uvnitř se nachází muzejní expozice. Hned vedle Holštýnské brány najdeme skladysoli Salzspeicher, komplex stávající ze šesti několikaposchoďových cihlových budov původem z 16. až 18. století. Nedaleko odsud se nabízí úžasný a neopakovatelný pohled na celé město – z věže kostela sv. Petra, která měří 108 metrů. Na vyhlídkovou galerii gotického trojlodního kostela z 15. století lze vyjet výtahem. Mezi kostelem a Holštýnskou bránou se také nachází čtvrť patricijských domů z 15. a 16. století.

Pokud si chcete svou návštěvu Německa skutečně užít a nasát místní atmosféru plnými doušky, potom se vám bude hodit 6 rad, jak objevovat sousední Německo všemi smysly. Německo se stane ideální destinací pro Vás, pokud máte rádi cestování bez spěchu a neradi se za poznáním trmácíte přes půl světa. Německá krajina nabízí vše, co pro odpočinek potřebujete: vysoké hory, nezkrotné moře i tisíce jezer.

Cihlová budova Lübecké radnice v gotickém slohu stojí na náměstí Marktplatz a je jeho dominantou. Původně pochází ze 13. století a představuje jednu z nejvýznamnějších radnic v Německu. Za radnicí se tyčí dvě věže trojlodního gotického farního kostela Panny Marie, přičemž klenba hlavní lodi sahá do výšky bezmála 39 metrů a věže dosahují téměř 125 metrů.

Z duchovní architektury nesmí být opomenut dóm Sv. Jana Křtitele a kostel Sv. Jakuba. První jmenovaný leží na jižním okraji historického města a byl založen jako katedrála 1173 Jindřichem Lvem. Ve 14. století byl gotickým chórem prodloužen do délky 130 metrů, a ačkoliv jej válka těžce poškodila, části vnitřního zařízení se podařilo zachránit. Oproti tomukostelu sv. Jakuba se důsledky války úspěšně vyhnuly a může se tedy pyšnit bohatým interiérem, jemuž dominují dvoje historické varhany. Kostel je zasvěcen rybářům a námořníkům.

Vyhledávaným turistickým cílem Lübecku je také Koberg – úplně zachovalá čtvrť ze 13. století, nebo Špitál sv. Ducha, který patřil k nejstarším středověkým špitálům, po celá staletí byl příkladem sociálních služeb pro celou Evropu a jako ústav péče o staré a nemocné slouží dodnes.

Užijte si gurmánské zážitky v severském stylu

Když už budete v této oblasti, určitě si nenechte ujít Šlesvicko-Holštýnský gurmánský festival. Až do konce března budou oblast mezi severním a baltským mořem obohacovat kulinářské zážitky na nejvyšší úrovni. Na Šlesvicko-Holštýnský gurmánský festival se již od roku 1987 každoročně sjíždějí špičkoví kuchaři z celé Evropy, aby zde společně s místními šéfkuchaři vykouzlili menu, v nichž hlavní roli hrají regionální produkty. Vrcholnou událostí festivalu bude letos již čtvrtý ročník „Tour de Gourmet Solitaire“, který 10. března nabídne gurmánské zážitky pro nezadané na pláži Timmendorfer Strand. Více informací zde.

Organizace GermanyTravel podporuje Německo jakožto atraktivní a rozmanitou destinaci a prosazuje jej jako turistický cíl již více než 60 let. Mezi její aktivity patří například vývoj nových marketingových strategií založených na konkrétních tématech, akcích a zajímavostech, usiluje o zvýšení objemu turistické dopravy nebo příjmu cizích měn.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí